کد خبر: 634735 A

وزیر جهاد کشاورزی در خوزستان عنوان کرد:

وزیر جهاد کشاورزی امروز در سفر به استان خوزستان گفت: آنچه که در بحث مقابله با ریزگردها در حال انجام است، بر اساس آخرین یافته های متخصصان و کارشناسان است و اگر فردا شخصی حرف جدیدی بزند و مورد تایید اهل فن باشد، به آن عمل می کنیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، محمود حجتی در همایش مقابله با بیابان زدایی خوزستان که امروز 28 خرداد ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: ما بیشتر زمان ها تحت تاثیر آب قرار میگیریم و خاک را فراموش می کنیم. اگر از آب به خوبی بهره بگیریم تا اندازه ای تجدید شونده است و خداوند نعمت آب را بر ما نازل می کند اما خاک تجدید شونده نیست.

وی با بیان اینکه خاک از حساسیت بالایی برخوردار است، افزود: باید نسبت به این سرمایه ای که خداوند به ما داده توجه داشته باشیم و خاک و زمین را ارج بنهیم. ما هرچه داریم از آب و خاک و هوا داریم که سرمایه عظیمی هستند که خدواند به وفور در کشور به ما داده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه بشر باید کاری کند که حداقل آسیب به محیط زیست وارد شود، تصریح کرد: خاک هرچه قدر که ضعیف و فقیر باشد بازهم بسیار ظرفیت دارد. خداوند در دل طبیعت نعمت فراوان گذاشته است و ما باید رمز و راز طبیعت را پیدا کنیم و سازگار با آن رفتار کنیم و بهترین بهره را ببریم.

حجتی با اشاره به نهال های کشت شده در کانون های ریزگرد اهواز عنوان کرد: در این زمینه ما یک قدم با طبیعت همراهی کردیم و طبیعت ده ها قدم با ما همکاری کرد به شکلی که اکنون پوشش بسیار خوبی در منطقه از نهال های غرس شده وجود دارد.

وی ادامه داد: ما می توانیم بر مشکلات فایق بیاییم، زیرا خداوند ظرفیت های فراوانی را در دل طبیعت قرار داده است که ما باید از آن ها بهره بگیریم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم. در این زمینه هر زمان که به استفاده از این ظرفیت ها روی آورده ایم، جواب مثبت گرفته ایم. 

وزیر جهاد کشاورزی گفت: مشکلاتی که در عرصه های وسیع وجود دارد، جزء با حضور و مشارکت مردم و انجمن های مردم نهاد قابل حل نیستند. آنچه که در بحث مقابله با ریزگردها در حال انجام است، بر اساس آخرین یافته های متخصصان و کارشناسان است و اگر فردا شخصی حرف جدیدی بزند و مورد تایید اهل فن باشد، به آن عمل می کنیم.

حجتی با بیان اینکه در حدود 15 هزار هکتار نهال کاری انجام گرفته است، اظهار کرد: 22 میلیون هکتار در کشور بیابان داریم و همچنین حدود 95 میلیون هکتار از اراضی نیز در معرض بیابانی شدن هستند. در این زمینه می توان با اقدامات صحیحی که انجام میگیرد مانع گسترش این بیابان ها در کشور شد.

استانداری استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر