کد خبر: 230970 A

طبق آئین‌نامه بانک تا هنگامی که دو مرتبه از سررسید بازپرداخت نگذشته باشد، بانک حق هشدار یا تعارض به حساب ضامن ندارد.

اگر تنها چند ساعت از زمان بازپرداخت وام ازدواج سه میلیون تومانی بگذرد، مشتری با تهدید تلفنی مواجه می‌شود که در صورت پرداخت نکردن ۹۰ تومان، بانک به سراغ ضامن‌هایش می‌رود.

به گزارش ایلنا، اقتصادنیوز در ادامه نوشت: در حالی که میزان معوقات بانکی طبق آخرین آمارهای رسمی به بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده، یکی از بانک‌ها، دریافت‌کنندگان وام‌های قرض‌الحسنه مانند وام ازدواج را به دلیل تأخیر چند ساعته در بازپرداخت وام جریمه و تهدید به این می‌کند که سراغ ضامن‌های مشتری می‌رود.

کارکرد این سیستم به گونه‌ای است که اگر فقط یک دقیقه از لحظه‌ای که مشتری وقت دارد برای بازپرداخت وام اقدام کند، بگذرد، سیستم‌های اطلاع‌رسانی بانک به جنب و جوش درمی‌آیند و وام گیرنده را تهدید می‌کند که " اگر دیرکرد یک روزه را نپردازی، سراغ ضامن‌هایت می‌رویم! "

یکی از مشتریان این بانک که از طریق تلفن گویای بانک با این اتفاق مواجه شده، اشاره می‌کند که هنگام مراجعه به شعبه مربوطه از او درخواست شده که تنها ۹۰ تومان بابت دیرکرد یک روزه بازپرداخت وام ازدواج را پرداخت کند تا سراغ ضامن‌های او نروند.

وی می‌گوید: برای مراجعه به این شعبه بانکی بیش از سه هزار و ۵۰۰ تومان هزینه رفت‌وآمد پرداخت کردم تا ۹۰ تومان جریمه دیرکرد به بانک پرداخت کنم.

بر اساس پیگیری‌های اقتصادنیوز، وام ازدواج سه میلیون تومانی این بانک با چهار درصد کارمزد سالانه و نرخ دیرکرد ۱۲ درصدی، بارز‌ترین مصداق این هشدار بانک است که در صورتی که یک روز دیرکرد داشته باشد، تلفن‌های گویای بانک به کمک مشتری می‌شتابند و از او می‌خواهند با پرداخت جریمه ۹۸۶ ریالی(۹۰ تومانی) از پیگیری بازپرداخت وام توسط ضامن جلوگیری کند.

به گفته یکی از کارمندان این بانک، دیرکرد ۱۲ درصدی معادل ۳۶۰ هزار تومان در سال و ۹۸۶ ریال در روز می‌شود.

البته کارمندان شعب معتقدند این نوع هشدار‌ها توسط اداره مرکزی بانک داده می‌شود و ربطی به شعبه‌های این بانک ندارد.

یکی از کارمندان این بانک در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار می‌کند: طبق آئین‌نامه بانک تا هنگامی که دو مرتبه از سررسید بازپرداخت نگذشته باشد، بانک حق هشدار یا تعارض به حساب ضامن ندارد.

ازدواج تلفن قرض الحسنه تهدید تومان وام تلفنی بانک دیرکرد ضامن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر