کد خبر: 207914 A

روحانی در دیدار رییس جمهوری بولیوی:

دو کشور برای مبارزه با تروریسم و مبارزه با کشورهای متجاوز دارای مواضع و نظرات مشترکی هستند و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و بویژه در حوادثاخیر غزه نظرات دو کشور کاملا مشابه بود.

رییس جمهوری در دیدار با رییس جمهوری بولیوی با تاکید بر توسعه و استحکام بیشتر روابط دو جانبه دو کشور، اظهار داشت: برای جمهوری اسلامی ایران، روابط با کشورهای آمریکای لاتین و کشورهای انقلابی و مستقلی نظیر بولیوی دارای اهمیت است.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در ادامه دیدار با روسای کشورها در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، شامگاه چهارشنبه به وقت نیویورک، رییس جمهوری بولیوی را در هتل محل اقامت خود به حضور پذیرفت.

وی در این دیدار با تبریک به رییس جمهوری بولیوی به خاطر ریاست بر گروه ۷۷، و ضمن اعلام آمادگی برای توسعه روابط دو جانبه ایران و بولیوی، گفت: از لحاظ جغرافیایی فاصله ایران و بولیوی بسیار زیاد است اما قلب ها و اهداف و آرمان های ما در مسائل بین المللی بسیار به هم نزدیک است.

رییس جمهور گفت: دو کشور برای مبارزه با تروریسم و مبارزه با کشورهای متجاوز دارای مواضع و نظرات مشترکی هستند و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و بویژه در حوادثاخیر غزه نظرات دو کشور کاملا مشابه بود.

وی افزود: ایران و بولیوی در موضوع سوریه و عراق نیز دارای مواضع مشترک در قالب حمایت از مردم و مخالفت با دیگران است بنابراین نظرات دو کشور در زمینه مسائل بین‌المللی نیز کاملا به یکدیگر نزدیک است.

روحانی در بخش دیگر سخنانش با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت سازمان هایی نظیر گروه ۷۷ و همچنین جنبش عدم تعهد به نفع صلح جهانی بهره برداری کنیم، خاطرنشان کرد: ما می توانیم مواضع همه کشورهای مستقلی که تحت عنوان های مختلف در کنار هم جمع شده اند را به هم نزدیک تر کنیم و صدای واحدی علیه تروریسم در دنیا بشنویم.

رییس جمهور در بخش دیگر سخنانش، اتحاد دولت و ملت در یک کشور را از هر سلاحی بالاتر دانست، دو کشور ایران و بولیوی را حائز این ویژگی قلمداد کرد و گفت: وقتی یک ملتی متحد است هیچ قدرتی نمی تواند آنها را شکست دهد.

«اوو مورالس» رییس جمهوری بولیوی، ایران و بولیوی را دو کشور دوست و یاور همدیگر دانست و گفت: بولیوی خود را متحد ایران می داند و در کنار مسائل اقتصادی، ما مفتخر هستیم که به عنوان یار و مددکار و هم پیمان و متحد ایران بخصوص به لحاظ سیاسی در همه عرصه ها باشیم.

وی از جمهوری اسلامی ایران خواستار شد تا تجربه های ارزنده خود در حوزه فناوری را در اختیار این کشور قرار دهد.

بولیوی تروریسم جمهوری اسلامی ایران دولت رییس جمهوری عراق غزه فلسطین مبارزه با تروریسم مورالس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر