کد خبر: 645717 A

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت:

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان گفت: کنترل و پایش کیفی آب در محدوده فعالیت دانشکده علوم پزشکی آبادان به صورت مستمر ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، آرمین خالق‌جو اظهار داشت: به استناد رفرانس‌های علمی موجود از جمله کتاب رهنمودهای کیفی آب آشامیدنی سازمان بهداشت جهانی(WHO)  تعداد بسیار کمی از عناصر شیمیایی کلیدی در آب آشامیدنی می‌تواند اثرات مخربی در سطح وسیع بر سلامتی داشته باشد که از این جمله می توان به فلوراید و آرسنیک اشاره کرد و خوشبختانه مقادیر آن در آب موجود منطقه بسیار کمتر از حد مجاز است.

وی افزود: از طرفی افزایش عناصر شیمیایی اثرات نامطلوب آنی نداشته و در صورت مصرف در آب آشامیدنی می‌تواند در دراز مدت بر سلامت مصرف‌کنندگان اثرات سویی از جمله ناراحتی‌های کلیوی را بگذارد.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان اضافه کرد: با توجه به وضعیت ایجادشده در بحث آب و به منظور ایفای نقش در تامین سلامت شهروندان، دانشکده علوم پزشکی آبادان در 2جبهه کاملا مستقل اقدامات خود را آغاز کرد.

وی گفت: درابتدا با توجه به مطبوع نبودن آب شبکه و عدم پذیرش آن توسط مصرف‌کنندگان و توجه آنها به منابع جایگزین، برای تامین آب آشامیدنی از جمله آب‌های بسته‌بندی، آب شیرین‌کن‌های عمومی، وسائط نقلیه توزیع آب، تانکرهای سیار، تانکرهای ثابت توزیع آب، آب حیات و آب غدیر اقدامات گسترده با حضور حداکثری نیروهای کارشناس بهداشتی به منظور کنترل و پایش کیفیت میکروبی و فیزیکی و شیمیایی آب‌های در دسترس انجام و به صورت مستمر ادامه دارد.

خالق‌جو بیان کرد: در این راستا اقدامات نظارتی نسبت به دوره‌های زمانی متناظر سالهای گذشته رشد فراوانی داشته و به طور مثال سنجش میزان کلر باقیمانده بیش از 150درصد، نمونه‌برداری میکروبی100درصد و آنالیزهای فیزیکی و شیمیایی بیش از 300درصد رشد را نشان می‌‎دهد.

وی ادامه داد: به طور هم زمان نسبت به رصد مداوم کیفیت آب شبکه آبرسانی شهری و روستایی و اعلام وضعیت موجود به سازمان‌های متولی و همچنین سازمان‌های اجرایی و ناظر در سطح شهرستان، استان و ملی اقدام و با توجه به راهکارهای ارائه شده نسبت به پایش مستمر، فعالیت لازم صورت گرفته است.

این معاون دانشکده علوم پزشکی آبادان خاطر نشان کرد: اقدامات پیشگیرانه از جمله برگزاری جلسات فوق‌العاده شورای سلامت کمیته التور، تشدید نمونه‌گیری از بیماران اسهالی در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان‌ها، ارتقای سطح آگاهی و آموزش عمومی از طریق تولید و توزیع رسانه‌های آموزشی، نصب بنر و پلاکارد و آموزش در برنامه‌های صدا و سیما نیز در دستور کار این دانشکده قرار گرفت.

وی تصریح کرد: با عنایت به استفاده از آب شبکه در مصارفی مانند پخت و پز، استحمام و ... توسط مصرف‌کنندگان؛ تمامی نظارت‌ها و کنترل‌های کیفی کماکان از آب شبکه‌های آبرسانی شهری و روستایی توسط کارشناسان این دانشکده در حال اجرا و پیگیری است.

خالق‌جو عنوان کرد: با توجه به تلاش‌های گسترده انجام‌ شده به منظور تامین آب شرب شهروندان و همچنین ارتقاء سطح کیفی آب شبکه آبرسانی از طریق اتصال خط غدیر2 ضروری است همشهریان عزیز ضمن دقت در مصرف بهینه و صرفه‌جویی لازم تا بهره‌برداری کامل از خط جدید و بهبود کیفیت آب شبکه آبرسانی، نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی ضمن بیان چند نکته بهداشتی برای شهروندان گفت: اطمینان از منبع تامین‌کننده آب شرب، عدم استفاده از آب‌های شرب غیرمطمئن و خارج از چرخه رسمی اعلام‌شده، استفاده از ظروف مناسب دربسته و تمیز برای نگهداری آب شرب، کنترل، بازرسی، لایروبی و شستشوی مخازن آب موجود در منازل، نگهداری آب‌های بسته‌بندی‌شده در مکان‌های خشک و خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید و رعایت بهداشت فردی مخصوصا شستشوی صحیح دست‎ها؛ از جمله این موارد هستند.

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر