کد خبر: 645691 A

علی رغم اینکه صنایع کشور حدود 1.5 درصد آب کشور را مصرف میکنند اما ضرورت صیانت از منابع آب به نحوی است که حتی صنایع نیز بایستی مدیریت آب به اشکال گوناگون چه در حوزه صرفه جویی و بازیافت و چه در حوزه شیرین سازی آب دریا را جدی بگیرند

به گزارش خبرنگار ایلنا از بندر امام خمینی، مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در نشست تخصصی بررسی بحران آب و بازیافت پسابهای صنعتی مجتمع های تولیدی پتروشیمی، ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری این نشست، افزود: شرایط ویژه ای که موضوع آب در کشور دارد به یکی از دغدغه های اصلی صنعت پتروشیمی تبدیل شده است و این نشست را با هدف بررسی این موضوع و راهکارهای مدیریت بهتر آب برگزار شده است.

شهیدی نیا ادامه داد: آب یکی از فاکتورهای اصلی برای توسعه و مجموعه های پتروشیمی است و این روزها در کشور شرایط مساعدی ندارد لذا در این نشست ضمن تحلیل وضعیت فعلی، قصد داریم ارزیابی تخصصی در خصوص مدیریت منابع و بکارگیری سیستم های جایگزین داشته باشیم.

سپس مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ضمن تاکید بر ضرورت توجه به مدیریت منابع آب، اظهار کرد: تصور اینکه همه ی شرکت ها تاکنون در خصوص بحران آب کاری نکرده اند و اکنون ما میخواهیم کاری بکنیم اشتباه است. واقعیت این است که در شرکت های مختلف برنامه های ارزشمندی در این خصوص انجام شده است.

قدرت الله فرج پور ضمن تاکید مجدد بر جدیت بحران آب، خاطر نشان کرد: همانطور که میدانید در صنعت آب های مختلفی وجود دارد که هر کدام باید به جای خود استفاده شود. به عنوان یک راهکار کوتاه مدت از تمامی شرکت های پتروشیمی انتظار میرود از هم اکنون مدیریت هر چه بهینه تر مصرف آب را در دستور کارهای اجرایی خود قرار دهند. این عمل هیچ سرمایه گذاری خاصی نمی خواهد.

وی در ادامه افزود: همه ی ما میدانیم که منابع آب رو به کاهش است لذا از امروز باید افزایش منابع را در دستور کار قرار دهیم. تصفیه فاضلاب های شهری و آب دریا و رفتن به سوی تکنولوژی های جدید می‌تواند به عنوان راهکارهای احتمالی برای افزایش منابع آب مد نظر قرار گیرند.

فرج پور، پیشنهادی مبنی بر تشکیل یک کارگروه به حضار ارائه داد که بتوانند با تشریح جزئیات و تصمیمات کلان این نشست، روش های اجرایی عملی آنها را استخراج نمایند.

وی تشریح کرد: برای دنبال کردن این راهکارها نیازمند یک کارگروه هستیم که با تشکیل جلسات منظم برنامه های این حوزه را دقیقتر مورد بررسی قرار داده و با تولید برنامه های عملی زمانبندی شده آنها را برای اجرا آماده کنند.

محوریت این کارگروه به عهده سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی قرار گرفت و اعضای آن شرکت های درگیر با تامین و انتقال آب و همچنین شرکت های فعال در حوزه مدیریت آب در منطقه ویژه خواهند بود.

در ادامه ی این نشست، مباحث فنی و علمی این حوزه توسط مدیر کل آب و خاک سازمان محیط زیست مطرح و سپس نماینده شرکت Enviro Chemie آلمان آخرین دستاوردهای علمی در حوزه بازیافت پساب را ارائه نمود.

این نشست با هماهنگی مدیریت کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی و حضور مدیر و کارشناسان این مدیریت، مدیرعامل و مسئولین سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، مسئولینی از سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان آب و برق خوزستان به میزبانی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی برگزار شد.

سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر