کد خبر: 189911 A

یاداشت اقتصادی؛

آقای وزیر نباید فراموش کنند که تغییر مفاد مناقصه بین‌المللی اپراتور دوم تلفن همراه کشور در هر بند و ماده‌ای که باشد، خلاف قوانین داخلی و بین‌المللی و به زیان شرکت‌کنندگان در این مناقصه و زیان ملی است.

اواخر تیرماه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با برگزاری نشستی با عنوان رومینگ ملی، تلاش کرد تا با شعار حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و در راستای آن‌چه که دسترسی آسان و فراگیر همه شهروندان به ارتباطات مطمئن نامیده شد، خدمات متقابل رادیویی اپراتورهای اول، دوم و سوم کشور را برای نخستین بار در کشور برقرار کند.
به گفته کارشناسان دلیل اصلی این نشست دلجویی از اپراتور ناکام سوم کشور که با بودجه شبه‌دولتی(سازمان تامین اجتماعی) راه‌اندازی شده بود، که پس از حدود پنج سال سرانجام پوشش رادیویی برای مشترکین این اپراتور در سطح کشور تکمیل شد.
از این منظر اقدام آقای وزیر امری پسندیده باشد، اما آیا حدود نیم‌میلیون مشترک شبکه مستقل تلفن همراه تالیا که از حدود چهار‌سال پیش از صدور مجوز رایتلی‌ها(یعنی سال ۱۳۸۴) بابت سیمکارت‌هایشان به این شبکه پول پرداخته‌اند، مصرف‌کننده، مشترک و یا شهروند این کشور اسلامی محسوب نمی شوند که از خدمات شبکه رومینگ ملی باید محروم باشند؟
گذشته از این دو مورد جناب وزیر ۱۲ مرداد‌ماه را زمان راه‌اندازی آزمایشی شبکه نسل سوم یکی از اپراتورها اعلام کرد که با توجه به جهت‌گیری‌های خاص حاکم در این وزارتخانه، به احتمال بسیار زیاد این اپراتور باید ام. تی. ان–ایرانسل باشد که در پروانه اولیه‌اش ارائه خدمات نسل سوم پیش‌بینی نشده بود.
آقای وزیر نباید فراموش کنند که تغییر مفاد مناقصه بین‌المللی اپراتور دوم تلفن همراه کشور در هر بند و ماده‌ای که باشد، خلاف قوانین داخلی و بین‌المللی و به زیان شرکت‌کنندگان در این مناقصه و زیان ملی است.
این را من نمی‌گویم، بلکه وزیری که این قرارداد در زمان ایشان نهایی شده و امروز هم رییس دانشگاه امیرکبیر هستند، گفته‌اند.
نکته دیگر این است که مگر رایتلی‌ها که مجوز داشتند توانستند خدمات نسل سوم را در کشور ارائه کنند که تا این اندازه برای ارائه این سرویس، بدون ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و حقوقی مورد نیازش عجله دارید؟!
فراموش نکنید که ده‌هاهزار سیمکارت اعتباری بی‌نام و نشان در سال‌های اخیر در کشور توزیع شده و کمترین کاری که باید برای حفظ سلامت فرهنگی جامعه انجام دهید، این است که حداقل مشترکین اعتباری امکان استفاده از خدمات نسل سوم را نداشته باشند.
فراموش نکنیم که رهبر انقلاب پیش از این فرموده‌اند " خطاها و اشتباهات فرهنگی به راحتی قابل جبران نیست ".

ابوالفضل شاکری؛
روزنامه نگار

پول تلفن همراه جامعه حقوق رهبر انقلاب سازمان تامین اجتماعی سلامت مناقصه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارتخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر