کد خبر: 242455 A

نهاوندیان:

دشمنان و معاندان پیشرفت جمهوری اسلامی ایران با رویکرد منطقی و مستدل دولت یازدهم در مذاکرات هسته‌ای، به حاشیه رفته و تنها مانده‌اند.

رییس دفتر رییس‌جمهورر و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در جلسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر تصریح کرد: دشمنان و معاندان پیشرفت جمهوری اسلامی ایران با رویکرد منطقی و مستدل دولت یازدهم در مذاکرات هسته‌ای، به حاشیه رفته و تنها مانده‌اند.

به گزارش ایلنا، محمد نهاوندیان با بیان این‌که فرصت گسترش مناسبات بین‌المللی امروز مهیا شده است، گفت: رویکرد تعامل سازنده‌ای که دولت در پیش گرفته است، امیدواری فراوانی در همه طرف‌های مذاکره‌کننده بوجود آورده که این مذاکرات به نتیجه منجر شود.

رییس دفتر رییس‌جمهور اظهارداشت: دستاورد توافق هسته‌ای در اقتصاد کشور آشکار می شود زیرا بخش اقتصاد در مقاومت بزرگ ملت ایران، هزینه زیادی پرداخته و باید بهره بیشتری ببرد.

نهاوندیان با درخواست از اعضای اتاق برای تغییر شرایط، گفت: اطلاع دقیقی داریم که بسیاری از شرکت‌های بزرگ در کشورهای مختلف آمادگی خود را برای حضور و کار با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌اند.

رییس دفتر رییس‌جمهور تأکید کرد: اولویت برای ما توسعه روابط اقتصادی با کشورهای منطقه است و معتقدیم، توسعه کشورهای منطقه در گرو همکاری با یکدیگر است، زیرا اگر منافع ما به منافع دیگران گره بخورد، هم به توسعه اقتصادی کشور کمک کرده‌ایم و هم جایگاه و اهمیت کشور را ارتقاء داده‌ایم.

نهاوندیان گفت: بوشهر قطب تجارت ایران بوده است و تجار بوشهری مدرسین تجارت برای دیگر نقاط ایران هستند. شما پرچمدار توسعه کشور باشید و بدانید که هر جوانی که با فرصت شغلی فراهم شده از سوی شما مشغول کار می‌شود، رحمتی از سوی خداوند و کاری بزرگ برای استان و کشور است.

رییس دفتر رییس‌جمهور در ابتدای سخنان خود با بیان این‌که باید در جلسات مسئولان دولتی و صاحبنظران و فعالان عرصه اقتصادی رابطه نزدیک دوسویه و سریعی برقرار شود، تصریح کرد: بدون همراهی و همفکری فعالان اقتصادی نیت خیر مسئولان تصمیم‌گیر و قانون‌گذار جامه عمل نخواهد پوشید.

نهاوندیان از مسئولان اتاق بوشهر خواست تا به ساختار سازی رابطه دو سویه بین سیاستگذاران و کارآفرینان کمک کند و بحث‌های راه‌حل‌گرایانه ارایه دهد که اگر چنین فضایی بر اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان‌ها حکمفرما شود، بسیاری از مسایل حل خواهد شد و مسئولان دولتی نیز مشتاق حضور در جلسات خواهند شد.

رییس دفتر رییس‌جمهور همچنین بر اصلاح رابطه بین بانک و بنگاه تأکید کرد و گفت: متأسفانه بانک‌ها به دلیل دولتی شدن رویکرد سوگولی مأبانه نسبت به بنگاه‌های دیگر داشتند که باید اصلاح شود، آنها دارای قوت و قدرت حاکمیتی در مناسبات بنگاه‌ها شدند که باید اصلاح شود.

نهاوندیان با اشاره به قانون بهبود که در آن بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار موظف به بازنگری در آیین‌نامه‌ها با رعایت انصاف شده است، گفت: ‌این فضا در شرایط کنونی بیش از پیش مهیا شده که می‌تواند فرصت اقتصادی برای تولیدکنندگان و کارآفرینان باشد.

رییس دفتر رییس‌جمهور از اعضای اتاق خواست تا در اصلاح آیین‌نامه‌های اتاق راه‌ حل ارایه دهند، تا حقوق آنها در رابطه بین بانک و بنگاه با شرط انصاف رعایت شود.

پیش از سخنان رییس دفتر رییس‌ جمهوری تعدادی از تولید‌کنندگان و تجار‌حاضر در اتاق بازرگانی بوشهر دیدگاه‌هایی خود را در خصوص لزوم حمایت دولت از بخش تولید و صادرات، نظیر ارایه تسهیلات بانکی با سود کم، رفع مشکلات مالی برای صادرات به کشورهای مختلف، ثبات قوانین و مقررات، بیمه و مشخص شدن تکلیف عوارض بازرگانی و گمرک مطرح کردند.

اعضای اتاق بوشهر با تأکید بر این‌که اتاق بازرگانی از زمان تحریم‌ها به خوبی راه‌های مبادله کالا و ارزآوری را پیدا کرده، تصریح داشتند ارتقاء جایگاه اتاق منجر به افزایش ظرفیت این مجموعه به عنوان سربازان دولت در مبارزه با تحریم‌ها می‌شود.

آیین نامه اقتصاد کشور ایران تسهیلات بانکی جمهوری اسلامی ایران حقوق دولت مذاکرات هسته ای مشکلات مالی هسته ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر