کد خبر: 164993 A

با تصویب هیئت وزیران ابلاغ شد؛

بر این اساس، دستگاه‌های اجرایی موظفند اعتبارات لازم را برای تحقق اقدامات مشخص شده در این مصوبه در بودجه سنواتی پیش‌بینی کنند.

با موافقت دولت و در راستای حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا بویژه هوای کلانشهرها، وظایف دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با آلودگی هوا ابلاغ شد.

به گزارش ایلنا، هیأت وزیران بنا به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد: دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارتخانه‌های نفت، نیرو، کشور، راه و شهرسازی، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی و سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی موظفند با توجه به لزوم اهتمام جدی برای مقابله مؤثر با آلودگی هوا، اقداماتی در زمینه سوخت، خودروهای در حال حرکت، منابع ساکن، خودروهای نو، نیروگاه‌ها، مدیریت حمل و نقل و تقاضای سفر، پایش و پیش‌بینی هوا، آموزش و اطلاع‌رسانی و زیرساخت‌های شهری را طی زمان‌بندی تعیین شده، محقق کنند.

بر این اساس، دستگاه‌های اجرایی موظف شده‌اند، اقداماتی شامل توقف افزودن حلال‌های صنعتی تولیدی واحدهای پتروشیمی با عنوان اکتان افزا و پتروبنزین، توزیع سوخت با استانداردهای یورو ۴ و دیزل با گوگرد کمتر از ۴۰ قسمت در میلیون در تبریز(از ابتدای مردادماه سال ۱۳۹۳) در اصفهان و شیراز(از ابتدای مهرماه ۱۳۹۳) و در اهواز و مشهد(از ابتدای آذرماه ۱۳۹۳)، تعویض کاتالیزگر(کاتالیست) خوردورهای عمومی درون‌شهری، اصلاح حدود مجاز آلایندگی در معاینه فنی، ارائه برنامه اجرایی نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی درون کلانشهرها، توسعه استفاده از واحدهای تولید همزمان برق، برودت و گرمایش به میزان حداقل سالیانه ۲۰۰ مگاوات انجام دهند.

همچنین منوط شدن شماره‌گذاری خودروهای دیزلی به نصب صافی(فیلتر) دوده، ارائه برنامه بازسازی و نوسازی و افزایش بهره‌برداری و ارتقای فناوری و بازدهی(راندمان) حرارتی، تدوین برنامه مدیریت تقاضای سفر به منظور کاهش سفرهای درون شهری منطبق بر طرح‌های جامع شد آمد(ترافیک) در کلانشهرها، پایش بیماری‌ها و مرگ منتسب به آلودگی هوا به صورت سالیانه، درج مباحثمرتبط با آلودگی هوا در محتوای درسی مقاطع تحصیلی مختلف با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، پخش رایگان مطالب آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست در صدا و سیما، گسترش زیرساخت‌های الکترونیکی خدمات‌رسانی در بخش دولتی و عمومی به منظور کاهش سفرهای درون شهری به میزان دو برابر وضع موجود از دیگر فعالیت‌هایی است که بر عهده دستگاه‌های اجرایی مرتبط گذاشته شده است.

بر اساس این مصوبه، استانداردهای تولید خودرو تا سال ۱۴۰۲ بر طبق جدول ذیل تعیین و جایگزین بندهای «۶» و «۷» و تبصره‌های آنها در برنامه کاهش آلودگی هوا در هشت شهر بزرگ کشور می‌شود.

مچنین خودروهای جدید(پلت‌فرم جدید) تولید داخل باید دو سال زودتر از دوره زمانی مشخص شده در این جدول، با استانداردهای تعیین شده، انطباق پیدا کنند.

شرکت‌های تولیدی خودروهای پایه گازسوز و دوگانه‌سوز موظفند از ابتدای سال ۱۳۹۵، استاندارد آلایندگی یورو ۴ را در تولید محصولات خود رعایت کنند.

بر این اساس، دستگاه‌های اجرایی موظفند اعتبارات لازم را برای تحقق اقدامات مشخص شده در این مصوبه در بودجه سنواتی پیش‌بینی کنند.

این مصوبه، مورخ ۱۳۹۳.۲. ۱۰ از سوی اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس‌جمهور - برای اجرا ابلاغ شده است.

بندهای «۶» و «۷» برنامه کاهش آلودگی هوا در هشت شهر بزرگ کشور

۶ - شماره‌گذاری خودروهای وارداتی و تولید داخلی به استثنای خودروهای دوگانه‌سوز تولید داخلی، از ابتدای سال ۱۳۹۲ و خودروهای دوگانه‌سوز تولید داخلی از ابتدای سال ۱۳۹۳ صرفاً در صورت کسب استاندارد جهانی(EURO IV) مجاز خواهد بود و نیروی انتظامی مکلف است از شماره‌گذاری خودروهای با استاندارد پایین‌تر از استاندارد یاد شده خودداری کند.

تبصره۱ - وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است از ابتدای سال ۱۳۹۱ خودروهای تولید داخلی را به تدریج بر اساس برنامه ارائه شده از سوی سازمان حفاظت محیط زیست که با مشارکت آن وزارت تهیه و ارائه می‌شود، منطبق با استاندارد جهانی(EURO IV) به بازار عرضه کند.

تبصره ۲ - استاندارد موضوع این بند از ابتدای سال ۱۳۹۴ برای تمام خودروها به(EURO V) ارتقا می‌یابد.

تبصره ۳ - تولید و واردات موتور سیکلت از تاریخ ۱۳۹۱.۷. ۱ منطبق با استاندارد(EURO III) است.

۷ - سوخت مورد نیاز خودروهای سبک و سنگین از تاریخ ۱۳۹۱.۱. ۱ منطبق با استاندارد جهانی(EURO IV) و از تاریخ ۱۳۹۲.۱. ۱ منطبق با استاندارد جهانی(EURO V) عرضه می‌شود. مسئولیت اجرای این بند بر عهده وزارت نفت است.

آلودگی هوا اسحاق جهانگیری بودجه پتروشیمی خودرو دستگاه های اجرایی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی فناوری قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر