کد خبر: 156234 A

شبکه‌های رادیویی در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) با تولید و پخش برنامه‌های متنوع در قالب نمایش، برنامه‌های گفت‌و‌گو محور، مرثیه سرایی، ادعیه، تفسیر و… به بررسی ابعاد مختلف شخصیت این بانوی بزرگوار می‌پردازند.

ایلنا: شبکه‌های رادیویی در سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) با تولید و پخش برنامه‌های متنوع در قالب نمایش، برنامه‌های گفت‌و‌گو محور، مرثیه سرایی، ادعیه، تفسیر و… به بررسی ابعاد مختلف شخصیت این بانوی بزرگوار می‌پردازند.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ شبکه‌های رادیویی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه(س) برنامه‌های متنوعی را تدارک دیده، که تقدیم شنوندگان می‌شود.
بر این اساس شبکه‌های مختلف رادیویی در قالب نمایش، برنامه‌های گفت‌و‌گو محور، مرثیه سرایی، ادعیه، تفسیر و… به تولید برنامه پرداختند.
توجه به سبک زندگی حضرت فاطمه(س) و شهادت این بانوی گرانقدر، مروری برسیره زندگی حضرت زهرا(س)، ارائه الگو برای التزام به ارزش‌های اسلامی در فردی و اجتماعی با تاسی به سیره حضرت فاطمه، همچنین سبک زندگی حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی جوانان و حضور و تاثیر حضرت زهرا(س) در دفاع از ولایت از مهم‌ترین رویکردهای برنامه‌های رادیو در این ایام است.
بخشی از برنامه‌های شبکه‌های رادیویی به مناسبت سالروز شهادت حضرت زهرا(س) به این شرح است؛
رادیو معارف:
برنامه «یاس کبود» به مناسبت شهادت حضرت زهرا(س) چهارشنبه ۱۳ فروردین برابر با ۲ جمادی‌الثانی ۱۴۳۵، ساعت ۲۱:۱۵ تا ۲۳:۰۰ از رادیو معارف پخش می‌شود.
این برنامه به بررسی بخش‌های آغازین خطبه فدکیه با نگاهی کلامی و عبادی؛(از ابتدای خطبة شریف تا… وَ تَتَوَکَّفُونَ الْاَخْبارَ، وَ تَنْکُصُونَ عِنْدَ النِّزالِ، وَ تَفِرُّونَ مِنَ الْقِتال) می‌پردازد؛ در یکی از بخش‌های این برنامه کتاب‌هایی که در خصوص حضرت زهرا(س) منتشر شده معرفی می‌شود، این برنامه به تهیه کنندگی و سردبیری علی اسماعیلی و با اجرای حبیبی به روی انتن می‌رود؛ همچنین ویژه برنامه «ام ابی‌ها» پنج‌شنبه ۱۴فروردین برابر با ۳ جمادی‌الثانی ۱۴۳۵، ساعت: ۰۸:۳۰ تا ۱۱:۰۰ از رادیو معارف پخش می‌شود؛ بررسی بخش‌های پایانی خطبة فدکیة حضرت زهرا «س» با نگاهی سیاسی اجتماعی(فَلَمَّا اِختارَ اللَّهُ لِنَبِیِّهِ دارَ اَنْبِیائِهِ وَ مَأْوى اَصْفِیائِهِ… تا پایان خطبة شریف) همچنین معرفی نرم‌افزار بانک جامع حضرت زهرا «س» از بخش‌های دیگر این برنامه است. این برنامه به تهیه کنندگی ابوالفضل سلیمانی و گویندگی نرجس فرغی از رادیو معارف موج اف‌ام ردیف ۹۶ مگاهرتز به روی آنتن می‌رود.

رادیو تهران:
گروه معارف و تربیت شبکه رادیویی تهران ویژه برنامه «دردانه» را از ۱۱ تا ۱۴ فروردین، ساعت ۲۱ تا ۲۲:۳۰ پخش می‌کند. این برنامه در خصوص ابعاد مختلف شخصیت حضرت زهرا(س) صحبت می‌کند. در این برنامه ابعاد اجتماعی، خانوادگی، علمی و اعتقادی مذهبی حضرت بررسی می‌شود.
«یاس کبود» با هدف ارائه الگو برای احترام به ارزش‌های اسلامی در زندگی فردی و اجتماعی با تاسی به سیره حضرت فاطمه(س) تهیه شده است، این برنامه کاری از گروه اجتماعی و خانواده است که در ۱۳ و ۱۴ فروردین، ساعت ۱۵ تا ۱۶ در ساختاری ساده با جاذبه‌های زندگی فاطمی، حجاب، الگوهای رفتاری، کرامت روی آنتن می‌رود.
برگزیده‌ای از آوا‌ها و نوا‌ها و نغمات در رسای حضرت زهرا(س) در برنامه «آوای عصمت» پخش می‌شود. این برنامه کاری از گروه اجتماعی و خانواده است که در دو برنامه ۱۳ و ۱۴ فروردین، از ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰ در ساختاری کلامی و آوایی تهیه شده است.
ارتقای سطح تعلقات جامعه نسبت به اسلام و فرهنگ فاطمی(س) از مهم‌ترین اهداف این برنامه است، محورهای موضوعی برنامه تشریح ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه(س) و تشویق هنرمندان جوان نسبت به اشاعه فرهنگ آن حضرت در قالب‌های هنری مثل سرود، تصنیف و آوا‌ها و نوا‌ها است.
مسابقه «مفتاح» مسابقه‌ای است که با حضور شرکت کننده‌ها و با طرح سوالات متنوع در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی، پزشکی و معارفی با تاکید بر شخصیت حضرت زهرا(س) پخش می‌شود. این برنامه ۱۳ و ۱۴ فروردین، با هدف ارتقای سطح تعلقات جامعه نسبت به اسلام و فرهنگ فاطمی(س) از ساعت ۱۷ تا ۱۸ از موج اف. ‌ام ردیف ۹۴ مگاهرتز روی آنتن می‌رود. از بخش‌های اصلی این برنامه می‌توان به شخصیت‌شناسی، آثار فرهنگی و معرفی کتاب اشاره کرد.
«آفتاب در حجاب» کاری از گروه ورزش و سلامت رادیو تهران است که ۱۴ فروردین ساعت ۱۶ تا ۱۷ به ابعاد گوناگون شخصیت حضرت می‌پردازد.

شبکه جوان:
به مناسب سالروزشهادت حضرت فاطمه زهرا(س) شبکه رادیویی جوان نیز ویژه برنامه‌هایی تقدیم شنوندگان می‌کند؛
«اسوه نستوه» عنوان ویژه برنامه‌ای ازگروه جوان واندیشه است که دریک قسمت ۶۰ دقیقه‌ای به بررسی سیره وسلوک حضرت زهرا(س) واحادیثمرتبط با حضرت وهمچنین اهمیت حضرت درسلسله امامت می‌پردازد. این برنامه روز۱۴ فروردین ۹۳ درساعت ۲۱ ازشبکه جوان پخش می‌شود، «مادرانه» کاری ازگروه جوان واندیشه است که باهدف آشنایی بیشتربا ابعاد مختلف زندگی حضرت زهرا(س) وبا محوریت موضوع‌هایی همچون سبک زندگی اسلامی، نقش والدین درتعلیم وتربیت فرزندان تهیه شده است. این برنامه دریک قسمت ۶۰ دقیقه‌ای تهیه شده وروز۱۴ فروردین درساعت ۱۵ ازشبکه جوان پخش می‌شود.
برنامه «یک آسمان اندوه» نیز عنوان ویژه برنامه دیگری از گروه جوان واندیشه است که به مناسب سالروزشهادت حضرت فاطمه زهرا(س) دریک قسمت ۶۰ دقیقه‌ای تهیه شده است. این برنامه با رویکرد تأمل درزندگی حضرت زهرا(س) وبرجسته سازی ابعاد مختلف حیات آن حضرت به عنوان الگوی عالی زندگی درروز ۱۳فروردین ۹۳ درساعت ۲۱ پخش می‌شود.
همچنین «نگین پنهان» کاری از گروه جوان وفرهنگ رادیو جوان دریک قسمت ۶۰ دقیقه‌ای با محوریت بررسی سبک زندگی حضرت زهرا(س) به عنوان الگوی جوانان وحضور وتأثیر حضرت دردفاع ازولایت روز۱۳فروردین ۹۳ درساعت ۱۵ ازشبکه جوان پخش می‌شود.
رادیو ایران:
همزمان با فرا رسیدن ایام فاطمیه، رادیو ایران برای ایجاد فضایی معنوی برنامه‌ای را با عنوان «رازخدا» به روی آنتن می‌برد.
این برنامه که رویکردی محتوا محور دارد و حاصل تلاش گروه اندیشه رادیو ایران است، زندگی و خصوصیات اخلاقی حضرت فاطمه زهرا(س) با حضور حجت الاسلام نقویان کار‌شناس مذهبی را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد.
در بخش دیگر این برنامه حسین متولیان شاعر به روی خط می‌آید و علاوه بر خواندن اشعاری در مدح حضرت زهرا «س» و حضرت علی «ع» در خصوص شعر‌هایش نیز گفت‌و‌گو می‌کند.
«رازخدا» سیزدهم و چهاردهم فروردین ساعت ۱۶ در دو برنامه با گویندگی حسن همایی از رادیو ایران پخش می‌شود.
رادیو نمایش:
نمایش کوثر نامه به کارگردانی اکبر زنجانپور در ایام نوروز از رادیو نمایش پخش می‌شود. در این نمایش که قرار است از نهم تا پانزدهم فروردین ماه ساعت ۲۳:۳۰ از رادیو نمایش پخش شود، همچنین نمایش تک قسمتی بازمانده به کارگردانی جواد پیشگر سیزدهم فروردین ماه ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه پخش می‌شود. تهیه کنندگی این نمایش به عهده اشرف سادات اشرف‌نژاد است.

رادیو فرهنگ:
ویژه برنامه بانوی بی‌نشان کاری از گروه اندیشه این شبکه است که ۱۴ فروردین از ساعت ۹ تا ۱۲ تقدیم علاقه مندان می‌شود.
در این ویژه برنامه کارشناسانی چون نهلا غروی نایینی استاد دانشگاه تربیت مدرس، حجت الاسلام اتابکی(پژوهشگر علوم اسلامی) و منصوره الهی(کار‌شناس حوزه) حضور خواهند داشت تا در روز شهادت بزرگ بانوی اسلام و دخت گرامی حضرت رسول اکرم(ص) درباره سیره و ویژگی‌های شخصیتی حضرت زهرا(س) بحثو گفتگو کنند.
در این برنامه زندگی پربرکت حضرت فاطمه زهرا(س) از چند دیدگاه، نظیر مشی تربیتی حضرت زهرا در خانواده و اثرات تربیتی آن حضرت در پرورش فرزندانی که سروران جوانان بهشت شدند، مورد تحلیل و بررسی کار‌شناسان برنامه قرار خواهد گرفت.
در بخش‌هایی از این برنامه قظعات نمایشی با موضوع زندگی حضرت زهرا(س) به کارگردانی میترا خواجه ئیان اجرا می‌شود و بخش‌هایی از خطبه حضرت فاطمه(س) پخش و تفسیر می‌شود.
این برنامه را به تهیه کنندگی سید هادی موسوی‌نژاد و با اجرای ناصر قوامپور از رادیو فرهنگ روی موج اف‌ام ردیف ۱۰۶ و ای‌ام ردیف ۵۵۸ بشنوید.

رادیو اقتصاد:
ویژه برنامه «کوثرولایت» همزمان با فرا رسیدن ایام فاطمیه تهیه و از شبکه رادیویی اقتصاد پخش می‌شود؛ سال هزار و سیصد و نود و دو، آخرین روزهای عمرش را سپری می‌کند و به ایام تعطیلات نوروزی نزدیک می‌شویم، تعطیلاتی که همچون سال گذشته همزمان با ایام فاطمیه است؛ رادیو اقتصاد نیز در این تقارن ویژه برنامه‌ای را برای شنوندگان درنظرگرفته است؛ ویژه برنامه «کوثر ولایت» در قالب کار‌شناسی سعی دارد تا به تبیین زندگی حضرت زهرا سلام ا… علی‌ها و نوع رفتار ایشان در تحقق اقتصاد مقاومتی وحمایت از ولایت بپردازد.
نگاهی به سیره آن حضرت، بررسی اجمالی خطبه ایشان و رویکرد حمایتی حضرت از مقام ولایت از دیگر محورهای محتوایی این برنامه است.
ویژه برنامه «کوثرولایت» شامل بخش‌های مختلفی چون گزارش مردمی، ارتباط با اماکن مذهبی، کار‌شناسی، پخش مراثی و… است.
«کوثرولایت» پنجشنبه ۲۹ اسفندماه ساعت ۱۲:۳۰ به مدت ۱۲۰ دقیقه برروی موج اف‌ام ردیف ۹۸ مگاهرتز پخش می‌شود.

رادیو گفت‌و‌گو:
ویژه برنامه «بهشت بی‌نشان» کاری از گروه تاریخ و فرهنگ رادیو گفت‌و‌گو به مناسبت ایام سوگواری حضرت فاطمه(س) از رادیو گفت‌و‌گو به روی انتن می‌رود؛ این برنامه از ۱۱ تا ۱۵ فروردین ماه سال ۹۳ از ساعت ۲۱ تا ۲۲ به سمع مخاطبان می‌رسد؛ این برنامه به تهیه کنندگی موسوی به روی آنتن رادیو گفت‌و‌گومی رود؛ برنامه‌های این شبکه از ساعت ۱۲ تا ۲۴ بر روی موج اف‌ام ردیف ۵/۱۰۳ مگاهرتز قابل شنیدن است.

رادیو سلامت:
ویژه برنامه «سرآغاز» کاری از گروه سلامت معنوی رادیو سلامت به مناسبت ایام سوگواری حضرت فاطمه(س) پخش می‌شود.
این برنامه از ساعت ۶ صبح روز ۱۴ فروردین ماه به مدت ۱۰ دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو سلامت می‌شود.
«سرآغاز» به بررسی ابعاد مختلف شخصیتی حضرت فاطمه از منظر قرآن می‌پردازد؛ این برنامه با کار‌شناسی مهندس فتحی‌پور؛ تهیه کنندگی و سردبیری مرتضی میلانی و اجرای معصومه نوازنی به روی آنتن می‌رود.

رادیو دانش:
ویژه برنامه «از قبیله نور» کاری از گروه دانش و زندگی رادیو دانش در ایام شهادت حضرت زهرا(س) به روی انتن می‌رود، این برنامه به تهیه کنندگی ساجد قدوسیان روز ۱۳ و ۱۴ فروردین ماه ساعت ۱۶ تا ۱۶:۳۰ از شبکه دانش پخش می‌شود؛
همچنین «خورشید کسا» برنامه دیگری ازاین گروه است که در روزهای ۱۳ و ۱۴ فروردین ماه سال ۹۳ ساعت ۱۴:۴۵ تا ۱۵:۰۰ به تهیه کنندگی راضیه موسوی از شبکه رادیویی دانش پخش می‌شود؛ این برنامه به شرح حدیثکسا می‌پردازد.
برنامه «راز گل سرخ» نیز کاری از گروه دانش و آموزش رادیو دانش به تهیه کنندگی زهرا بحریه در ایام شهادت حضرت زهرا(س) در روزهای ۱۳ و ۱۴ فرووردین ماه ساعت ۲۰ به مدت ۳۰ دقیقه به شرح زندگی حضرت فاطمه(س) در دوران پس از رحلت حضرت رسول(ص) تا زمان شهادت ایشان می‌پردازد.

رادیو ایرانصدا:
ویژه برنامه «به سبک یار» کاری از رادیو ایرانصدا در ایام شهادت حضرت زهرا(س) به روی انتن می‌رود، این برنامه به تهیه کنندگی هدی مرادی و اجرای فاطمه فراهانی روز ۱۰ تا ۱۴ فروردین ماه ساعت ۲۱ به مدت ۳۰ دقیقه از رادیو ایرانصدا پخش می‌شود؛ «به سبک یار» به بررسی سبک زندگی حضرت فاطمه(س) به عنوان الگویی برای زنان و جایگاه ایشان در قرآن کریم می‌پردازد.
همچنین «گنجینه» برنامه دیگری از شبکه رادیویی ایرانصدا در روزهای فرد هرهفته در ایام نوروز سال ۹۳ ساعت ۱۵:۴۵ و جمعه ساعت ۱۰:۴۵ به تنظیم کنندگی سارا عشقی نیا از رادیو ایرانصدا تقدیم شنوندگان می‌شود؛ این برنامه شامل مداحی، روضه خوانی، مرثیه و نوحه خوانی در سوگ حضرت زهرا(س) است.

رادیو قرآن:
شبکه رادیویی قرآن به مناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه و همزمانی آن با نوروز ۹۳، ویژه‌برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده که پخش این برنامه‌ها در طول ایام فاطمیه دنبال خواهد شد.
ادعیه روایت شده از حضرت زهرا(س)، پخش روزانه «حدیثکساء»، زیارت روزانه حضرت فاطمه(س)، میزگرد بررسی خطبه فدکیه، سخنرانی با موضوع شخصیت حضرت زهرا(س)، سخنرانی با موضوع شخصیت و سبک زندگی حضرت زهرا(س) و… از جمله برنامه‌های رادیو قرآن به مناسبت ایام فاطمیه است.

«کلام خوبان» عنوان ویژه‌برنامه‌ای در رادیو قرآن است که این برنامه همزمان با ایام فاطمیه هر روز از ساعت ۱۵:۵۰ در قالب سخنرانی علما و بزرگان دینی کشور درباره شخصیت حضرت زهرا(س) و سبک زندگی قرآنی به روی آنتن رادیو قرآن می‌رود.
پخش روزانه «حدیثکساء» از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای ایام فاطمیه است که این برنامه هر روز از ساعت ۱۹:۰۵ قبل از تلاوت اذان مغرب با صدای اباذر حلواجی، سماواتی، سلحشور و… پخش می‌شود.
گفتنی است، تمامی برنامه‌های زنده رادیو قرآن در ایام فاطمیه به آشنایی با شخصیت و سیره حضرت فاطمه زهرا(س) در قالب‌های مختلف می‌پردازند.

برنامه های رادیو در سالروز شهادت حضرت فاطمه (س) اعلام شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر