کد خبر: 1129703 A

مسئول حفظ و احیاء بناهای تاریخی معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان با اشاره به روند مرمت خانه تاریخی پوراسماعیل بهبهان گفت: فاز دوم مرمت این خانه آغاز شده و تا پایان شهریورماه جاری به اتمام خواهد رسید.

به گزارش ایلنا از خوزستان و به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، غلام‌رضا سلمان‌پور یکشنبه ۲۱ شهریورماه ۱۴۰۰ با بیان این‌که بنای پوراسماعیل در دو بخش شمالی و جنوبی و شامل بیرونی و اندرونی ساخته شده است، اظهار داشت: در سال‌های گذشته بخش‌هایی از ایوان‌ها و زیرزمین این خانه با مشکلات جدی مواجه شد و قسمت‌هایی از آن ریزش کرد.

وی گفت: به همین دلیل، در همان مقطع و از سوی مالکان، مرمت و انجام اقدامات اولیه در دستورکار قرار گرفت.

مسئول حفظ و احیاء بناهای تاریخی معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان با اشاره به فاز دوم مرمت و نجات‌بخشی بنا، تصریح کرد: در این فاز، اقدامات حفاظت اضطراری، رفع خطر و اجرای بخش‌های فروریخته به‌منظور ایجاد انسجام بنا در حال انجام است.

وی افزود: این عملیات با صرف اعتباری به مبلغ ۷۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ابلاغی ملی به‌منظور مشارکت در مرمت بناهای تاریخی در اختیار بخش غیردولتی در سال مالی ۱۴۰۰ در حال اجرا است.

سلمان‌پور خاطرنشان کرد: این مرحله از کار، تا پایان تابستان و قبل از آغاز فصل بارندگی به اتمام می‌رسد.

وی در ادامه به تاریخچه این بنای تاریخی اشاره کرد و گفت: خانه پوراسماعیل متعلق به دوره قاجار است؛ ضمن این‌که در دوره پهلوی نیز قسمت‌هایی در بنا ایجاد و مداخلات جزئی در ساختار کلی بنا انجام شده است.

مسئول حفظ و احیاء بناهای تاریخی معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان افزود: منزل پوراسماعیل یکی از آثار ملی ثبت‌شده ایران در بهبهان است که در ۲۴ اسفند ۱۳۸۴ به شماره ثبت ۱۵۰۳۰ در مجموعه آثار تاریخی ایران ثبت شد و نشانی آن شهر بهبهان، خیابان شهیدان نیک‌پور (سلطان محراب)، سه‌راهی گودچهک، کوچه سیدجمال‌الدین اسدآبادی، پلاک ۲۸ است.

وی در پایان با تاکید بر نگاه ویژه اداره‌کل میراث‌فرهنگی خوزستان نسبت به خانه‌های تاریخی استان، بیان کرد: مرمت و احیای همین خانه‌های تاریخی، موجبات رونق اقتصاد گردشگری و ایجاد درآمد پایدار از راه صنعت توریسم را ممکن می‌سازد.

انتهای پیام/
میراث فرهنگی خوزستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر