کد خبر: 379638 A

ایلنا: دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری در نامه‌ای به استاندار تهران و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن مصوبه آن شورا درباره تعیین ‌تکلیف تعاونی‌های شمال و شمال‌ شرق کشور را در پنج بند و با تاکید بر حذف اراضی دره بهشت و پیشنهاد اراضی عرب‌ آباد، گلدره و شریف‌آباد ابلاغ کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، پیروز حناچی در این نامه تاکید کرده است شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه سوم خرداد ماه 1395 موضوع تعیین اولویت مکان‌ یابی اراضی جهت تامین زمین معوض تعاونی‌های واقع در شمال و شمال شرق حریم تهران در اجرای مصوبه دهم دی ماه 93 هیات وزیران برای ساماندهی تعاونی‌های یاد شده را مورد بررسی و به شرح زیر اتخاذ تصمیم کرد.

1. ضمن یادآوری وجود ظرفیت‌های قابل‌توجه در شهرهای جدید اقماری اطراف تهران و با توجه به تاکیدات طرح‌های فرادست در سطح مجموعه شهری تهران مبنی بر جلوگیری از استقرار فعالیت و سکونت جدید در سطح مجموعه شهری تهران، استفاده از پتانسیل شهرهای جدید موجود به عنوان اولین اولویت در تامین معوض تعاونی‌های مذکور در دستور کار قرار گیرد.

2. با عنایت به اینکه ساز و کار شناسایی اعضا، میزان سهم هر عضو، نحوه ایجاد مالکیت و حقوق ادعایی، میزان استقبال اعضای تعاونی‌ها از اراضی معوض و غیره به صورت دقیق مشخص نیست؛ هرگونه اقدام در اراضی مدنظر، اعم از تهیه طرح، آماده سازی و... به صورت مرحله‌ای و با رعایت اولویت‌های پیشنهادی و با رصد میزان موفقیت طرح توسط دبیرخانه شورای‌عالی و متناسب با میزان آزادسازی اراضی تعاونی‌ها انجام گیرد.

3. اراضی به مساحت 221 هکتار موسوم به «دره بهشت» با عنایت به وقوع در منطقه چهارگانه محیط‌ زیستی (پارک ملی خجیر) به طور کالم از اولویت های پیشنهادی حذف می شود.

4. حدود 85 درصد سطح اراضی موسوم به طاهرآباد در شیب بیش از 15 درصد (و از این مقدار حدود 50 درصد در شیب و بیش از 30 درصد) واقع شده اند. این در حالیست که اراضی با شیب مناسب (کمتر از 15 درصد) نیز در سطح سایت پراکنده اند. لذا هرگونه توسعه شهری در آن متضمن هزینه آماده سازی فراوان خواهد بود. ضمن این که ماهیت تپه ماوری زمین باعث شده الگوی بارگذاری تراکمی در آن بیشتر متمایل به تراکم های کم و متوسط با قطعت بزرگ باشد که این امر علیرغم پتانسیل های مناسب زمین با اهداف اصلی تخصیص اراضی که استفاده حداکثری از سطح زمین برای پاسخگویی به بیشترین متقاضی است در تعارض است. لذا زمین مذکور به عنوان آخرین اولویت و پس از تایید دبیرخانه شورای عالی مطرح گردد.

5. شورای عالی مکان یابی اراضی در سه نقطه دیگر را مطابق پیشنهاد مشاور و به ترتیب اولویت شاملِ اراضی عرب آباد، گلدره و شریف آباد را در صورت تحقق شرایطی از جمله توجه به مسایل زیست محیطی آن را تایید می‌ کند.

 

ایران دی ماه زمین مسکن معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر