کد خبر: 360416 A

دبیر شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان خراسان رضوی:

دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال استان خراسان رضوی گفت: اگر متصرفان اراضی ملی با دستگاه قضایی همکاری و اراضی را پس دهند می توان در مجازات آنها تخفیف قائل شد.

به گزارش ایلنا ، قاضی غلامعلی صادقی در بازدید از ارتفاعات جنوبی مشهد گفت: در صورتی که زمین‌خواران بخواهند همچنان بر مواضع خود پافشاری کرده و کارشکنی کنند نه تنها تمامی اراضی را برمی‌گردانیم بلکه تعقیب و مجازات را با شدت هرچه تمام‌تر ادامه خواهیم داد و تعدادی از افرادی که در این زمینه همکاری نداشته اند دستگیر و برای آنها تشکیل پرونده شده است.

دادستان عمومی و انقلاب مشهد افزود: برخی اشخاص حقوقی اعم از دستگاه های اجرایی، نظامی و انتظامی در ارتفاعات جنوب مشهد تصرفات عمده ای دارند که این تصرفات بر اساس مستنداتی است و البته تلاش می‌کنیم که مجوزهای منجر به این تصرفات را اصلاح کنیم.

وی تصریح کرد: تاکید مقام معظم رهبری بر این است که این اراضی به عنوان منابع طبیعی متعلق به مردم است و هیچ شخصی حق ندارد تحت عناوین و مجوزهای مختلف آنها را به ملکیت خود درآورد.

همچنین در ادامه قاضی محمدبخشی محبی معاون دادستان و سخنگوی شورای حفظ حقوق بیت المال نیز گفت: از ابتدای امسال بیش از هزار و 200 مورد تصرف غیرمجاز اراضی ملی متوقف و اقدامات لازم برای جلوگیری از تغییر کاربری و ساخت ساز غیرمجاز آنها صورت گرفت و تاکنون 10 هزار مورد بازرسی توسط 200 نفر از ماموران دستگاه‌های گوناگون از جمله شهرداری،آب منطقه ای،منابع طبیعی،جهادکشاورزی، محیط زیست ، مسکن و شهرسازی و آستان قدس انجام شده است.

قاضی محمدبخشی محبی تصریح کرد: شورای حفظ حقوق بیت المال و کمیته شناسایی آن توانسته هماهنگی لازم را میان دستگاه‌های مختلف به وجود آورد و بر اساس اصل 45 قانون اساسی در حفاظت از زمین‌های محیط زیست اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده است که از جمله آن می توان به کاشت 417 هزار و 800 نهال در ارتفاعات اشاره کرد که 60 درصد آن شامل نهال‌های مثمر است و از ابتدای امسال 43 هکتار از زمین‌های رفع تصرف شده در مجاورت بوستان قائم به شهرداری مشهد جهت کاشت نهال واگذار شد تا به پارک قائم جهت بهره برداری و استفاده عمومی افزوده شود.

وی گفت: شورای حفظ حقوق بیت المال با تمام توان خود از حقوق مردم دفاع می کند و حامی آنهاست چرا که مردم تمام سرمایه این کشورند و نباید این اقدامات به گونه ای صورت پذیرد که منجر به تضییع حقوق یا اموال مردم شود.

وی افزود: اقدامات و همکاری‌های صورت گرفته توسط شهرداری رضایت بخش است اما با توجه به اینکه مشهد یک کلانشهر پرجمعیت است و احتمال ایجاد شرایط خطرناکی مانند آلودگی هوای تهران در این شهر نیز وجود دارد انتظار می رود شهرداری مشهد سرعت بیشتری در روند افزایش فضای سبز داشته باشد.

استان خراسان رضوی تغییر کاربری حقوق دستگاه قضایی زمین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر