کد خبر: 427194 A

حسن محمودی نویسنده و روزنامه‌نگار:

روزنامه‌نگار و منتقد ادبی معاصر کشور اظهار کرد: با اینکه اهل خراسان نیستم و دغدغه‌هایی از جنس جغرافیایی نمایشگاه ندارم ولی بسیار خوشحالم که امسال نمایشگاه کتاب در پایتخت کتاب ایران برگزار می شود .

به گزارش ایلنا، حسن محمودی در جمع نویسندگان و هنرمندان گفت: نمایشگاه کتاب بهانه ای شد تا دوباره با شهر نیشابور تجدید دیدار کنم و اینکه صرفا نمایشگاه را از منظر اقتصادی نگاه کنیم موافق نیستم و به فال نیک می گیرم که نام نیشابور با کتاب گره خورده است.

وی خاطرنشان کرد: این روزها در شعر تجربه‌هایی شده که خیلی از آنها به کوچه‌های بن بست منتهی شده ولی در کل به نفع شعر است.

نویسنده وادیب کشورمان یادآورشد: شعر یک عرصه مشارکتی است نه یک عرصه رقابتی و غزل به هر حال به ساخت خود باز خواهد گشت.

محمودی عنوان کرد: همه باید برای بازگشت شعر به ساحت اسطوره ای‌اش کمک کنند چرا که شعر در روزگار ما غریب افتاده و با دعواهای آوانگارد و مدرن و پست مدرن که به قولی اصلاً مال ما نیست روز به روز غریب تر می شود.

وی تاکید کرد: ببینید هر پدیده ای یک شرایط موجود دارد و یک شرایط ایده آل و ایده آل ظرفیت زبان فارسی قطعاً با ایده آل‌های زبان‌ها‌ی دیگر متفاوت است.

محمودی افزود: اگر یک ژانر شعری مثلاً در زبان انگلیسی یا فرانسه رشد خوبی داشته و خوب جا باز کرده در زبان فارسی هم این چنین باشد و بالعکس .

روزنامه‌نگار و منتقد ادبی معاصر کشور تصریح کرد: به نظر می رسد که کمال شعر فارسی در شعر کلاسیک تجلی پیدا کرده همانطور که شعرهای ما در قالب شعر کلاسیک هر چه که خواسته اند توانسته‌اند بگویند و محدودیتی نداشته اند.

حسن محمودی متولد ۲۰ اسفند ۱۳۴۹ در نجف آباد، روزنامه‌نگار و منتقد ادبی است و دانش‌آموختهٔ رشته سینما با گرایش کارگردانی از دانشکده سینما و تئاتر . در روزنامه‌های ایرانیان، مناطق آزاد، همشهری، شرق، روزگار، اعتماد در حوزهٔ ادب و هنر فعالیت دارد. همچنین تا پایان سال ۱۳۸۵ سردبیر وبگاه ایران تئاتر بوده است.

او هم اکنون دبیر سرویس ادب و هنر روزنامه فرهیختگان است و مؤسس و داور تمامی دوره‌های جایزه ادبی منتقدان و نویسندگان مطبوعاتی. داور دوره چهارهم جایزه ادبی بیهقی، داور دوره چهارم جایزه ادبی اسفراین است.

وقتی آهسته حرف می‌زنیم المیرا خواب است، مجموعه داستان، نشر آسا، ۱۳۷۶ (دربرگیرنده داستان‌های کوتاه: آبی آرام، بلوز آبی، وقتی آهسته حرف می‌زنیم المیرا خواب است، عیسی قلی، حکایت بز و درخت آسوریک، ما نمی‌دانیم)

یکی از زنها دارد می‌میرد، مجموعه داستان، نشر نگاه، ۱۳۸۰ (در برگیرنده داستان‌های کوتاه: افسانه کلاغها، یکی از زن‌ها دارد می‌میرد، قصه‌ای کوتاه برای پری ناز، چهارده روایت از قتل شاعر قرن چهاردهم، همه یک روز زودتر می‌میرند، کورها تا حاشیه جاده آمده‌اند، خورخه و خاکستر مرد عاشق) کورها تا حاشیه جاده آمده‌اند، مجموعه داستان مشترک با نویسندگان معاصر، کتاب‌های ارغوانی ، از چهارده سالگی می‌ترسم، مجموعه داستان، نشر چشمه، ۱۳۸۸، روضه نوح، رمان، نشر ثالث، ۱۳۹۳، کتاب سال مجله تجربه در سال ۱۳۹۳، باد زن‌ها را می‌برد، مجموعه داستان، نشر نیماژ، (۱۳۹۴) و پنه لوپه غمگین نیست، رمان، در دست نوشتن است.

رشد شعر فرانسه کتاب سال مناطق آزاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر