سرخط خبرها:
کد خبر: 152121 A

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه خبر داد؛

امسال دو هزار و ۲۸۶ امامزاده و بقعه متبرکه با حضور بیش از ۲۰ هزار خادم و اصحاب بقاع متبرکه از روز ۲۸ اسفندماه جاری تا پایان تعطیلات نوروزی در خدمت زائران هستند.

ایلنا: رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ویژه برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه برای برگزاری طرح آرامش بهاری و سوگواره یاس نبوی در بهار سال آینده را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، نماینده ولی فقیه و رئیس این سازمان در نشیت خبری امروز خود با خبرنگارن درباره طرح آرامش بهاری، اظهار کرد: ‌ مردم به امامزادگان ارادت زیادی دارند و هر ساله حضور گسترده‌ای در کنار بقاع متبرکه و آستان امامزادگان در ایام نوروز پیدا می‌کنند سال گذشته تعداد زائران آستان امزادگان در کشور ۷۰ میلیون نفر زائر بود.

وی ادامه داد: امسال نیز دو هزار و ۲۸۶ امامزاده و بقعه متبرکه با حضور بیش از ۲۰ هزار خادم و اصحاب بقاع متبرکه از روز ۲۸ اسفندماه جاری تا پایان تعطیلات نوروزی در خدمت زائران هستند.

رئیس سازمان اوقاف از سوگواره یاس نبوی از ۱۰ تا ۱۵ فروردین‌ماه سال ۹۳ خبر داد و گفت: ‌ بیش از ۲ هزار روحانی در امامزادگان و بقاع متبرکه برای پاسخگویی به سئوالات و شبهات مردم در ایام نوروز در امامزاد‌ها حضوز دارند.

محمدی درباره همکاری مشترک میان سازمان اوقاف با سازمان میراثفرهنگی اظهار کرد: بین این دو سازمان قهری در میان نبوده است که بخواهند آشتی کنند این دو سازمان ت فاهم نامه ای را منفعد کرده اند که قرار است در زمینه مساجد؛ حسینیه ها؛ و امامزاده ها و بقاع متبرکه تعامل و همکاری داشته باشند.

وی با بیان این که ۹۵۰ امامزاده و بقاع داریم که آثار تاریخی فرهنگی کشور محسوب می شوند تصریح کرد: بر اساس این تفاهم نامه کارشناسان و معاونین دو سازمان با در نظر گرفتن مسائل شرعی و قانونی و حقوقی نسبت به حفظ و نگه داری این اماکن به منظور خدمت رسانی به زائرین و افرادی که در آن جا حضور می یابند تلاش می شود.

محمدی با بیان این که مطالبات سازمان وقف از دستگاههای دولتی توسط مراجع قانونی در حال پیگیری است گفت: این موضوع از مجرای قانونی و ذیربط در حال پیگیری است و امیدواریم به نتیجه برسیم.

وی در باره اوراق وقف نیز گفت: این طرح سال گذشته به عنوان برنامه به مجلس پیشنهاد و تصویب شد و همچنین به تایید شورای نگهبان رسیده است تا مشکل شرعی و فقهی نداشته باشد.

رئیس سازمان اوقاف با اشاره به این که این اوراق در قالب ۱۰۰ هزار تومان، ۵۰۰ هزار تومان و مبالغ بیشتر در قابل عقد صلح توسط بانک ملت منتشر می شود. اعلام کرد: کسانی که تمایل به وقف داشته باشند می توانند بر اساس داشته خود وقف کنند. قرار است این رقم ها کوچک و کلان برای امور وقفی هزینه شود.

حجت‌السلام محمدی با بیان این که با وزارت بهداشت و درمان و سازمان نظام پزشکی برای هزینه کرد اوراق وقف وارد مذاکره شده ایم اعلام کرد بیماریهای سرطان، سکته های مغزی وبیماری روحی روانی از جمله بیماریهای هستند که در این حوزه سرمایه گذاری شود البته اولویت اول با سرطان است از همین رو زمینی به منظور ساخت بیمارستان تخصصی وقف در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: برای ساخت و تجهیز این بیمارستان صد میلیون تومان در فاز اول بودجه لازم است. بعد از ساخته شدن تمامی بیماران سرطانی ایرانی در داخل و خارج می توانند از آن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: برای ازدواج جوانان کمک به مسکن نیازمندان و موضوعات مختلف اوراق وقفی بر اساس نیاز هر استان و شهرستان تعریف می شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه نیز درباره طرح آرامش بهاری نیز گفت: ‌ مراسم تحویل سال نو در هزار و ۸۸۹ آستان امامزاده و بقعه متبرکه برگزار خواهد شد همچنین سفره هفت سین فاطمی در برگیرنده هفت لقب حضرت زهرا(س) که با حرف سین آغاز می‌شود، در آستان امامزادگان پهن می‌شود. مراسم تحویل سال نو در این اماکن متبرکه با قرائت دعای کمیل، پخش پیام مقام معظم رهبری، گروه سرود و مناجات خوانی و سخنرانی با محوریت سبک زندگی همراه است.

وی به اجرای طرح آرامش بهاری از ۲۸ اسفندماه جاری تا ۱۵ فروردین‌ماه سال آینده، اشاره و عنوان کرد: در راستای این طرح غرفه‌های حجاب و عفاف در ۵۹۱ آستان امامزاده برپا می‌شود.

وی با بیان اینکه در قالب طرح آرامش بهاری نسبت به مخاطبان تولیدات فرهنگی ویژه‌ای در نظر گرفته شده است، گفت: کتاب «دختر باید خانم باشد»، «ازدواج آسان»، «زندگی مشترک» و نرم‌افزار «وقف ویژه کودکان» از جمله محصولاتی هستند که در قالب طرح آرامش بهاری میان زائران توزیع می‌شود. همچنین ۸۰۰ زائرسرا و سالن برای اسکان زائران در نظر گرفته شده است.

حجت‌الاسلام شرفخانی به برپایی سوگواره یاس نبوی اشاره و عنوان کرد: این مراسم از ۱۰ تا ۱۵ فروردین‌ماه سال آینده، در دو هزار و ۴۳۷ آستان امامزاده با نگاه ترویج فضائل و سیره فاطمی، ترویج خطبه فدکیه و دفاع از ولایت برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام شرفخانی برپایی خیمه‌های معرفت با محوریت ترویج سیره فاطمی، برپایی مسابقه سراسری پیام یاس نبوی، ایستگاه‌های مشاوره وقف و اعزام دو هزار و ۵۰۰ روحانی از قم به کل کشور را از دیگر برنامه‌های سوگواره یاس نبوی برشمرد.

آثار تاریخی اوقاف و امور خیریه بانک ملت بیمارستان تعطیلات نوروزی حجاب سرطان شورای نگهبان طرح آرامش بهاری معاون فرهنگی و اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر