کد خبر: 212490 A

سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌و‌گو با ایلنا:

در حال حاضر بیشترین تراکم فروشی در تهران متعلق به منطقه یک و منطقه ۲۲ تهران است و معتقدم ۳۰ درصد مجوزهای ساخت و ساز در تهران غیر مجاز است و این حداقل تخلفی است که در همه دوره‌ها وجود داشته است.

سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه وزارت راه در حالی از تخلفات در دوره‌های گذشته حرف می‌زند که مسئولان خود در‌‌ همان دوره از مسئولان شهرداری بودند، گفت: اتفاقا ما باید از آقای حناچی که امروز سمت معاون شهرسازی و معماری وطارت راه و شهرسازی را دارد، بپرسیم که چرا زمانی که خودتان در شهرداری سمت داشتید، پرونده تخلفات اینقدر ضخیم است.

محمد مهدی تنگویان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به مناطقی که بیشترین تراکم فروشی را داشتند، اظهار کرد: در کمیسیون‌های شهرسازی در برخی از مناطق تهران پرونده‌های تخلفات ساخت و ساز وجود دارد که به هر دلیلی مجوز تراکم‌های بیش از حد صادر شده است که در این تخلفات هم شهرداری مقصر است و هم وزارت شهرسازی وقت. در حال حاضر بیشترین تراکم فروشی در تهران متعلق به منطقه یک و منطقه ۲۲ تهران است.

وی با بیان اینکه ظرفیتی که در حال حاضر منطقه ۲۲ در خود گنجانده، چندین برابر ظرفیت استاندارد است، ادامه داد: آن مصوبه عالی استان که یک شبه جمعیت قابل توجهی را به ظرفیت تهران اضافه کرد و دستاویز و بهانه‌ای شد برای همه کمیسیون‌های شهرسازی شهرداری مناطق که تراکم شهر تهران را افزایش دهند.

تندگویان با اشاره به میزان صدور مجوزهای غیر مجاز در شهرداری، گفت: معتقدم ۳۰ درصد مجوزهای ساخت و ساز در تهران غیر مجاز است و این حداقل تخلفی است که در همه دوره‌ها وجود داشته است.

وی با اشاره به اقدامات فعلی وزارت راه و شهرسازی در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز، اظهار کرد: مصوبه‌های وزارت راه و شهرسازی به اجرا نمی‌رسد مصوبه عالی شورای شهرسازی از اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای جلوگیری از تراکم فروشی در کلان شهر‌ها است اما اگر قالیباف از آن تبعیت نکند، اقدام خاصی را انجام نمی‌دهد و بیشتر در حد یک شوی تبلیغاتی و رسانه‌ای است وگرنه تا کنون که از عمر وزارت راه و شهرسازی دولتی یازدهم بیش از یک سال می‌گذرد حتی یک پروژه این چنینی نبوده که جلوی وزارت شهرسازی ساخت و ساز و ادامه کارش را گرفته باشد.

سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ۳۰ هزار پرونده ساخت و ساز غیر مجاز در تهران بلاتکلیف مانده است، گفت: از این پرونده‌ها رقم عمده‌ای به تغییر کاربری مربوط می‌شود. تغییر کاربری از مسکونی به اداری است. جزو شایع‌ترین اتفاقات شهر تهران تغییر کاربری مسکونی به اداری است.

تندگویان در ادامه گفت: این تعداد پرونده بلاتکلیف تخلف ساخت و ساز در تهران متعلق به ۱۲ سال گذشته است. در این پرونده‌ها تخلف به اثبات رسیده است اما هنوز پرونده باز است و مالک هم در حال بهره برداری است. عمده مشکلی که در این پرونده‌ها قوه قضاییه است که قوانین را رعایت نمی‌کند و حتی حکمی که صادر می‌شود در دیوان عدالت شکست می‌خورد.

استاندارد تغییر کاربری راه و شهرسازی رسانه ساخت و ساز شورای اسلامی شهر تهران شهر تهران کلان شهر معماری وزارت راه و شهرسازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر