کد خبر: 735621 A

در گفتگوی اختصاصی با ایلنا مطرح شد؛

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهرستان شوش، گفت: مسئولین شهرستان شوش توجهی به چغازنبیل نداشته و فقط در زمان حضور مهمانان پایتخت به یاد حفاظت از آثار باستانی می افتند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، علی درویشی اظهار کرد: چندی پیش مطلبی در خصوص عدم پاسخگویی مسئولین شهرستان شوش به درخواست کمک پایگاه میراث جهانی چغازنبیل برای حفاظت و نگهداری معماری معابد چغازنبیل منتشر شد که تاکنون فرمانداری و نماینده مردم  شوش در مجلس شورای اسلامی به آن واکنش نشان نداده اند.

وی افزود: در این فاصله زمانی تنها شاهد همراهی فرماندار شوش با سفیر اتریش در بازدید از محوطه های جهانی شوش و چغازنبیل بودیم!

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش با اشاره به اینکه شوش از معدود شهرهای کشور است که در آن دو اثر ثبت جهانی قرار دارد، تاکید کرد: معبد چغازنبیل در کنار وجود مقبره دانیال نبی و ظرفیت های بالای طبیعی و دفاع مقدس می تواند از اولین انتخاب های گردشگران برای بازدید باشد؛ اما متاسفانه عدم حفاظت اساسی و ایجاد زیرساخت های مناسب برای جذب و ماندگاری گردشگر از دغدغه هایی است که باید به آن توجه شود.

درویشی با بیان این که هر انسان عاشق میهنش به آثار و شواهد تمدنی پیشینیان خود می بالد و در جهت حفاظت و نگهداری از آن می کوشد، افزود: اما مسئولین شهرستان شوش گویا فقط در زمان سفر مسئولین عالی رتبه کشوری و سفرای کشورهای خارجی در محوطه های تاریخی شهر حضور پیدا کرده و خود را موظف به حفاظت و معرفی آثار شهرستان نمی دانند.

وی در خصوص تخریب های ناشی از بارندگی های امسال خاطرنشان کرد: پیشتر گفته شده بود که میزان بارندگی های امسال قابل توجه است، اما باید در نظر داشت با توجه با موقیعیت قرار گیری چغازنبیل در خارج از محدوده شهر و وجود جاده دسترسی خطرناک، نیاز دارد مورد توجه ویژه قرار گیرد.

شوش چغازنبیل میراث جهانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر