کد خبر: 698258 A

با عنوان «کبودی همه‌ی سپیدی‌ها»؛

آنتولوژی شعر شاعران خوزستان با عنوان «کبودی همه‌ی سپیدی‌ها» اثر سریا داودی حموله در نشر سیب سرخ منتشر شد.

به گزارش ایلنا از خوزستان، در جلد اول و دوم  آنتولوژی شعر خوزستان با عنوان «کبودی همه‌ی سپیدی‌ها» کارنامه شعری بیش از صد شاعر مورد واکاوی قرار گرفته است.

در این کتاب، شاعران خوزستان‌ از نظر رویکردی که به جریان‌‌های ادبی دارند‌‌،‌‌ به پیشکسوتان پیشتاز‌‌،‌‌ فرم‌گرایان پیشرو‌‌،‌‌ تجربه‌گرایان پیشگام‌‌،‌‌ ساختارگرایان نواندیش و مضمون‌گرایان مدرن تقسیم شده‌اند.

به‌واسطه حرکت نیما یوشیج جریان‌های مختلفی در شعر معاصر پدید آمده است. با توجه به این مهم که در سال‌های متوالی «زبان، لحن، فرم» تغییر کرده است. برخی شاعران دغدغه‌ی بازی‌های زبانی و فرمی دارند و به «هنجارشکنی در معنا»  و  «هنجارشکنی در فرم» کارهای برجسته‌ای ارائه دادند یا با تغییراتی در فرم، زبانیت را وارد شعر کردند... به‌طور مختصر به‌واسطه‌ی عدول از نُرم و هنجار ظرفیت‌های زبانی بسیاری وارد شعر فارسی شده است.

شعر خوزستان به‌شدت اجتماعی و تعارضی است. شاعران این خطه در پی نشان دادن زوایای پنهان زندگی هستند. معمولاً بر ساختارهای انتقادی ـ اجتماعی تأکید دارند. در ادبیات معاصر کارهای مهمی را ارائه داده‌اند و ادبیات  به خاطر شاعران جنوب همیشه سر تعظیم دارد.

تحولات شعر زنان خوزستان هم بعد از دهه‌ی هفتاد بازنمود بارزی دارد و در فرازوفرودهای شعر معاصر،  بدعت‌گذاری‌های زنان هم ازنظر پنهان نمانده است. با توجه به تجربه‌گرایی و آوانگاردیسم نشان دادند که در حوزه‌های مختلف ادبی از قدرت ذهنی برخوردار هستند، و رویکردهای تعارضی و تقابلی نمایانگر خلاقیت و نوآوری بانوان شاعر است.

در آنتولوژی شعر شاعران خوزستان با توجه به مؤلفه‌هایی نظیر عدم قطعیت، تشکیک گریز از معنا محوری، منولوگ گویی چند مرکزی بودن شکست و گسست و پیوست روایت‌ها بازی‌های زبانی، عناصر بینامتنی... ساختارهای متعددی بوجود آورده‌اند و به فضاهای فرا متنی، کشف و شهود، حقیقت و واقعیت، تخیل و عاطفه، جنبه‌های جنسیتی(شعر زنانه و شعر مردانه)، الگوهای ذهنی و زبانی، هستی‌شناسی و  نظام استعاره‌ای و اسطوره‌ای.... گونه‌های مختلف روایی را به تصویر کشیده‌اند.

در پیشانی نویس آنتولوژی  «کبودی همه سپیدی‌ها» آمده است که:

شعر بزرگ‌ترین معجزه‌ی هستی است. تنها شاعر می‌داند که چه قدرتی درکلمات نهفته است!

 

خبرنگار: لیلا کیانی کیا

سریا داودی حموله
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر