خبرگزاری کار ایران

| 00:25   
کد خبر : ۱۳۸۴۰۷۴

ترفند وا نرفتن و سفت نشدن دلمه

دلمه برگ مو یکی از غذاهای مهم ترکی است که با به کار بردن یکسری ترفند هنگام پخت دلمه برگ مو لذیذتری خواهید داشت.

ترفند وا نرفتن و سفت نشدن دلمه

به گزارش ایلنا، دلمه برگ مو تبریزی یکی از غذاهای محبوب ترکی است که ترفندی برای وا نرفتن و سفت نشدن دلمه برگ مو دارد.

دلیل وا رفتن دلمه برگ مو و راه حل آن

در صورتی که آب زیادی به دلمه‌ها اضافه کنید، ممکن است دلمه‌ها شل شده و از هم پاشند. بنابراین، باید به اندازه‌ای آب اضافه کنید که سطح آن زیر دلمه‌ها باشد. انتخاب برگ موهای کوچک که نمی‌توان به خوبی آن‌ها را بقچه کرد، یکی از علل وا رفتن دلمه برگ مو است.

برای انتخاب بهترین برگ مو، مناسب است برگ‌هایی با اندازه کف دست را انتخاب کنید. در صورتی که اندازه برگ شما کوچک است، می‌توانید ۲ برگ را روی هم قرار داده و سپس دلمه را آماده کنید. برای جلوگیری از وا رفتن دلمه‌ها در قسمت پایین قابلمه، حتماً چند برگ کف قابلمه را قرار دهید و سپس دلمه‌ها را به صورت وارونه در قابلمه بچینید.

همچنین، می‌توانید یک بشقاب را به صورت برعکس روی دلمه‌ها قرار داده تا شکل دلمه‌ها تا زمان پخت حفظ شود.

برای سرو کردن دلمه برگ مو، قبل از انتقال آن به ظرف مورد نظر، صبر کنید تا غذا کمی خنک شود. این روش، از وا رفتن و ریختن دلمه‌ها جلوگیری می‌کند.

برای پخت دلمه برگ مو، بعد از پیچیدن آن‌ها، آن‌ها را به صورت فشرده به پشت داخل قابلمه قرار دهید و سپس چاشنی دلمه را روی آن بریزید. این روش، از وا رفتن دلمه‌ها جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود دلمه‌ها به صورت متناسب و خوشمزه پخته شوند.

علت سفت شدن دلمه برگ مو و راه حل آن

یکی از مهم‌ترین عواملی که تاثیر بر سفت شدن دلمه برگ مو دارد، نوع و کیفیت برگ‌های استفاده شده است. برای تهیه دلمه برگ مو، بهتر است از برگ‌های تازه، نازک و سبز روشن استفاده کنید. استفاده از برگ‌های ضخیم ممکن است منجر به سفت شدن غیرمطلوب دلمه شود. همچنین، بی دقتی در نحوه پخت و آماده‌سازی برگ موها با آب یا سس مخصوص نیز می‌تواند باعث سفت شدن غیرمطلوب دلمه شود.

فوت و فن تهیه دلمه برگ مو ؛ ترفند وا نرفتن و سفت نشدن دلمه | پیشنهاد تبریزی‌ها برای خوشمزه‌تر شدن دلمه برگ مو

پیشنهاد تبریزی‌ها برای خوشمزه‌تر شدن دلمه برگ مو

در ادامه چند نکته و پیشنهاد از خانم‌های تبریزی برای خوشمزه‌تر شدن دلمه برگ برایتان ارائه شده است.

برای پخت دلمه برگ مو، باید شعله گاز را روی حالت متوسط تنظیم کنید. استفاده از شعله گاز بیش از حد قوی ممکن است باعث تبخیر آب در قابلمه شده و باعث سوختن دلمه‌ها شود. از سوی دیگر، استفاده از شعله گاز ضعیف نیز زمان پخت را افزایش داده و دلمه را بیش از حد نرم و پخته می‌کند.

قبل از پخت دلمه برگ مو، بهتر است آن را قبل از آماده سازی، به مدت چند ساعت خیس کنید تا دلمه نرم شود.

اگر می‌خواهید طعم دلمه کمی ترش باشد، می‌توانید شکر را حذف کنید.

همچنین، قبل از پخت برنج، بهتر است آن را برای چند ساعت در آب نمک خیس کنید.

پس از شستشو، برگ‌ها را برای ۲ تا ۳ دقیقه در آب جوشانید. این کار باعث نرم شدن برگ‌ها می‌شود و در نتیجه دلمه‌ها حالت شکننده نخواهند داشت. مدت زمان جوشاندن ممکن است بسته به ضخامت برگ مو و ترکیب آن متفاوت باشد. برای برگ‌های ضخیم‌تر، ممکن است بهتر باشد آن‌ها را چند دقیقه بیشتر بجوشانید.

برای بهبود طعم دلمه، می‌توانید مقداری آب گوشت را به سس دلمه اضافه کنید و اجازه دهید دلمه‌ها در آب گوشت بجوشند تا طعم بهتری بگیرند.

برای تهیه دلمه برگ مو، باید به عنوان یک فوت و فن، بدانید که بافت و قوام دلمه شما تأثیر بسیاری در طعم و خوشمزگی آن دارد. برای پخت دلمه‌هایی که تردتر و خوشمزه‌تر هستند، می‌توانید پس از آماده سازی دلمه‌ها، آن‌ها را برای یک تا ۲ دقیقه در مایکروویو قرار دهید. این کار باعث می‌شود دلمه‌ها ترد شوند و طعم بهتری داشته باشند. در صورتی که به مایکروویو دسترسی ندارید، می‌توانید دلمه‌ها را برای چند دقیقه در فر یا توستر قرار دهید. این روش نیز باعث می‌شود دلمه‌ها ترد و خوشمزه‌تر شوند.

در صورت استفاده از رب انار برای تهیه دلمه برگ مو، می‌توانید در سس دلمه، به جای سرکه و آبلیمو، مقداری رب انار اضافه کنید.

منبع: همشهری آنلاین

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز