کد خبر: 112792 A

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

بگذارید دانشگاه نخستین مکانی باشد که با افراطی‌گری مبارزه مستقیم می‌کند / دانشگاه جایی است که همه با هر آرایی می‌توانند در آن نقد شوند / میانه روی و پرهیز از افراط پیش زمینه توسعه عقلانیت است.

ایلنا: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میانه روی و پرهیز از افراط پیش زمینه توسعه عقلانیت است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدحسین قاضی‌زاده هاشمی امروز(۲۲ مهر) با حضور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری گفت: آقای روحانی اولین رئیس جمهوری است که از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده است.

وی با بیان اینکه بازگشت به دانشگاه برای همه ما غنیمت است، گفت: آغاز سال تحصیلی جدید با اولین ماه‌های شروع کار دولت بهانه‌ای نیکو‌تر برای حضور در دانشگاه بود.

وزیر بهداشت با تاکید براینکه دانشگاه جایی است که همه با هر آرایی می‌توانند در آن نقد شوند، گفت: دانشگاه جایی است که در آن فکر در برابر فکر قد علم می‌کند و در دانشگاه آنکه بهتر می‌اندیشد رای بیشتری دارد. هرکس حرف علمی و منطفی داشته باشد با رای بیشتری شناخته می‌شود. دانشگاه جایی است که کسی در آن از شکوفایی و نبوغ جلوگیری نمی‌کند.

وی افزود: اقیانوس دانش بشری کرانه ندارد و اگر سیستمی ظرفیت هضم اندیشه‌ای را نداشته باشد آن اندیشه همچون روز راه خود را می‌یابد.

هاشمی با بیان اینکه امروز ما رئیس جمهور و دولتی با دیدگاهی نو و با شعار اعتدال برگزیدیم گفت: مشارکت بیش از ۷۰ درصدی مردم در انتخابات و نوع انتخاب آن‌ها که به خلق حماسه سیاسی منجر شد نشان از بصیرت سیاسی مردم داشت که باعثعزت و آبروی کشور نیز شد.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد گفتمان عدالت پیش از آنکه به دولت یازدهم برسد به دانشگاه تعلق دارد و اگر دولتی مروج آن می‌شود می‌خواهد بگوید که میانه روی و پرهیز از افراط پیش زمینه توسعه عقلانیت است.

قاضی‌زاده هاشمی با تاکید براینکه افراطی‌گری در دانشگاه‌ها جایی ندارد گفت: بگذارید دانشگاه نخستین مکانی باشد که با افراطی‌گری مبارزه مستقیم می‌کند. اندیشه خود را به محک نقد دیگران بگذارید و در آن تاسف نورزید چراکه سلاح شما علم و ایمان است که از هر سلاح دیگری برنده‌تر است. رسالت همه ما درک شرایط کشور است چنانچه رهبری فرمودند همه باید در افزایش توانمندی علمی کشور تلاش کنیم باید بگویم عزت و اقتدار با لطف و رحمت الهی و از مسیر توانمندی علمی کشور ظهور می‌کند.

وی خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: اگر به مملکت خویش عشق می‌ورزید به ابزار دانش مجهز شوید. امروز رشد علمی کشور ۱۳ برابر متوسط رشد علمی دنیا است. فاصله ما با قله‌های افتخار بسیار کم است. هم اکنون باید در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کارهایی کیفی انجام شود و نگاه ما به بحثتولید علم عمق بیشتری داشته باشد.

وزیر بهداشت همچنین یادآور شد: بدون تردید شما هرکه هستید به نشانه دانشگاهی بودن ظرف بزرگ فکر کردن را دارید تحقق آرمان‌های بلند محتاج صبر و حوصله و تلاش امیدوارانه است. من به عنوان مدیر سلامت کشور خوشنوندم که همواره از بهترین جوانان در عرصه سلامت کشور برخوردار بوده‌ایم. دانشگاه پزشکی کشور امروز جایگاه ممتازی دارد به گونه‌ای که در سال تحصیلی امسال ۱۶۰ هزار دانشجو در مقاطع مختلف و ۱۳ هزار عضو هیات علمی در کشور در اختیار داریم.

وی افزود: در تربیت دانشجو در مدارج علمی و تحقیقیاتی تا آنچا پیش رفته‌ایم که نه تنها از اعزام دانشجو به خارج از کشور بی‌نیاز شده‌ایم بلکه از برخی کشور‌ها نیز دانشجویانی برای تحصیل به داخل کشور ما می‌آیند و مشغول تحصیل می‌شوند البته نقایصی داریم که مهم‌ترین آن‌ها سطحی نگری در امر آموزش عالی است امیدوارم از گسترش بی‌رویه این مساله پیشگیری شود. امیدوارم سال تحصیلی در سایه حمایت دولت تدبیر و امید با پیشرفت بیش از پیش کشور همراه باشد.

اقیانوس انتخابات بهداشت درمان و آموزش دانشجو دانشگاه تهران رئیس جمهور رشد عشق فارغ التحصیل وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر