کد خبر: 1331033 A

برطرف کردن نیازهای مردم با تخصیص اعتبار و افزایش سرانه‌ها در منطقه منفصل توس

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس گفت: مدیریت شهری در دوره ششم در تلاش است با تخصیص اعتبار و افزایش سرانه ها در منطقه منفصل توس، نیازهای جمعیت ۱۲۰ هزار نفری منطقه را فراهم کند.

برطرف کردن نیازهای مردم با تخصیص اعتبار و افزایش سرانه‌ها در منطقه منفصل توس

به گزارش ایلنا از مشهد، مجید طهوریان عسکری در این خصوص اظهارداشت: منطقه منفصل توس معروف به بلوار شاهنامه مشهد از ورودی بزرگراه پیامبر اعظم (ص) آغاز می‌شود و تا آرامگاه فردوسی ادامه دارد و مساحتی بالغ بر ۲ هزار کیلومتر مربعی را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه منطقه منفصل توس به عنوان ناحیه ۳ منطقه ۱۲ شهرداری مشهد محسوب می‌شود، افزود: طرح تفصیلی مشهد پس از ۱۵ سال، آماده و تایید نهایی و برای اجرا، ابلاغ شد و در طرح‌های تفصیلی شهر مشهد فقط دو بخش، یکی بخش قرقی - مهرگان و دیگری بخش بلوار شاهنامه و منطقه منفصل توس به باقی مانده است.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس ادامه داد: طرح تفصیلی قرقی- مهرگان تقریبا در مراحل نهایی است و در مورد طرح تفصیلی محدوده توس، امیدورایم بتوانیم تا تابستان سال ۱۴۰۲ طرح تفصیلی بخش جنوبی این منطقه را به تصویب برسانیم.

طهوریان عسکری بیان کرد: این روزها به دلیل وجود شهرک صنعتی در بزرگراه آسیایی و مجموعه پیامبر اعظم (ص) و ویلاسازی‌های گسترده در این محدوده، گره های ترافیکی زیادی را در ساعات مختلف روز شاهد هستیم.

وی گفت: پیش‌بینی ما برای حل مشکل ترافیک این منطقه، ساخت ۴ دوربرگردان همسطح یا غیر‌همسطح در حدفاصل محدوده مهدیه و شهرک‌صنعتی است که امیدواریم با توجه به مطالعات و بررسی‌های انجام شده بتواند گره های ترافیکی این محدوده را باز کند.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس تصریح کرد: پیش‌بینی شده است یکی از دروازه های ورودی شهر مشهد، محدوده بلوار شاهنامه باشد که امیدواریم در سال‌های آینده با تکمیل شدن مطالعات، مردم در زمینه ترافیک در بلوار شاهنامه و بزرگراه پیامبر اعظم(ص) مشکلی نداشته باشند.

طهوریان عسکری اظهار کرد: در طرح تفصیلی محدوده بلوار شاهنامه و منطقه منفصل توس پیشنهاد ما به کارشناسان، افق جمعیتی حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفری بوده و با این عدد و ارقام در تکمیل طرح تفصیلی، سرانه های خوبی پیش‌بینی خواهد شد.

وی افزود: ما در بلوار شاهنامه و محدوده توس، زمینی در تملک شهرداری مشهد نداریم و پس از تصویب طرح تفصیلی باید با بزرگ مالکان وارد مذاکره شویم و سهم سرانه های ورود به محدوده های شهری را از بزرگ مالکان اخذ کنیم و آنها را به فضاهای خدماتی برای مردم تبدیل کنیم.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس بیان کرد: برای امسال پیش‌بینی شده در چهار هسته بزرگ جمعیتی بلوار شاهنامه، ۴ زمین حداقل هزار متری تملک شود تا بتوانیم با ساخت ۴ پارک محلی، مردم منطقه را از خدمات حوزه فضای‌سبز بهره‌مند کنیم.

طهوریان عسکری تصریح کرد: امسال برای تملک یک زمین ۱.۲ هکتاری در حال رایزنی هستیم تا بزرگترین مجموعه ورزشی بلوار توس و بلوار شاهنامه را که شامل دو سالن سرپوشیده بزرگ و تعدادی زمین روباز برای والیبال و بسکتبال و چمن مصنوعی هم برای فوتبال، احداث شود و به بخشی از نیاز ورزشی منطقه هم پاسخ داده شود.

وی گفت: سرانه های آموزشی و فرهنگی، استانداردهایی دارد که در طرح‌های تفصیلی با توجه به جمعیت هر منطقه این استاندارد‌ها رعایت می‌شود؛ در حوزه فرهنگی در منطقه منفصل توس بالغ بر ۱۵ مسجد بزرگ داریم و نگاه ما در حوزه فرهنگی، توسعه مساجد هست و اعتبارات خوبی هم امسال و سال آینده در این زمینه پیش‌بینی شده است.

رئیس کمیسیون ویژه توسعه و بهسازی توس ادامه داد: در حوزه سرانه های آموزشی هم کمبود‌هایی در این منطقه وجود دارد که در اصل باید با همکاری مجموعه آموزش و پرورش این کمبود‌ها برطرف شود اما هنرستان بلوار شاهنامه در حال تکمیل است و سال آینده تحصیلی، این هنرستان به مجموعه های آموزشی محدوده بلوار شاهنامه اضافه می‌شود و اگر بتوانیم با کمک آموزش و پرورش یک مدرسه دوره دوم پسرانه هم در محدوده بلوار شاهنامه ایجاد کنیم، می‌توان گفت سطح سرانه آموزشی به سطح مطلوبی رسیده است.

طهوریان‌عسکری افزود: امسال برای اولین بار تا امروز، ۱۷۰ میلیارد ریال در خیابان‌های اصلی و فرعی محدوده شاهنامه که اعضای شورای اجتماعی محلات تعیین کرده بودند، آسفالت شد و این عدد نسبت به سال‌های قبل بی‌نظیر بوده و پیش‌بینی کردیم این عدد تا پایان سال مالی شهرداری به ۳۰۰ میلیارد ریال برسد.

انتهای پیام/
اعضای شورای بزرگراه ترافیک والیبال طرح تفصیلی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر