کد خبر: 1246118 A

رئیس کل دادگستری استان زنجان، با اشاره به اینکه ضرب و جرح عمدی وسرقت صدر نشین جرایم استان زنجان است، گفت: خشونت کلامی و درگیری رتبه 2 را در استان است.

به گزارش ایلنا از زنجان، حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان زنجان، امروز در جمع خبرنگاران، به مناسبت هفته قوه قضائیه، با اشاره به گزارش عملکرد این مجموعه در طول سال، اظها رداشت: در این زمینه شاهد افزایش خروجی عملکرد 3درصدی در سال 1400 نسبت به  سال 99 بودیم.

رئیس کل دادگستری استان زنجان، با بیان اینکه استان زنجان، بنا به دلیل حجم ورودی کم پرونده ها در سطح کشور، شاهد کیفیت مطلوب پرونده ها در این زمینه است ، ادامه داد: 74هزار 470پرونده ورودی در سال 1400 به این مجموعه بوده است.

صادقی نیارکی، با اشاره به رشد 4درصدی پرونده های مختومه  قوه قضائیه دراستان زنجان، گفت: نرخ رسیدگی به پروندها در دادگستری  10مورد بوده است که در مقایسه با میانگین کشوری عدد بالاتری را دارد.

به گفته صادقی نیارکی، متوسط رسیدگی به پرونده ها دراستان زنجان، 13روز کاهش پیدا کرده است و میانگین کشوری  که 95روز است در استان به  85 روز رسیده  است.

وی، با بیان اینکه استان زنجان جزو استانهای برتر در زمینه اتقان پرونده ها  است، تصریح کرد: شاهد 2درصدی آمار در این زمینه در استان بودیم.

رئیس کل دادگستری استان زنجان، با اشاره به  سیر کاهشی پرونده های معوق در دادگستری استان زنجان، گفت: با تغییر قوانین جایگزینی مجازات برای اثر بخشی مطلوب شاهد 31درصدی جایگزینی مجازات حبس با مجازات دیگر شده است.

وی، با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا و با جایگزینی مجازاتها در استان بالغ بر 6 میلیارد ارائه خدمات انجام گرفته است، یادآورشد: در مجازاتهای جایگزین خدمات رایگان از طرف افراد انجام می گیرد.

صادقی نیارکی، با بیان جایگاه استان در نرخ جرایم کشوری، تاکید کرد: با اقدامات قضایی استان در همه موارد شاهد نرخ منفی در این راستا بوده است.

رئیس کل دادگسنری استان زنجان، با اشاره به 54درصدی تشکیل پرونده های قضایی استان، گفت: 10 اتهام اول استان شامل 61درصد اتهامات را تشکیل می دهد.

وی، با اشاره به ایکه  ضرب و جرح  عمدی و سرقت صدر نشین جرایم استان زنجان است، یادآورشد: خشونت کلامی و درگیری افراد رتبه 2  جرائم را در استان دارد.

صادقی نیارکی، با اشاره به اهمیت انجام خدمات الکترونیکی و رسیدگی پرونده ها در قوه قضائیه، گفت: در استان زنجان، 31هزار نفردر طول سال  از سامانه هوشمند قوه قضائیه گواهی عدم سو پیشینیه گرفتند.

وی، تعداد سامانه های هوشمند استان را 30سامانه عنوان کرد و گفت: 23 دفتر دفتر خدمات قضایی در استان فعال است.
رئیس کل دادگستری استان زنجان، بااشاره به رتبه برتر کشوری بالغ بر 45درصد صلح و سازش در پروندهای استان زنجان، گفت: بالغ بر 212دیدار چهره به چهره با شهروندان صورت گرفته است.

صادقی نیارکی، با اشاره به اینکه خظ قرمز قوه قضائیه قانون است، یادآورشد: از هدر رفت آب با جلوگیری از  242میلیون متر مکعب آب  با 266حلقه چاه دراستان زنجان مسدود شده است.
 بهروز عباسی، دادستان زنجان، نیز در ادامه این جلسه با اشاره به رشد خدمات کمی دو کیفی قوه قضائیه در استان زنجان، اظهار داشت: استان زنجان دارای رتبه دوم کشوری در 14سرشاخه اصلی با زیر شاخه های مربوط شده است.

عباسی، با بیان اینکه الویت اصلی کنترل وارده ها است، ادامه داد: حفظ حقوق عامه در حوزههای مختلف از جمله اقدامات مطلوب در تحقق پیشگیرهای در استان بوده ست.

وی با اشاره به اهمیت صدور اسناد مالکیتی در استان ، تصریح کرد: 95درصد اراضی ملی و دولتی دراستان دارای سند رسمی هستند.

عباسی، با اشاره به جلوگیری از باند بازی در حوزه زمین و اراضی دراستان، یادآورشد: پسماند 10میلیونی شهرک صنعتی روی زنجان با توجه به ارزش افزوده آن در سالجاری تعیین تکلیف شود.

وی، با اشاره به وجود عناصر خطرناک در تصفیه خانه برخی از صنایع و واحدهای تولیدی استان و حوزه کارگاههای آلاینده محیط زیست اقدامات زیست محیطی مطلوب انجام گرفته است، گفت: عایدات معادن در حوزه بهسازی راهها و ساخت مدارس استفاده می شود.
به گفته دادستان زنجان،  15هکتار از زمینهای شهرک های صنعتی فاقد فعالیت تحویل شرکت های دانش بنیان برای رونق اقتصادی می شود.

وی، با اشاره به اهمیت و آرامش در جامعه، افزود:ارازل و اوباش به شدت در استان مجازات می شوند.

 وی، امنیت اقتصادی در استان را مهم ارزیابی کرد و گفت: 70پرونده در خصوص ترک فعل و اهمالکاری مسئولین در استان تشکیل شده است.
به گفته عباسی اخیر 150پرونده در حوزه تخلفات مفاسد اقتصادی ، فرهنگی و ....شده است.

 

انتهای پیام/
خشونت کلامی /صدر نشین/ ضرب و جرح/مجازات جایگزین خدمات الکترونیکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر