کد خبر: 726429 A

رحماندوست در حاشیه برپایی سیزدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان:

رحماندوست گفت: اگر چه فضای مجازی و دیجیتال وقت گیر است، اما مانع مطالعه کودکان نخواهد شد؛ زیرا زمانی که اکنون صرف فضای مجازی و دنیای دیجیتال می شود در گذشته صرف مطالعه نمی شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از اهواز، مصطفی رحماندوست، شاعر کودک و نوجوان در نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با نام "صد دانه یاقوت"  که عصر امروز، یکشنبه ۲۱ بهمن ماه در نمایشگاه بین المللی کتاب خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: افتخار می کنم که چهل سال است برای کودکان و نوجوانان، کودکانه حرف میزنم و ادای بزرگترها را در نمی آورم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فضای مجازی مانع مطالعه کودکان نیست، گفت: ما از هر چیز نویی که ظهور می کند می ترسیم، زمانی مردم حتی از کتاب هم‌ می ترسیدند درست است که فضای مجازی وقت گیر است، اما  اگر پدر و مادرها امروزی باشند و دقت کنند وسایل ارتباط جمعی و دیجیتال مانع مطالعه کودکان نمی شود.

این شاعر کودک و نوجوان افزود: زمانی که اکنون صرف فضای مجازی و دنیای دیجیتال می شود در گذشته صرف مطالعه نمی شده است، پس نباید به فضای مجازی به عنوان‌مانعی بر سر راه افزایش سرانه مطالعه کشور بنگریم.

رحماندوست تاکید کرد: با وجود اینکه گستردگی وسایل ارتباط جمعی در دیگر کشورهای خارجی بیشتر از ایران است، اما سطح مطالعه در آنها نسبت به ایران بسیار بالاست تا آنجا که کشور ما از کمترین سطح مطالعه برخوردار است.

وی ادامه داد: تا زمانیکه سطح مطالعه در کشور ما پایین است، در جبین این ملت نور شادمانی به وجود نخواهد آمد.

رحماندوست با اشاره به این که مردم در کشورهای خارجی در هر مکانی مشغول مطالعه هستند، گفت: حتی در فیلم های غرب وحشی، کابوی قاتل هم کتاب می خواند، اما خواننده کتاب در فیلم های ایرانی، فردی پیر، خسته کننده با عینکی ذره بینی است که هیچ جذابیتی برای مخاطب ندارد.

این شاعر قدیمی حوزه ادبیات کودک و نوجوان با اشاره به اینکه کشور چین کتاب مصنوعی به ایران صادر می کند، یاد آور شد: چینی ها نیز خوب می دانند که ما به دنبال پز دادن با کتاب هستیم نه خواندن آن به همین دلیل کتاب مصنوعی که دکوری از کتاب است را به ما می فروشند.

وی با بیان این نکته که نمایشگاه کتاب خوزستان در سال های گذشته موفق بوده است، عنوان کرد: این نقطه شروع خوبی است و نشان می دهد شما در این استان نسبت به دیگران بیشتر مطالعه می کنید، ولی تا توسعه پایدار نشود تأثیر گذار نخواهد بود.

رحماندوست افزود: مقدمات توسعه پایدار را با احداث کتابخانه ها فراهم کرده اند اما شما چرا فرزندان خود را به کتابخانه ها نمی برید؟

این شاعر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه وقتی انسان از چیزی لذت می برد، آن احساس خوشایند را به اطرافیان خودانتقال می دهد، بیان کرد: بیایید حس لذت از مطالعه را ابتدا در خود تقویت کرده و سپس آن را به کودکانمان انتقال دهیم.

وی ادامه داد و گفت: بطور مثال وقتی از مسواک زدن لذت نمی بریم بالطبع  فرزندانمان نیز آن حس را در ما مشاهده کرده و تا پایان عمر این کار را با خرسندی انجام نخواهد داد.

رحماندوست با اشاره به اینکه ۸۳ درصد شاکله شخصیتی کودکان در سن 0 تا 6 سالگی شکل می گیرد، تاکید کرد: اگر می خواهیم کودکانمان مطالعه کنند باید قبل از ۷ سالگی برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به اینکه کشورهای خارجی برای افزایش سطح مطالعه خود برنامه های ۷ یا ۱۰ ساله دارند، بیان کرد: متاسفانه دولت های ما به این نکات توجه نکرده و مشغول امور شخصی خود هستند و ما باید خودمان برای ارتقاء سرانه مطالعه و فرهنگ کشور کمر همت ببندیم تا آیندگان مانند امروزیان زندگی نکنند.

این شاعر کودک و نوجوان ساده ترین و بهترین راه برای علاقه مند کردن کودکان به مطالعه را انتقال حس لذت در هنگام‌کتاب خواندن عنوان کرد و گفت: وقتی در منزل تلویزیون را خاموش کنیم و بگوییم اکنون زمان مطالعه است و می خواهیم کتاب بخوانیم، اتفاق مهمی در ذهن فرزندانمان رخ خواهد داد.

وی ضمن تاکید این نکته که باید برای کودکانمان وقت گذاشته و کتاب بخوانیم، تصریح کرد: براساس مطالعات جهانی در جهت علاقه مند کردن کودکان به مطالعه، تاکید شده است که در یک زمان خاص، دست کودکتان را لمس کنید و چهره به چهره با احساس لذت برایش کتاب بخوانید، اینگونه از زمان مطالعه، عشق، محبت و لبخند والدین با واسطه کتاب در ذهن کودک ماندگار خواهد شد.

این شاعر و نویسنده حوزه ادبیات کودک و نوجوان از طرح آغاز مطالعه در سن +0 خبر داد و گفت: طی آزمایشاتی که حدود ۱۳ سال پیش بر روی گروهی از زنان باردار انجام‌دادیم متوجه شدیم جنین در هنگام قصه و داستان خواندن به صورت ریتمیک عکس العمل نشان می دهد که بسیار شگفت انگیز بود البته واکنش جنین به صدای پدر و مخصوصا مادر خود فوق العاده بود.

وی با اشاره به این نکته که تا کنون ۳۱۵ جلد کتاب با تیراژی معادل ۷/۵ میلیون عدد و به ۱۳ زبان دنیا نوشته ام، تاکید کرد: لحظات پایدار لذت بخشی را در هنگام‌ مطالعه برای فرزندانمان ایجاد کرده و با خواندن کتاب برایشان خاطره سازی کنیم.

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.48 AM(2)

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.48 AM(1)

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.48 AM

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.49 AM(3)

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.49 AM(4)

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.49 AM(5)

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.49 AM(6)

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.49 AM(7)

WhatsApp Image 2019-02-11 at 12.16.49 AM(8)

خبرنگار: مریم جم

عکاس: مریم جم

مصطفی رحماندوست شاعر کودک و نوجوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر