کد خبر: 236450 A

رییس سازمان حج و زیارت:

این حضور حماسی اقتدار معنوی ملت ایران را که در کلام مقام معظم رهبری بر آن تأکید می شود، را به نمایش گذاشت.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: در سال ۹۰ بیش از ۶ و نیم میلیون نفر برای اعزام به عمره ثبت نام کردند که بسیاری از آنها هنوز در نوبت اعزام هستند و با توجه به ساخت و سازهای طرح توسعه حرمین و محدودیت های ناشی از آن، ثبت نام جدید از متقاضیان عمره تا ۴ سال آینده میسر نیست.

به گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، «سعید اوحدی» در همایش عمره گزاران تهرانی با اشاره به حضور حماسی زائران در مراسم اربعین حسینی امسال در کربلای معلی افزود: ما به عنوان سازمان حج و زیارت اعتراف می کنیم که بالاترین عددی را که برای حضور زائران ایرانی در همایش اربعین پیش بینی می کردیم، ۹۰۰ هزار تا یک میلیون نفر بود ولی شاهد بودیم مشتاقان زیارت اربعین به رغم سختی سفر و مشکلاتی که برای آنان پیش بینی می شد، حضور حماسی در مراسم اربعین امسال داشتند.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به حضور بیش از یک و نیم میلیون زائر ایرانی در همایش اربعین امسال بیان کرد: این حضور حماسی اقتدار معنوی ملت ایران را که در کلام مقام معظم رهبری بر آن تأکید می شود، را به نمایش گذاشت.

اوحدی اضافه کرد: اگر مراسم اربعین قرار بود، بصورت دولتی برگزار و حمایت شود، هیچ دولتی قادر نبود خدمات رسانی به حدود ۲۰ میلیون زائر را انجام دهد و حماسه حضور مردم و پشتیبانی از این حرکت تنها با پشتوانه مردمی رقم خورد که البته همه دستگاه ها در این ایام با تمام وجود و اخلاص به زائران اربعین خدمات رسانی کردند.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص اقدامات صورت گرفته در خصوص عمره گفت: سیاست اصلی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری صیانت از حقوق زائران است و همه تلاش ما این است که بستری را فراهم آوریم تا زائران بدون هیچ دغدغه ای حداکثر برداشت معنوی را از فضای عمره و سفر به سرزمین وحی داشته باشند.

اوحدی گفت: امروز با شرایط خاصی در منطقه مواجه هستیم، استکبار جهانی برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان جریان تکفیری را که نتیجه سالها توطئه، فتنه و برنامه ریزی اش بوده در کشورهای اسلامی ایجاد کرده است که البته در اربعین امسال شاهد بودیم به برکت جمهوری اسلامی ایران و رهبری نظام در عراق با زنده شدن روح خودباوری در ملت عراق، هیمنه جریان تکفیری در این کشور شکسته شد و شاهد پیروزی های ملت عراق هستیم.

وی ابراز خرسندی کرد: حماسه اربعین به رغم تمام یاوه گویی ها و ایجاد فضای رعب و وحشت از سوی جریان تکفیری در عراق، سیلی محکمی بر صورت داعش زد.

زائران ایرانی الگوی زائران کشورهای اسلامی

اوحدی به سفر اخیر دکتر بندر بن حجار وزیر حج عربستان به کشورمان برای حضور در اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: وزیر حج عربستان در دیدار با دکتر جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشورمان از زائران ایرانی به عنوان بهترین زائران در میان کشورهای اسلامی و الگوی زائران دیگر کشورها یاد کرد.

ارتقای کیفیت ۳۰ درصدی در هتل های عمره گزاران در مدینه

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به دستاوردهای کمیته اسکان عمره گفت: با آسیب شناسی های صورت گرفته هتل هایی که در عملیات عمره گذشته به هر علتی خدمات مطلوب به زائران اراده نکرده بودند، از چرخه خدمات رسانی به زائران حذف شدند و بدین ترتیب ارتقای ۳۰ درصدی در کیفیت اسکان زائران در عمره را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: ۳۳ هتل در مدینه منوره و ۲۴ هتل در مکه مکرمه با ظرفیت ۱۰ هزار اتاق در مدینه و ۱۰ هزار اتاق در مکه برای اسکان زائران عمره گذار بکار گرفته شده است.

اوحدی با اشاره به ارائه خدمات حمل و نقل دورنشهری و بین شهری به زائران در سرزمین وحی گفت: ۵ شرکت حمل و نقل در عربستان بصورت ۲۴ ساعته به زائران ایرانی خدمات رسانی می کنند و زائران را در مسیر هتل تا مسجد الحرام و بالعکس جابجا می کنند که البته یکی از این شرکت ها که در عملیات عمره گذشته خدمات مطلوبی به زائران ارائه نکرد، از گردونه خدمات دهی به زائران ایرانی حذف شد.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص طبخ غذای زائران در ۴ آشپزخانه های پخت متمرکز در عربستان گفت: امسال یکی از این آشپزخانه ها که خدمات مورد نظر را ارائه نمی کرد، از گردونه خدمات رسانی به زائران ایرانی خارج شد.

افزایش تعداد ایستگاه های پروازی از ۱۹ به ۲۱ ایستگاه

وی به برنامه ریزی برای توزیع عادلانه خدمات میان زائران سراسر کشور اشاره کرد و گفت: پیش از این شاهد بودیم که امکان انتخاب برخی گروه های قیمتی عمره تنها برای زائران ایستگاه تهران وجود داشت، اما با جمع بندی های جامعی که در این خصوص در شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری داشتیم، امسال تعداد ایستگاه های پروازی از ۱۹ ایستگاه به ۲۱ ایستگاه افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: در برخی استان ها زیر ساخت های لازم برای پذیرش هواپیماهای پهن پیکر و همچنین برج مراقبت و تجهیزات لازم در اینخصوص وجود ندارد.

وی همچنین از پیوستن فرودگاه لار استان فارس به ایستگاه های پروازی عمره خبر داد.

وی در خصوص بیمه معتمرین گفت: از ۲۴ ساعت قبل از سفر تا ۷۲ ساعت بعد از سفر و بازگشت به کشور همه زائران تحت پوشش بیمه قرار می گیرند و تمامی خدمات درمانی و اقلام همراه زائران به استثنای وجوه نقد و اشیای قیمتی تحت پوشش بیمه است.

خدمات رسانی ۵ درمانگاه در مدینه و ۶ درمانگاه در مکه به عمره گزاران

اوحدی در خصوص ارائه خدمات پزشکی و درمانی به زائران عمره گفت: ۵ درمانگاه در مدینه منوره بصورت ۲۴ ساعته یا ۱۲ ساعته و همچنین ۶ درمانگاه در مکه به زائران ایرانی عمره خدمات رسانی می کنند.

کاهش ۴۰ درصدی فوتی ها و مراجعه حجاج به مراکز درمانی در حج۹۳

وی با بیان اینکه ۱۰۰ پزشک و پرستار و همچنین تعدادی پزشک متخصص و فوق تخصص در مدینه و مکه به زائران عمره خدمات دهی می کنند، بیان کرد: با خدمات مطلوب ارائه شده و برنامه ریزی های صورت گرفته، در حج امسال ۴۰ درصد کاهش در مراجعه زائران به مراکز درمانی و ۴۰ درصد کاهش فوت زائران را شاهد بودیم.

پزشک جمهوری اسلامی ایران حقوق حمل و نقل خدمات رسانی عربستان مسلمانان مقام معظم رهبری ملت ایران وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر