کد خبر: 679125 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

بنای زیبای بقعه و نمای مشرف به رودخانه دز در شهرستان دزفول، منطقه زیبایی را برای گردشگران بوجود آورده است.

به گزارش ایلنا از دزفول، بقعه امام زاده رودبند (سیدعلی سیاهپوش) با گنبد زیبای مضرس (پلکانی) به دستور امیر تیمور گورکانی که از اراتمندان سیدعلی بوده ساخته شده و در زمان شاه عباس صفوی دستور تجدید بنا و مرمت برخی قسمت ها داده شده است.

در کتاب مجمع الابرار در خصوص صاحب بقعه آمده است: سید علی سیاهپوش با 22 واسطه به امام موسی کاظم (ع) می‌رسد و از اجداد سادات صفوی است. سید علی در ابتدا اردبیل بوده که برای زیارت به کاظمین می‌رود و در بارگاه امام تقی(ع)، شبی در خواب به خدمت امام جواد(ع) مشرف شده و حضرت از وی می‌خواهد که برای ارشاد مردم به شهر دزفول مراجعت کند.

 اسرایی که امیر تیمور در بازگشت از جنگ و عبور از دزفول همراه خود می‌آورد به شفاعت سید علی از مرگ نجات پیدا می‌کنند و به احترام آقا که همیشه عزادار امام حسین (ع) بوده، لباس سیاه پوشیده و خادم حضرت شده، بعدها محله سیاهپوشان را در شهر دزفول تشکیل دادند.

بعد از کودتای 28 مرداد 1332 مردم دزفول برای اتحاد بیشتر، بقعه رودبند را برای تجمع عزاداران در نظر گرفتند و هر ساله با شکوه خاصی ارادتمندان امام حسین (ع) از این محل عبور می کنند.

بنای زیبای بقعه و نمای مشرف به رودخانه دز، محل زیبایی را برای گردشگران بوجود آورده است.

همچنین در خصوص انتخاب نام رودبند برای سید علی نقل است: در زمانی که ایشان برای ارشاد مردم دزفول به این شهر آمده اند برای اینکه ایشان از خود کرامتی نشان دهد تا مردم اعتقاد بیشتری پیدا کنند، در محلی که بقعه ایشان قرار دارد در درگاه ایزد منان دعا می‌کند و رود خروشان دز آرام می‌شود، از آن زمان ایشان به رودبند مشهور شده است.

بقعه رودبند به شماره 2549 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

IMG-20181010-WA0005

IMG-20181010-WA0006

دزفول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر