کد خبر: 212771 A

در بیستمین نشست سالانه مدیران انجمن‌های حمایت از بیماران کلیوی کشور عنوان شد:

با ممنوعیت پیوند اعضا برای خارجی‌ها در بیمارستان‌های خصوصی از سودجویی برخی پزشکان و مراکز درمانی غیر دولتی جلوگیری می‌شود.

مدیر کل خدمات بالینی و مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت با افزایش سهم خود از هزینه‌های درمانی و همزمان افزایش تعرفه‌های درمان، بستر مناسبی را برای خیّران عرصه سلامت ایجاد کرده است تا بتواند با مشارکت در ایجاد و تجهیز مراکز درمانی بخشی از هزینه‌ها را تامین و آن را در ارائه بهتر خدمات به بیماران نیازمند به کار گیرد.

به گزارش خبرنگا رایلنا از زنجان، تارا در بیستمین نشست سالانه مدیران انجمن‌های حمایت از بیماران کلیوی کشور که ۱۵ و ۱۶ مهرماه امسال در تبریز برگزار شد، گفت: در سال‌های گذشته با عمل پیوند به ویژه پیوند کلیه برای خارجی‌ها که اهداکنندگان آن ایرانی بودند و همچنین سوق دادن بیماران پیوندی به بیمارستان‌های خصوصی، حقوق بیماران ایرانی تضییع می‌شد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از انجام این عمل جلوگیری کرد.

وی با اشاره به ضروت ایجاد جذابیت اقتصادی در بخش سلامت برای افزایش مشارکت خیّران در این عرصه افزود: اجرای طرح تحول سلامت، گامی در این زمینه برای کاستن هزینه‌های درمانی مردم است.

مدیر کل خدمات بالینی و مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت با افزایش سهم خود از هزینه‌های درمانی و همزمان افزایش تعرفه‌های درمان، بستر مناسبی را برای خیّران عرصه سلامت ایجاد کرده است تا بتواند با مشارکت در ایجاد و تجهیز مراکز درمانی بخشی از هزینه‌ها را تامین و آن را در ارائه بهتر خدمات به بیماران نیازمند به کار گیرد.

وی افزود: برای رسیدن به حداقل امکانات باید تا پایان امسال ۱۵۰ تخت و دستگاه دیالیز جدید در استان آذربایجان شرقی ایجاد شود که تلاش می‌شود این کار عملیاتی شود.

دکتر صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، نیز با بیان اینکه اکنون به ازای هر شش و نیم بیمار دیالیزی یک دستگاه دیالیز در آذربایجان شرقی وجود دارد، افزود: متاسفانه در سال‌های اخیر به علت افزایش بیماری‌های مزمن از جمله بیماری فشارخون و دیابت که زمینه ساز نارسایی کلیوی است تعداد بیماران دیالیزی در این استان افزایش یافته در حالی که امکانات و تجهیزات به این میزان بیشتر نشده است.

در این همایش مهندس کلانتری معاون، عضو هیئت مدیره شرکت داروسازی زهراوی و اسپانسر مراسم با اشاره به پیشگام بودن این شرکت در تولید داروهای بیماران کلیوی گفت: سرمایه گذاری برای تولید دارو نسبت به افزایش جمعیت قابل قبول و دارای توان صادراتی است و تولید دارو نسبت به سال‌های گذشته ۱۰ برابر شده است.

در ادامه رحیم شهرتی فر فرماندار تبریز، انجمن کلیوی کشور را یکی از بارز‌ترین انجمن‌های مردم نهاد عنوان کرد و افزود: انجمن کلیوی به دلیل موفقیت‌ها، خدمات رسانی‌ها، سابقه ساماندهی و آموزش‌های محلی، از لحاظ جنبه‌های حمایتی و نظارتی کارنامه موفقی دارد.

همچنین در این همایش معینی عضو هیئت مدیره انجمن مرکز تاکید کرد: یکپارچه کردن خدمات، اهداف و برنامه ریزی‌های انجمن‌های کلیوی یک ضرورت است.

برومند، بنیانگذار نفرولوژی ایران، در این همایش عنوان کرد: اطلاع رسانی از طریق مطبوعات و رسانه‌ها در بهبود سلامت مردم موثر است و انجمن کلیوی باید حوزه روابط خود را به کشورهای خارجی همسایه گسترش دهد.

عبدی، عضو انجمن نفرولوژی، نیز ادامه داد: جلوگیری از افزایش بیماری کلیوی، سرمایه گذاری انجمن کلیوی برای حمایت از بیماران و برنامه ریزی‌های پژوهشی، تحقیقاتی و آموزشی به حفظ سلامت مردم کمک می‌کند.

افضل، از دیگر اعضای انجمن نفرولوژی، نیز گفت: انجمن کلیوی با همکاری انجمن نفرولوژ و افراد متخصص بر کیفیت دیالیز، طبابت‌ها، پیوند، تهیه دارو و درمان و آزمایش‌ها نظارت کند.

در این همایش مهندس بیرامی، نماینده خیرین، افزود: زکات جان و مال با کمک به بیماران کلیوی نیازمند اداء شود و باید به یک منبع درآمد ثابت با نظارت کامل برای جلوگیری از سودجویی دسترسی داشت.

همچنین در این همایش از نرم افزار بانک اطلاعات بیماران کلیوی ریحان که «کردیان» طراح این نرم افزار است، رونمایی شد و قرار است از هر استان یک نفر برای آموزش این نرم افزار به انجمن کلیوی مرکز معرفی شود.

شایان ذکر است نشست مدیران انجمن‌های حمایت از بیماران کلیوی کشور با هدف یافتن راهکارهای عملی برای ارائه بهتر خدمات درمانی به ۴۰ هزار بیمار دیالیزی کشور، برگزار شد.

یادآور می‌شود روز جمعه ۱۸ مهر ماه نیز اعضاء هیئت مدیره و جمعی از مدیران انجمن مرکز در خصوص بررسی و تجدید نظر در پیش نویس آیین نامه جدید این انجمن و تکمیل آن برای ابلاغ و اجرا در مراکز استانی تشکیل جلسه داد.

گفتنی است در بیستمین نشست سالانه مدیران انجمن‌های حمایت از بیماران کلیوی کشور، محمدرضا طهماسبی مدیر انجمن کلیوی زنجان نیز حضور داشت.

افزایش جمعیت بیمارستان پیوند اعضا حقوق درآمد دولت مراکز درمانی معاون وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر