کد خبر: 179693 A

معاون فنی و عمران روستایی بنیاد مسکن خبر داد؛

در برنامه‌ی پنجم توسعه ماده‌ی ۱۰۴ تحت عنوان توسعه‌ی روستایی مورد تصویب مجلس قرار گرفت ولی طی این سه سال بخش‌هایی از مصوبه‌‌ی توسعه‌ی روستایی سرگذشت نا معلومی پیدا کرده و زمینه‌ی اجرایی پیدا نکرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمدرضا شاملو معاون فنی و عمران روستایی بنیاد مسکن در اولین همایش ملی توسعه‌ی پایدار کالبدی، فضایی، روستایی با اشاره به اینکه توسعه‌ی روستایی مورد توجه خاص و برنامه ریزی در کشور قرار گرفته است اظهار داشت:توسعه‌ی روستاها به دلایلی مختلفی از جمله مهاجرت از روستا به شهرها که موجب توسعه‌ی سکونت‌گاه‌های غیررسمی در پیرامون‌ شهرها و ایجاد مشکلات و مسائل مختلفی که از این موضوع حادثشده است، ایجاد می‌شود.

وی در ادامه افزود: فقر، محرومیت و فاصله میان روستاها در مقایسه با شهرها مورد توجه مهاجران برای ورود به شهرها قرار گرفته است، همچنیناهمیت کشاورزی، ضرورت تامین امنیت غذایی، ارزان تر بودن و ایجاد شغل در بخش کشاورزی از دیگر موضوعات توسعه‌ی روستایی به شمار می‌رود.

دبیر همایش ملی توسعه‌ی پایدار کالبدی در ادامه اظهار داشت: در برنامه‌ی پنجم توسعه ماده‌ی ۱۰۴ تحت عنوان توسعه‌ی روستایی مورد تصویب مجلس قرار گرفت ولی طی این سه سال بخش‌هایی از مصوبه‌‌ی توسعه‌ی روستایی سرگذشت نا معلومی پیدا کرده و زمینه‌ی اجرایی پیدا نکرد.

شاملو با اشاره به اینکه در نیمه‌ی دوم سال جاری بحثجدیدی تدوین گردید و امیدواریم در سال آینده دولت و مجلس طی تدوین برنامه‌ی ششم از این برنامه استفاده کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: باید آینده نگری در توسعه‌ی کالبدی روستاها مورد توجه قرار گیرد و با توجه به اجرای سیاست‌های مقاومتی توجه به توسعه‌ی روستاها و امنیت غذایی در اولویت قرار گیرد.

معاون فنی و عمران روستایی بنیاد مسکن در ادامه توضیح داد: ‌ این همایش با بهره گیری از نظرات کارشناسان و مسئولان برای بهبود توسعه‌ی فضاهای روستایی برگزار شده است.

رئیس همایش توسعه کالبدی با اشاره به اینکه این همایش در سه محور و ۱۴ زیر محور برگزار می‌شود گفت: از محور‌های اصلی این همایش ابعاد مکانی، فضای توسعه‌ی پایدار روستایی، مسکن و بهسازی روستایی، حکم روایی محلی، برنامه ریزی کالبدی - فضایی از جمله سه محور این همایش به شمار می‌رود.

شاملو به محورهای فرعی این همایش اشاره کرد و گفت: برنامه ریزی مکانی - فضایی روستهای کوچک و پراکنده، پیوند‌های روستایی - شهری و توسعه‌ی پایدار مکانی و فضایی، بهسازی بافت‌های با ارزش روستایی، جایگاه گردشگری در توسعه‌ی پایدار روستایی، مشارکت روستاییان و نهادهای محلی در راستای توسعه‌ی پایدار روستایی، مدیریت بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی ازجمله محور‌های فرعی این همایش به شمار می‌رود.

توجه به آینده نگری در توسعه‌ی کالبدی روستاها
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر