کد خبر: 619402 A

سازمان میراث فرهنگی کشور اعلام کرد:

با اعلام سازمان میراث فرهنگی کشور، سه اثر صنایع‌دستی از خوزستان به منظور دریافت گواهی بین‌المللی مرغوبیت و اصالت، براساس سهمیه‌ بندی شورای جهانی صنایع دستی، به یونسکو معرفی شدند.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از خوزستان، با اعلام دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، سه اثر کپوبافی از دو صنعتگر بانوی خوزستانی به نام‎های نرگس ظهیرنیا و هایده کایدخورده به مرحله نهایی داوری شورای جهانی صنایع دستی (WCC) که در سال جاری برگزار می‎شود، معرفی شدند.

این آثار، پیش از این، نشان اصالت را در چهارمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی در سال 96 دریافت کرده بودند.

آثار راه‎یافته به داوری شورای‌جهانی صنایع دستی، براساس آیتم‎ هایی چون مرغوبیت، اصالت، نوآوری، قابلیت عرضه در بازار و سازگاری با محیط زیست سنجیده می‎شوند و در پایان آثاری که امتیازات لازم را کسب کنند، جایزه و گواهی بین‎المللی مرغوبیت را از سوی یونسکو دریافت خواهند کرد.

همچنین تولیدکنندگان محصولاتی که برنده این جایزه شوند از مزایایی چون همکاری در راستای آموزش و ظرفیت‎سازی، برپایی نمایشگاه، ارتباطات و تبلیغات و مالکیت معنوی و حق کپی بهره‎مند خواهند شد.

شورای جهانی صنایع دستی (WCC) سازمانی غیرانتفاعی است که با هدف ارتقای جایگاه صنایع دستی بنیان نهاده شد. این شورا در تاریخ دوازده ژوئن ۱۹۶۴ توسط آیلین آزبورن وب در نیویورک با هدف ارتقای جایگاه صنایع دستی، تقویت ارتباط میان هنرمندان صنایع دستی سراسر جهان، تشویق، یاری‎رسانی و ارائه مشاوره به آنان در حوزه شیوه‌های درآمدزایی، کاربردی و به روز کردن صنایع دستی در عین حفظ میراث گذشتگان و استفاده از فناوری‌ های مدرن در راستای دستیابی به بازار های جدید، بنیان نهاده شد.

جایزه مرغوبیت صنایع دستی که در داوری این شورا به تولیدکنندگان برتر اعطاء می‎شود، در سال 2000 از آسیای جنوب شرقی، به صورت مشترک به وسیله یونسکو و انجمن توسعه و ترویج صنایع دستی کشورهای عضو پیمان ASEAN، به منظور ایجاد استاندارد های کیفیت و افزایش آگاهی بین‎المللی نسبت به صنایع دستی ده کشور ASEAN پایه‎گذاری شد. این جایزه به عنوان یک مکانیزم کنترل کیفیت و به عنوان یک ابزار بازاریابی به کار می‎رود که در واقع کیفیت محصولات صنایع دستی ابتکاری سنتی و دست‎ساز مربوط به آن منطقه را تضمین می‎کند.

گفتنی است عبدالرحیم فروتن، هنرمندی است که پیش از این از استان خوزستان موفق به دریافت این جایزه از شورای جهانی صنایع دستی در رشته خراطی چوب شده است.

اداره کل میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر