کد خبر: 1332769 A

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان :

نگاه اوقاف مبتنی بر توسعه شهر قیدار است/پای کار مردم هستیم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان، با اشاره به اینکه نگاه اوقاف مبتنی بر توسعه شهر قیدار است، گفت: با توافق اولیه اوقاف، شهرداری و آموزش و پرورش برای رفع معارضین زمین ۴۸۰۰ مترمربعی با کاربری آموزشی در قیدار و ساخت مدرسه راه مدرسه کودکان منطقه محمدیه قیدار نزدیکتر می شود.

نگاه اوقاف مبتنی بر توسعه شهر قیدار است/پای کار مردم هستیم

به گزارش ایلنا از زنجان، در جلسه مشترک آموزش و پرورش، اداره کل اوقاف استان زنجان و شهرداری و شورای شهر قیدار برای آزادسازی زمین واقع در منطقه محمدیه این شهر به مساحت ۴۸۰۰ متر مربع مذاکره و تفاهم اولیه صورت گرفت.

حجت‌الاسلام مختار کرمی، در این جلسه گفت: به لحاظ وقفی بودن اراضی قیدار نگاه اوقاف مبتنی بر توسعه شهر قیدار است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، ادامه داد:  برای تعیین تکلیف این زمین  یکطرف شهرداری و شورای شهر قیدار طرف دیگر اوقاف است، ما همواره در بحث کمک به ادارات و نهادها جهت رفع گره و حل مشکل مردم پای کار هستیم، در این موضوع نیز سعی بر تسهیل مقررات قانونی و وقفی برای اجرای کار هستیم.

وی، تصریح کرد: البته قوانین و مقررات همواره باید رعایت شود، قوانین مقررات اوقافی کمی پیچیده تر از سایر قوانین است اما با این حال موظفیم کمک کنیم.

کرمی، افزود: دنبال درآمدزایی در این بحث نیستیم و هرمانعی در حد توان باشد برطرف می کنیم و امیدواریم با مساعدت شهرداری و شورای شهر و آموزش و پرورش مشکل این زمین برطرف شده و به زودی شاهد رفع معارضان و احداث فضای آموزشی در این زمین باشیم.

علی اسماعیلی مدیرکل آموزش و پرورش استان، نیز در ادامه این جلسه، گفت: برای هر ۲۰۰ خانواده یک واحد آموزشی نیاز است و با احداث یک آموزشگاه در این منطقه راه دانش آموزان این منطقه از شهر قیدار کوتاهتر شده و علاوه برا آن افزایش استاندارد سرانه فضای آموزشی نیز در این شهر  اتفاق می افتد.

 ذوالقدر، هم دراین خصوص، گفت: هدف ما تعیین تکلیف فضای آموزشی ۴۸۰۰ مترمربعی است ،که بر اساس توافقات اولیه قرار شد انجام شود، این اداره نسبت به بازدید از زمین فوق و مذاکره با معارضان اقدام کرده و به نتایج کارشناسی رسیده است،این زمین در طرح جامع شهر قیدار  واحد آموزشی دیده شده است.

رئیس اداره اوقاف شهرستان خدابنده زنجان، ادامه داد: اما برخی معارضان که نسبت به ساخت و ساز غیرمجاز اقدام کرده اند حاضر به تعیین تکلیف این زمین نیستند.که مقرر شد جهت رفع مشکل ، تا حد امکان زمین های مناسب در اختیار  این بخش معارضین قرار گرفته تا جابجایی لازم صورت گیرد.

همچنین دراین جلسه مقرر شد در تغییر کاربری قسمتی از زمین  مسکونی و باقیمانده آموزشی در نظر گرفته شود تا مشکل حل شود.

صبوری، عضو شورای شهر قیدار نیز، در این خصوص، یادآور شد: شهرداری قیدار  به خاطر حفظ کاربری آموزشی این زمین تا حدود زیادی توانسته از ساخت و ساز غیرمجاز در این زمین جلوگیری کند اما با وجود این افرادی هم موفق شده اند ساخت و ساز غیرمجاز داشته باشند.

وی، اضافه کرد: در صدد هستیم تا حد امکان برای اختصاص این زمین به ساخت مدرسه حداکثر کمک و اقدامات لازم انجام شود.

به گزارش ایلنا، قیدار نبی یا قیدار ابن اسماعیل  بن ابراهیم از اجداد پیامبر اسلام است. او را فرزند اسماعیل  و نیای سی‌ام محمد ، پیامبر اسلام دانسته‌اند. در کتاب منهاج البراعه تألیف میرزا حبیب الله هاشمی خویی  و کتاب جلا العیون تألیف محمد باقر مجلسی نیز به همین منوال شجره قیدار نبی را به ابراهیم  و آدم نسبت داده‌اند. در تاریخ یعقوبی آمده‌است که اسماعیل ۱۲ پسر داشت که بزرگ‌ترین آن‌ها قیدار بوده که پس از وفات اسماعیل و دفن او در حجر، قیدار جانشین پدر شد و مردم را به توحید دعوت کرد. از آنجایی که محمد ابن عبدالله از تیره نبی هاشم از قبیله قریش است و قریش از اعراب و همچنین گفته می شود شهر قیدار شهری است که بیشتر زمینهای این منطقه اوقافی است.

انتهای پیام/
اوقاف / شهرستان قیدار / مدارس / آموزشی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر