کد خبر: 681774 A

شهیدی‌نیا عنوان کرد:

فرمانده ارشد HSE، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، در اختتامیه دوره آموزشی فرماندهی حادثه گفت: این دوره بخشی از زنجیره ای بود که برای توانمند سازی تیم های مدیریت بحران دنبال می‌کردیم؛ ما این دوره ها را پس از برگزاری موفق دوره های CMT، برنامه ریزی کردیم که موجب هماهنگی، همکاری و هم اندیشی بیشتر شرکتها شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از بندر امام خمینی، سید امید شهیدی‌نیا اظهار داشت: در این دوره تعداد 120 نفر از پنج شرکت شهید تندگویان، بندرامام، مارون، فجر و بوعلی سینا حضور داشتند. خرسندیم که بخش عمده ای از مطالب توسط اساتید داخلی منطقه و هسته ی دانشی که به عنوان کارگروه تخصصی ایجاد شده بود، ارائه شد و این از مزیت های ویژه این دوره بود.

وی افزود: یکی از اهداف اجرای این برنامه تقویت کار گروهی، انجام فعالیت های مشترک در حوزه های کارگاهی علمی و ورزشی بود که به نظر میرسد به اهداف دوره رسیده باشیم. حمیت، دوستی ها و مودتی که در طول این گونه دوره ها بین شرکت کنندگان بوجود میآید بسیار ارزشمند است و باعث ایجاد انسجام واقعی بین همکاران در شرایط حادثه و مواجهه با آن میشود. 

شهیدی نیا خاطر نشان کرد: دوره بعدی با حضور تعداد زیادی از عوامل درگیر حوادث از شرکتهای مختلف در قالب 8 تیم برنامه ریزی شده است که امیدواریم عوامل تشکیل دهنده ی هسته های ICS را در هر حوزه تخصصی، بصورت عمیق با مسائل عملیاتی روبرو شده و آنها را تمرین کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ادامه سخنان خود گفت: فرماندهان عملیاتی حادثه باید ارتباط شبکه ای را با اعضای تیم‌شان حفظ کنند و لازم است ویژگی های فردی و کاریزماتیکی داشته باشند تا بتوانند عملیات را در شرایط حساس اداره کنند؛ همچنین تیم های همکار او باید ارتباط و انسجام خود را با برگزاری جلسات و راه های دیگر حفظ نمایند.

وی تاکید کرد: بخش های دیگر چون لجستیک بایستی بانک های اطلاعاتی را تقویت کرده و بروز نمایند. بخش های عملیاتی باید اطمینان حاصل کنند که نیروهای آنها آمادگی لازم را برای مواجهه با حوادث دارند. بخش طرح ریزی که بسیار در کنترل حوادث مهم است، لازم است با شناسایی سناریوهای محتمل PIP و IAP ها را تدوین کرده و آمادگی لازم را از لحاظ برنامه ریزی در حوادث داشته باشند و این مورد در سرعت عمل عملیات بسیار کمک کننده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی افزود: در نهایت آنچه که از تمام این تلاشها حاصل خواهد شد، طراحی و اجرای مانورهای دورمیزی متناسب با شرایط عملیاتی برای بخش ICS  در شرکتها عملیاتی خواهد بود. در سال های گذشته تمرکز بر روی هماهنگی بین واحدهای CMT و نقش آنها در کنترل حادثه بود؛ اما در مانورهای آتی برای پررنگ شدن هماهنگی ICS ها برنامه ریزی کرده و بعد از برگزاری آنها یک مانور سراسری خواهیم داشت.

در پایان دوره آموزشی و تمرین کارگاهی فرماندهی حادثه شرکت پتروشیمی بوعلی سینا موفق به کسب رتبه برتر در میان شرکت های شرکت کننده شد.

سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر