کد خبر: 112964 A

به مناسبت روز جهانی عصای سفید در زنجان عنوان شد؛

معاون آموزش و پرورش استثنایی استان زنجان از ارائه خددمات توانبخشی به ۶۵۰ نابینای زنجانی خبر داد.

ایلنا: معاون آموزش و پرورش استثنایی استان زنجان گفت: جامعه هدف آموزش و پرورش استثنایی کودکانی هستند که دارای آسیب دیدگی بینایی، شنوایی، کم توانی ذهنی، چند معلولیتی، اختلالات رفتاری و هیجانی و کودکانی با مشکلات ویژه یادگیری هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از زنجان، حسین تاران، معاون آموزش و پرورش استثنایی استان زنجان، ظهر امروز(۲۲ مهر) در آیین دستان بینا به مناسبت روز جهانی عصای سفید تعداد مددجویان نابینای زنجانی را ۶۵۰ نفر اعلام کرد و اظهار داشت: از این تعداد ۳۹۹ نابینای مرد و ۲۵۱ نابینای زن هستند.

وی با اشاره به اینکه خدمات توانبخشی به نابینایان ارائه می‌شود، تعداد نابینایان دانشجو را ۲۸ نفر اعلام کرد و یادآور شد: از این تعداد ۱۰ نفر خانم و ۱۸ نفر آقا هستند.

به گفته تاران ۱۵ اکتبر به عنوان روز جهانی عصای سفید نام گذاری شده است و به مدت نیم قرن است که مراسم گرامی داشت این روز برگزار می‌شود.

معاون آموزش و پرورش استثنایی استان زنجان از کودکان به عنوان نعمت‌های زندگی یاد کرد و ادامه داد: داشتن عیب در یکی از اعضای بدن دلیل مناسبی برای بی‌توجهی به این نعمت‌های الهی نیست.

این مقام مسئول به مشکلات جسمی و حرکتی برخی از این کودکان اشاره کرد و افزود: جامعه هدف آموزش و پرورش استثنایی کودکانی هستند که دارای آسیب دیدگی بینایی، شنوایی، کم توانی ذهنی، چند معلولیتی، اختلالات رفتاری و هیجانی و کودکانی با مشکلات ویژه یادگیری هستند.

تاران ادامه داد: این کودکان در مراحل ارتباط حسی، جسمانی، یادگیری و رفتاری با کودکان سالم متفادت هستند ولی این کودکان هم از این زندگی سهم دارند و باید به خواسته‌های آنان نیز توجه کرد.

وی از ارائه خدمات پزشکی، حرفه‌ای و توانبخشی به این کودکان خبر داد و ادامه داد: باید این کودکان به مرحله‌ای برسند تا بتوانند به صورت مستقل در جامعه زندگی کنند.

در پایان به گفته تاران آموزش و پرورش استثنایی استان زنجان برنامه‌های درسی مشترک، مناسب سازی برنامه‌های درسی واستفاده از خدمات معلمان رابط را در دستور کار خود دارد.

آسیب دیدگی آموزش و پرورش استان زنجان جامعه دانشجو کودکان مشکلات معاون نابینایان زنجانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر