کد خبر: 151992 A

عضو کارگری شورای‌ عالی‌ کار خبر داد:

چکیده: با توجه به اینکه امسال پیش از برگزاری جلسات تعیین مزد شورای عالی کار، هم‌اندیشی و نشست‌های دیگری راجع به نحوه افزایش دستمزدها برگزار شده‌ است، ممکن است تکلیف دستمزدهای سال ۹۳ در اولین جلسه تعیین مزد که روز سه شنبه برگزار می‌شود مشخص شود.

عضو کارگری شورای عالی کار از احتمال قطعی شدن میزان افزایش دستمزدهای سال ۹۳ کارگران در جلسه روز سه‌شنبه(۲۰ اسفند) شورای عالی کار خبر داد.

«هوشنگ درویشی» با در این باره به خبرنگار ایلنا گفت: با توجه به اینکه امسال پیش از برگزاری جلسات تعیین مزد شورای عالی کار، هم‌اندیشی و نشست‌های دیگری راجع به نحوه افزایش دستمزدها برگزار شده‌ است، ممکن است تکلیف دستمزدهای سال ۹۳ در اولین جلسه تعیین مزد که روز سه شنبه برگزار می‌شود مشخص شود.

اشاره این مقام کارگری به نشست‌هایی است که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفته‌ گذشته با موضوع مزد و بهره‌وری برگزار شده بود و در آن نمایندگانی از تشکل‌های رسمی کارگری و کارفرمایی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند. به طور مثال محمد عطاردیان، رئیس کانون عالی کارفرمایان ایران در این همایشگفته بودکه «حداقل دستمزد لازم است به میزانی باشد که معیشت یک خانواده با تعداد عائله متوسط را در حداقل تناسب تامین کند. اما آیا این در کشور ما در زمان کنونی میسر است؟ که پاسخ خیر است. زیرا ظرفیت اقتصاد به اندازه‌ای نیست که بتوان چنین کرد. کارگران زحمتکش ما مجبورند امور زندگی خود را به اضافه کاری و یا دو شغله بودن به " نحوی " بگذرانند.»

نماینده کارگران در شورای عالی کار و عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور همچنین در خصوص استراتژی امسال تشکل متبوعش در مذاکرات مزدی، گفت: بعد از ظهر روز سه‌شنبه و قبل از تشکیل جلسه شورای عالی‌کار، هیات مدیره کانون‌عالی شوراهای اسلامی کار کشور تشکیل جلسه می‌دهد و این موضوع در همان جلسه مشخص خواهد شد.

وی با بیان اینکه مطابق ماده ۴۱ قانون کار مبنای محاسبه دستمزد کارگران، نرخ تورم و سبد هزینه کالاست، گفت: مطابق قانون در روز سه شنبه، گزارش‌های رسمی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با نرخ تورم در جلسات شورای عالی کار مورد بررسی خواهد گرفت.

مسئول کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان خوزستان همچنین در خصوص بررسی ارزش سبد کالا به عنوان دیگر معیار قانونی برای محاسبه دستمزدها، گفت: کانون شوراهای اسلامی کار براساس محاسبه کانون‌های استانی بهای این سبد را بصورت میانگین محاسبه کرده است و بر همین مبنا در جلسه روز سه‌شنبه مذاکره خواهد کرد.

این مقام کارگری در خصوص ارزش سبد محاسبه شده از سوی این کانون گفت: ارزش قطعی این سبد در جلسه روز سه‌شنبه هیات‌مدیره نهایی خواهد شد.

وی تاکید کرد: هدف گروه کارگری شورای عالی کار تعیین دستمزدها بر مبنای نرخ تورم واقعی است.

دستمزد 93
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر