کد خبر: 601454 A

استاندار خوزستان در برنامه افق روشن عنوان کرد:

استاندار خوزستان خطاب به مسئولان اجرایی دستگاه های مختلف، گفت: همه مسئولان استان در قبال مردم باید پاسخگو باشند، در غیر این صورت جائی در دولت نخواهند داشت.

به گزارش خبرنگار ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی شامگاه سه شنبه در برنامه تلویزیونی استانی افق روشن با محوریت عملکرد یک ساله دولت در استان خوزستان با اشاره به اینکه آنطور که شایسته مردم استان است در مساله تکریم ارباب رجوع موفق نبوده ایم یادآور شد: به شهروندان حق می دهم اگر در این مورد از عملکرد ما ناراضی باشند.

وی پاسخگو بودن، ایجاد شفافیت اطلاعات، مشارکت مردم و نخبگان در توسعه استان، مسئولیت پذیری ، برابری و کارایی را از جمله راه های تکریم ارباب رجوع در ادارات خواند.

شریعتی با بیان اینکه مردم خوزستان هم باید مطالبه گر باشند، افزود: اگرچه راهی طولانی در پیش داریم اما به عنوان نماینده عالی دولت در استان به دنبال تحقق مطلوب فرهنگ تکریم ارباب رجوع هستم.

وی به لزوم توجه ویژه به مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: اگرچه سنگ بنای انقلاب اسلامی بر مبنای مسائل فرهنگی بنا نهاده شده اما آنطور که شایسته است برای احقاق حقوق شهروندی اقدامی صورت نگرفته است.

شریعتی ادامه داد: در قیاس مباحثی همچون سیاست، اقتصاد و فرهنگ، مقوله فرهنگ همواره اولویت سوم بوده است و با این شرایط نمی توان انتظار تحقق توسعه در 2 مقوله سیاست و اقتصاد را داشت؛ زیرا لازمه پیشرفت در هر امری فرهنگ و آموزش است.

استاندار خوزستان تنوع قومی در خوزستان را یک ظرفیت ویژه خواند و اظهار کرد: در تلاش هستیم تا در کنار احترام به سلایق مختلف، در پیشبرد اهداف توسعه ای استان از تمام اقشار و اصناف استفاده کنیم.

شریعتی گفت: طبق اطلاعیه سازمان آمار مرکز ایران تا پایان دی ماه حدود 900 هزار شغل در کشور ایجاد شده است و اگر هر سال در کشور به طور متوسط 870 هزار شغل ایجاد شود باز هم آمار بیکاران در همین وضعیت باقی می ماند، زیرا جمعیت متقاضیان اشتغال در حال افزایش است.

وی ادامه داد: با ایجاد سالی یک میلیون و 300 هزار شغل جدید روند بیکاری در کشور به مرور کاهش می یابد؛ که دولت در تلاش است تا پایان امسال میزان اشتغال را به بیش از یک میلیون نفر برساند.

استاندار خوزستان تاکید کرد: در استان نیز بالغ بر 31 هزار و 600 نفر به آمار بیمه شدگان تامین اجتماعی افزوده شده اند.

شریعتی افزود: همچنین طبق آمار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سه هزار و 800 نفر در قالب طرح مشاغل خانگی صاحب شغل شده اند.

وی ادامه داد: در سامانه رصد ایجاد حدود 16 هزار شغل جدید برای خوزستان تعریف شده که آمار اشتغال ثبت شده در این سامانه تا این لحظه از مرز 21 هزار نفر در سال جاری گذشته است.

شریعتی با اشاره به مصوبه هیات وزیران برای تخصیص اعتبار به طرح های روستایی، گفت: یک کمیته ویژه درحال ارزیابی طرح های اشتغالزایی روستایی است و تاکنون 270 طرح با اعتبار یک هزار و 600 میلیارد ریال جهت ارائه تسهیلات به بانک ها ارسال شده است.

استاندار خوزستان در خصوص اقدامات دولت برای کاهش اثرات پدیده گرد و غبار، تصریح کرد: در حال حاضر یکی از معضلات اصلی استان خوزستان بحث پدیده گرد و غبار است.

وی با بیان اینکه ریزگردها امید را در جامعه کاهش می دهند و موجب بی اعتمادی مردم از مسئولین می شود یادآور شد: این پدیده سبب کاهش نشاط در جامعه و تزلزل در سرمایه های اجتماعی شده است.

شریعتی با اشاره به اینکه دولت از سال گذشته اعتبارات ویژه ای برای حل این معضل اختصاص داده است، گفت: در سال 95، حدود پنج هزار هکتار از اراضی فوق بحرانی ریزگردها نهالکاری شد که عملیات حفظ و واکاری آن ها در سال جاری ادامه یافت.

وی افزود: در سال جاری نیز طبق برنامه ریزی صورت گرفته باید در سطح 21 هزار هکتار از این اراضی نهال کشت شود.

به گفته وی تاکنون بالغ بر پنج هزار و 500 هکتار از عرصه ها به زیر کشت نهال رفته و 6 هزار هکتار دیگر هم برای کشت نهال چاله کنی شده است.

نماینده عالی دولت در خوزستان با بیان اینکه 9 هزار هکتار باقی مانده هم به پیمانکاران سپرده شده است، گفت: در این مسیر با موانع بسیاری از جمله مخالفت های ساکنین بومی مواجه بودیم که روند اجرای پروژه را کند کرد؛ اما همواره تلاش شد تا با شیوه اقناعی با آن ها برخورد شود.

وی در خصوص کانال 47 هکتاری خاطر نشان کرد: یک کانال 47 کیلومتری نیز برای آبگیری تالاب فصلی منصوره ساخته شده است و در آینده به تالاب شریفیه هم خواهد رسید که با تکمیل آن 80 هزار هکتار از کانون های ریزگرد از طریق آب اندازی در عرصه ها و آبیاری نهال ها کنترل می شوند.

استاندار خوزستان با بیان اینکه در کنار 350 هزار هکتار کانون ریزگرد، 350 هزار هکتار عرصه شن های روان داریم، گفت: عملیات مالچ پاشی در این اراضی از سال 47 آغاز شده است. 127 هزار هکتار از عرصه شن های روان به وسیله مالچ پاشی تثبیت شده که به طور متوسط سالی سه هزار هکتار را شامل می شود اما دولت تنها برای امسال مالچ پاشی 12هزار هکتار از این عرصه ها را در برنامه دارد.

شریعتی در بخشی دیگر از سخنان خود به لزوم بهره وری آب در خوزستان اشاره و تصریح کرد: زه آب صنایع مختلف مانند کشت و صنعت هفت یک هزار و 100، کشت و صنعت کارون یک هزار و 400 و توسعه نیشکر بالغ بر سه هزار میکروموس است، که می توان از آن برای آبیاری گونه های مقاوم به شوری استفاده کرد.

وی ادامه داد: باید در میزان بهره وری آب حوزه کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی و کشاورزی تجدید نظر اساسی صورت گیرد تا در کنار اشتغال، به توسعه نیز دست یابیم.

استانداری استان خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر