کد خبر: 157667 A

وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

در نطر داریم بخش عمده‌ای از افزایش حمل و نقل مسافر را بجای جاده در ریل‌ها داشته باشیم. برای تامین این هدف حداقل باید ۱۵ درصد ناوگان مسافربری ریلی و ۱۵ درصد ناوگان باری افزایش داده شود.

وزیر راه و شهرسازی از افزایش نصب دوربین در جاده‌ها در سال ۹۳ خبر داد و افزود: درنظر داریم دوربین‌ها را علاوه بر اتصال به مرکز مدیریت راه‌ها به پلیس نیز وصل کنیم همچنین نصب جی پی اس در تمام وسایل نقلیه جهت کنترل سرعت خودروها از دیگر برنامه‌های پیش‌رو است.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ عباس آخوندی در حاشیه نشست کمیسیون راه‌ها؛ اولویت کاری خود در سال ۹۳ را بحثمدیریت ارتباط با شهروندان اعلام کرد و افزود: یک سامانه را در این راستا و با نظرات کارشناسی تنظیم کرده‌ایم تا شهروندان بتواننتد با وزارت خانه ارتباط مستقیم داشته باشند و نظارت و انتقادا ت خود را در میان بگذارند.

آخوندی تصریح کرد: ارتباط با شهروندان بخشی از اصلاح مدیریت محسوب می‌شود که بنده با جدیت این موضوع را پیگیری کرده و خواهم کرد.

آخوندی درخصوص برنامه وزارت راه و شهرسازی گفت: درنطر داریم که بخش عمده‌ای از افزایش حمل و نقل مسافر را به جای جاده در ریلی داشته باشیم که برای تامین این هدف حداقل باید ۱۵ در صدناوگان مسافری ریلی و ۱۵ درصد ناوگان باری افزایش داده شود.

وی افزود: از آنجاکه در حوزه حمل و نقل چه ریلی و چه جاده‌ای ناوگان در دست بخش خصوصی است و زیرساخت در دست دولت است باید سرمایه‌گذاری توسط بخش خصوصی صورت گیرد.

وی درخصوص احرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بخش حمل و نقل گفت: عمده‌ترین بحثی که مطرح است کاهش مصرف گازوئیل است که افزایش سهم ریلی و نوسازی ناوگان جاده‌ای ازجمله این راهکارها است.

وی درخصوص نوسازی ناوگان گفت: آئین‌نامه‌ها در دست تکمیل است و به زودی ارائه خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی از تلاش برای نصب جی پی اس در وسایل نقلیه خبر داد و افزود: در صورت عملیاتی شدن این موضوع می‌توان در تمام مسیر سرعت را در تمام طول راه سرعت خودرو را رصد خواهیم کرد، در صورت اجرا شدن می‌تواند در کاهش تصادفات تاثر جدی داشته باشد. لازم به ذکر است این موضوع منوط به بحثبودجه‌ای خواهد بود.

آخوندی با بیان این‌که یکی از برنامه‌های مهم ما در حوزه هوایی اورهال کردن موتورهای هواپیماست، گفت: خوشبختانه مذاکرات تا به این لحظه به خوبی پیش رفته و اجازه تعمیر موتورها به صورت رسمی داده شده و برنامه‌های آن در حال اقدام است و بانک مرکزی نیز قول‌های مساعدی در جهت مباحثارزی داده است.

وزی راه و شهرسازی درخصوص اولین مصوبه کمیسیون ایمنی راه‌ها گفت: در سال جدید تشکیل کارگروه فرهنگ و امور اجتماعی تردد و ترافیک بود.

وزیر راه و شهرسازی درخصوص هماهنگی بین حوزه‌های مختلف در ایام نوروز گفت: هماهنگی که بین پلیس، وزارت راه و شهرسازی؛ راهداری، وزارت بهداشت و درمان، حلال ا حمر، و صداو سیما انجام شد، قابل رضایت بود.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های وزارتخانه ایجاد گشت نامحسوس است که به اتفاق پلیس این موضوع را تعقیب می‌کنیم.
که در صورت بروز رفتارهای پرمخاطره قبل از بروز حادثه پیشگیری لازم صورت گیرد.

آخوندی از افزایش خدمات رفاهی خبر داد و گفت: این موضوع می‌تواند هم در جهت ایمنی راهها و هم رفاه حال شهروندان موثر خواهد بود.

آخوندی با اشاره به همکاری با بانک جهانی در رابطه با افزایش ایمتنی راه‌ها افزود: با مطالعاتی که صورت گرفته به همکاری‌ها با بانک جهانی درنظر داریم که بحثایمنی راه‌ها را با یک استاندارد جهانی پیگیری کنیم.

آخوندی با اشاره به کارهای انجام شده توسط وزارت راه و شهرسازی در ایام نوروز، افزود: ما سعی کردیم تهیه بلیط وسایل نقلیه عمومی را تا آنجاکه ممکن است از دست بازارهای سیاه خارج کنیم و امکان فروش اینترنتی به همه حوزه‌ها اعم از جاده‌ای و ریلی مهیا شد.

وی افزود: برای ارتقای کیفیت خدمات نیز سامانه پیام کوتاهی ایجاد کردیم که مردم از این طریق مشکلات خود را مطرح کنند.

آخوندی نوروز ۹۳ را از لحاظ جبری دارای شرایط ویژه دانست و افزود: در سال ۹۲ تنها ۲۲ عملیات کولاک انجام شد درحالیکه این عملیات به ۲۲۳ عملیات در سال ۹۲ رسیده است همچنین یازده عملیات سیلاب سال ۹۲ به ۷۴ عملیات رسید.

آخوندی؛ راه‌اندازی سامانه ۱۴۱ را برای اطلاع شهروندان از وضعیت جاده‌ها خوب ارزیابی کرد و افزود: از طریق این سامانه ۳۸۹ هزار ثبت تماس انجام شد و مردم در جریان اتفاقات جاده‌ای قرار گرفتند که بسیار رضایت بخش بود.

وی افزود: ۳۵ هزار نفر توانستند از طریق این سامانه ارتباط مستقیم با اپراتور برقرار کنند و در جریان ارتباط راه‌ها قرار گیرند.

آخوندی با اشاره به اینکه ۱۶۰ میلیارد تومان در ماه بهمن واسفند جهت ایمنی جاده‌ها هزینه شده است؛ افزود: قبل از نوروز از ۲۶ هزار کیلومتر راه‌های اصلی بازدید به عمل آمد و جهت ثبت علائم و خط کشی و آسفالت و ایجاد کانتیرهای فوری اقدامات لازم انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی درباره فعالیت راهدارها در ایام نوروز گفت: دوازده هزار و چهار صد راهدار تمام نوروز در خدمت مردم بودند همچنین ۱۱۰۰ اکیپ راهداری به صورت فعال داشتیم و حضور راهدارها در راهها کاملاً نمایان بود.

آخوندی درخصوص مدیریت سرعت در جاده‌ها اذعان داشت: این موضوع را در سال جدید به صورت جدی تعقیب خواهیم کردیم که تعداد دوربین‌های جاده را ا فزایش دهیم همچنین تلاشمان بر این است که تمام دوربین‌ها را ضمن مرکز راهها به مرکز پلیس نیز وصل کنیم.

افزایش دوربین‌ها در جاده‌ها/نصب جی پی اس در کلیه وسایل نقلیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر