کد خبر: 1235802 A

عضو شورای شهر مشهد :

رئیس کارگروه اشتغال و کارآفرینی شورای شهر مشهد گفت: ما ظرفیت های نهفته ای در حوزه کارآفرینی و فعالیت های نوآورانه در کشور داریم که نمونه بارز آن ما در شهر مشهد که هر ساله میلیون ها زائر ملی و بین المللی به مشهد مشرف می شوند و هنوز یک رویکرد و رویداد اصیل فرهنگی و اتفاقی بزرگ در صنعت سوغات نداشتیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، هاشم دائمی رئیس کارگروه اشتغال و کارآفرینی شورای اسلامی شهر مشهد در مراسم افتتاحیه دومین کافه کارآفرینی خراسان رضوی که با حضور مسئولان استانی در شهر رویایی پدیده برگزار شد، گفت: ما ظرفیتهای بی بدیلی در کشور داریم که متاسفانه نسبت به آن در طی این ۴۰ سال پس از انقلاب شکوهمند اسلامی خیلی زودتر از این می توانستیم به آن ها برسیم. اما بدلیل های مختلف نظیر تحریم اقتصادی و فکری و سیاسی در زمان های مختلف اتفاقاتی که باید صورت گیرد، در کشور نیفتاده که جای تاسف دارد.

دائمی ادامه داد: باز هم بخش خصوصی و جوانان خلاق و نو آور و مبتکر ما در این بزنگاه ها وسط میدان آمده و شگفتی می آفرینند که در این ۴۰ سال این اتفاق بارها تکرار شد. هر ساله رهبر انقلاب در ابتدای سال یک شعاری مطرح میفرمایند که دلالت بر ضرورت و نیاز جامعه در آن مقطع زمانی دارد که امسال هم نظر ایشان بر این قرار گرفت که ظرفیت های اشتغال آفرین در حوزه های کار آفرینی بیشتر از قبل مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: از ابتدای شکل گیری شورای ششم اتفاقات خوبی در حوزه ی اشتغال آفرینی و کار آفرینی افتاده است، ما ظرفیت های نهفته ای در حوزه کارآفرینی و فعالیت های نوآورانه در کشور داریم که نمونه بارز آن ما در شهر مشهد که هر ساله میلیون ها زائر ملی و بین المللی به مشهد مشرف می شوند و هنوز یک رویکرد و رویداد اصیل فرهنگی و اتفاقی بزرگ در صنعت سوغات نداشتیم.

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: این یک فاجعه است که هنوز سوغات مشهد زرشک و زعفرانی بوده که محصول این شهر نیست. متاسفانه به سمت برند سازی و بومی سازی و حمایت از کارآفرینانی که در این حوزه زحمت میکشند نرفته ایم، این افراد ایده های جذابی در حوزه برندینگ مخصوصا در حوزه سوغات دارند.

وی اظهارداشت: گردشگری سلامت از ظرفیت های مغفول کشور ما است. بین ۳ تا ۴ درصد جمعیت جهان گردشگر سلامت هستند یعنی نزدیک به ۱۱ میلیون نفر که چیزی در حدود ۴۳۹ میلیون دلار درآمد ایجاد میکند. هر گردشگر سلامت بین ۷ تا ۱۵ هزار دلار درامد ایجاد میکند. همین الان شهر مشهد کم کم تبدیل به قطبی در حوزه گردشگری سلامت می گردد زیرا اکثر جراحی های زیبایی در شهر مشهد اتفاق می افتد که ما هیچ برنامه ای برای این موضوع تبیین نکردیم.

دائمی همچنین در خصوص درآمد گردشگری پزشکی گفت: ما حدود یک میلیارد و دویست میلیون دلار از گردشگری پزشکی در سال های گذشته درآمد داشته ایم که با توجه به ظرفیت های موجود قابل ارتقا هست.

وی در خصوص شرایط پساکرونا نیز بیان کرد: با توجه به پاندمی رو به پایان کرونا و واکسیناسیون عمده مردم در سطح جهان، قاعدتا خطر این اپیدمی کمتر شده و این بحران هم مثل خیلی از بحران های دیگر تمام می شود.

عضو شورای شهر مشهد افزود: بسیاری از مشاغل و کارها پس از اینکه برای اولین بار در دنیا تولد پیدا کرد، مردم متوجه این شدند که چه ظرفیت ها و کارهای دیگری هم وجود دارد که میتوانند کسب درآمد کنند.یکی از موقعیت ها که میتوان از تهدید ها فرصت ساخت مجموعه های کار آفرین هست.

دائمی در پایان گفت: کارآفرین های ما باید به سمتی بروند که اگر یک بحران دیگری در حوزه سلامت و یا سایر حوزه ها گریبان گیر مردم دنیا شد، بدانند با چه پلتفرمی آنرا تبدیل به فرصت کنند.

انتهای پیام/
سوغات صنعت شورای اسلامی شهر مشهد شورای شهر مشهد گردشگری سلامت کافه کارآفرینی دژ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر