کد خبر: 230535 A

مسئول کانون فرهنگی و اجتماعی جرعه معرفت:

مسئول کانون فرهنگی و اجتماعی جرعه معرفت روز سه شنبه ۱۱ آذر ماه در دیدار با مدیر انجمن کلیوی زنجان، منشاء مشکلات بیماران را فقر فرهنگی دانست وگفت: زندگی اجتماعی ما در شان مردم نیست چرا که اغلب افراد حاضر نیستند که هر سال یک بار برای چک آپ به پزشک مراجعه کنند و به سلامتی خود اهمیت نمی دهند.

مدیر انجمن کلیوی زنجان، گفت: فرهنگ سازی در زمینه پیشگیری از بیماری های کلیوی از اهم اهداف انجمن کلیوی زنجان است و در این زمینه با ایجاد انجمن های کلیوی در شهرستان ها قدم های موثری برداشته شده است.

به گزارش ایلنا از زنجان, مسعود نوری شامگاه دیروز پنج شنبه دراین زمینه افزود: مقوله فرهنگی زیربنای توسعه در زمینه های مختلف ورزشی، صنعتی، اقتصادی و سیاسی است.

وی با اشاره به این که ۳۶۰ تعریف از فرهنگ داریم، تعریفی از فرهنگ ارائه داد و افزود: مجموعه باورهای مادی و معنوی و آداب و رسوم، فرهنگ نامیده می شود.

مسئول کانون جرعه معرفت، دانش آموزان و دانشجویان را دو گروه هدف عنوان کرد و گفت: گروه سنی ۱۴ تا ۲۴ سال به دلیل حساسیتی که به مسایل اخلاقی و فرهنگی دارند به عنوان سفیران هدایت محسوب می شوند.

نوری خاطر نشان کرد: در پیشگیری از افزایش روزافزون بیمارهای کلیوی و بیماری های زمینه ای دیابت و فشارخون، مردم نیز باید پا به پای نهادهای مسئول و دست اندرکاران حوزه سلامت حرکت کنند.

وی به عوامل موثر در بروز بیماری های کلیوی اشاره کرد و یادآور شد: تغذیه نادرست، عدم ورزش مناسب، مشکلات روحی، روانی و اعصاب پیشروی بیماری های کلیوی را تسریع می بخشد.
این مسئول تاکید کرد: رویکرد ما باید پیشگیری باشد چرا که با وجود پیوند کلیه نیز مشکلات همچنان به قوت خود باقی است.

نوری که قرار است کمیته روابط عمومی انجمن کلیوی زنجان را عهده دار شود، تاکید کرد: این کمیته با کمیته های آموزشی، فرهنگی، ورزش و بانوان باید در تعامل باشد.

در ادامه این جلسه مدیر انجمن کلیوی زنجان، رسالت اصلی انجمن را اطلاع رسانی برای فرهنگ سازی و حفظ سلامتی عامه مردم و رسیدگی به مسائل و مشکلات درمانی و معیشتی بیماران دانست و از همسویی اهداف کانون با انجمن ابراز خرسندی کرد و گفت: فرهنگ سازی در زمینه پیشگیری از بیماری های کلیوی از اهم اهداف انجمن کلیوی زنجان است و در این زمینه با ایجاد انجمن های کلیوی در شهرستان ها قدم های موثری برداشته شده است.

محمدرضا طهماسبی آموزش را از دیگر اهداف این انجمن در زمینه پیشگیری از بیماری های کلیوی یاد کرد و افزود: ارائه خدمات آموزشی موثر در پروژه تخصصی در حال ساخت انجمن کلیوی زنجان برای آگاه سازی عموم مردم، بیماران کلیوی و سایر بیماران صعب العلاج با همکاری دانشگاه علوم پزشکی، پزشکان و کارشناسان مرتبط برپا می شود.

وی تاکید کرد: صاحبان اصلی انجمن کلیوی مردم هستند و همه افرادی که دارای کلیه هستند، باید به لحاظ پشتیبانی مالی و فکری با انجمن در ارتباط باشند.

در این جلسه عضو انجمن کلیوی زنجان با تاکید بر این که انجمن کلیوی با عامه مردم باید در ارتباط باشد، گفت: این انجمن به دنبال انجام کار خیر و ایجاد زندگی سالم برای مردم است.

مرتضی زاهدی افزود: انجمن کلیوی زنجان در بین انجمن های کلیوی کشور جزو اولین ها است و حرکت آن به سمتی است که بیماران کلیوی در آینده انگشت شمار باشند و این امر مستلزم فعالیت ها و به روز شدن برنامه های آموزشی، پیشگیری و فرهنگی است.

اقتصادی و سیاسی برنامه های آموزشی پزشک تغذیه چک دانش آموزان و دانشجویان روابط عمومی فرهنگی و اجتماعی فقر مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر