کد خبر: 174995 A

در اولین نشست شورای راهبردی دو کشور؛

ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه برای سرمایه گذاری است / در حوزه توریسم آماده انتقال تجربه شرکت‌های دو طرف و همین طور سرمایه گذاری دو طرف در بخش گردشگری هستیم.

در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه، دو کشور ضمن تاکید بر مقابله مشترک با خشونت، افراط و فرقه گرایی که تحت عنوان(wave) توسط رییس جمهور کشورمان به سازمان ملل پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت، رسیدن به روابطی ۳۰ میلیارد دلاری را هدف گرفتند.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در این جلسه که روز دوشنبه با حضور مقامات بلند پایه دو کشور در کاخ نخست وزیری ترکیه برگزار شد، گفت: این سفر آغازی برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور و همچنین همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.
روحانی با اشاره به ناخرسندی سران دو کشور از سطح فعلی روابط اقتصادی افزود: برای رسیدن به هدف مشترک ضروری است که برخی مشکلات بانکی برطرف و مراودات مالی در رابطه موسسات بانکی و خصوصی دو کشور گسترده شود.
رییس جمهور با تاکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به همکاری دو کشور در حوزه انرژی ادامه داد: مجموعه همکاری‌های دو کشور در حوزه حمل و نقل باید بر اساس یک برنامه راهبردی و کلان تنظیم شود و برخی مشکلات جزئی باعثنادیده گرفتن اهداف بزرگ نشود.
روحانی با تشریح برنامه‌های ایران برای اتصال به راه آهن چین اظهار کرد: تنها چند صد کیلومتر برای اتصال خطوط آهن ایران و ترکیه فاصله داریم و این اتصال می‌تواند فرصت بزرگی برای اتصال حوزه دریای سیاه و مدیترانه به خلیج فارس و دریای عمان و حتی آسیای دور ایجاد کند.

رییس جمهور کشورمان گفت: ایران یکی از امن‌ترین کشورهای منطقه برای سرمایه گذاری است. طی سال‌های آینده روند سرمایه‌گذاری در ایران فزاینده خواهد بود و سرمایه گذاران ترک در این زمینه برای ایران اولویت دارند. ضمن اینکه بخش خصوصی ایران نیز برای سرمایه‌گذاری متقابل آمادگی کامل دارد.
روحانی ضمن تاکید بر فعال شدن کمیسیون‌های دو طرف برای هدف‌گیری رابطه سی میلیارد دلاری افزود: در حوزه توریسم آماده انتقال تجربه شرکت‌های دو طرف و همین طور سرمایه گذاری دو طرف در بخش گردشگری هستیم.
در این نشست دو طرف همچنین بر تمرکز بر رویکردهای مشترک منطقه‌ای مبارزه با افراطی‌گری، خشونت، تروریسم و فرقه‌گرایی توافق کردند و توسعه صلح و ثبات در کشورهای منطقه و تحقق اراده ملت‌های منطقه و کشورهای اسلامی نیز مورد تاکید طرفین قرار گرفت.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هم ابراز امیدواری کرد اولین نشست شورای راهبردی روابط دو کشور زمینه لازم را برای فصل تازه‌ای در روابط دوجانبه ایجاد کند.
در این جلسه وزرا و اعضای هیات ایرانی و ترکیه‌ای نقطه نظرات خود را برای عملیاتی نمودن سندهای همکاری مشترک امضا شده بین دو کشور بیان کردند.

انرژی بخش خصوصی ترکیه چین خشونت سرمایه گذاران سرمایه گذاری کشورهای منطقه گردشگری نخست وزیر ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر