کد خبر: 157703 A

وزیر کشور خبر داد؛

در سال گذشته بیش از ۷۰ درصد درگیری‌ها با قاچاقچیان در مناطق مرزی صورت گرفته است / با توجه به افزایش بودجه در سال جدید، باید خلاء ۳۰۰ کیلومتری سراوان تا آخر شهریور ماه امسال حل شود.

ایلنا: وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: خلاء ۳۰۰ کیلومتری مرز در سروان باید تا پایان شهریور ماه رفع شود.

به گزارش ایلنا، " عبدالرضا رحمانی‌فضلی " در اولین دیدار خود با مدیران کل، مشاوران و کارکنان ستاد مبارزه با موادمخدر در سال‌جاری گفت: مقام معظم رهبری سال ۹۳‏‎ ‎را به نام «‎اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» ‎نامگذاری کردند و تلاش ‏مجاهدانه مردم و مسئولان را لازمه تحقق شعار سال‎ دانسته‌اند، لذا چشمه جوشان مردم زمانی فعال است که زمینه مشارکت و حضور آن‌ها به طور کامل فراهم شود.

وی افزود: بزرگ‌ترین موضوع در حوزه اجتماعی که آسیب هم تلقی می‌شود اعتیاد و مواد مخدر است، ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز متولی اصلی این حوزه است بنابراین باید بیشترین تلاش را انجام دهیم. مدیران و کار‌شناسان این حوزه دارای تجریه و نگاه‌های مختلفی هستند که باید از این تجارب در جهت بهبود وضعیت مبارزه با مواد مخدر استفاده و از گسترش این بلای خانمانسوز در جامعه جلوگیری کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اولویت‌های ستاد در سال جدید گفت: استمرار طرح اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و طراحی جامع به‌منظور نهادینه کردن رویکرد اجتماعی در امر مبارزه همه ‌جانبه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها با مشارکت حداکثری مردم و مسئولین، شناسایی، تعقیب و انهدام شبکه‌های قاچاق مواد مخدر و مقابله با عوامل اصلی داخلی و بین‌المللی، ضربه‌زنی به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان و فعال‌سازی کمیته شناسایی اموال و گسترش انسداد مرز‌ها و هوشمندکردن سیستم‌های نظارتی و کنترلی در مرز‌ها و مبادی ورودی کشور از جمله این اولویت‌ها است.

رحمانی‌فضلی در ادامه، اجرای طرح‌های ویژه جمع‌آوری خرده‌فروشان مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در راستای کاهش دسترسی به مواد مخدر، ارتقاء تعاملات و تقویت همکاری‌ها با کشور‌ها و مجامع بین‌المللی در راستای کاهش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و پیش‌ساز‌ها، ارائه حمایت‌های اجتماعی متنوع به‌منظور صیانت از معتادان بهبودیافته و خانواده آنان به ویژه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، اشتغال و توانمندسازی، کاهش هزینه‌های درمان و کاهش آسیب و افزایش دسترسی معتادان متقاضی درمان به خدمات درمانی مناسب و استاندارد با اجرای طرح شمولیت هزینه‌های ترک اعتیاد در بیمه‌های پایه و بستری را از دیگر اولویت‌های مهم ستاد در سال‌جاری برشمرد. ‏

وی گفت: ایجاد مصونیت فرهنگی و اجتماعی در مردم در مقابل تهدید اعتیاد با بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت رسانه ملی و سایر رسانه‌های مکتوب، الکترونیکی و فضای مجازی، استانداردسازی فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد و راه‌اندازی شبکه ملی سمن‌های فعال در حوزه مبارزه با مواد مخدر، جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر و پاکسازی محلات و مناطق آلوده شهر‌ها و انتقال معتادان به مراکز موضوع ماده ۱۶ قانون و نظارت کامل بر عملکرد مراکز مذکور در سطح کشور، راه‌اندازی و به بهر‌ه رساندن مراکز موضوع ماده ۴۲ و انتقال زندانیان جرائم مواد مخدری مشمول به اردوگاه‌های شرایط سخت موضوع این ماده و اجرایی کردن سامانه ملی اطلاعات مبارزره با مواد مخدر با همکاری دستگاه‌های اجرایی عضو و مرتبط ستاد از دیگر اولویت‌های مزبور می‌باشد.

رحمانی‌فضلی در ادامه، ارتباط مستمر و اطلاع‌رسانی فعال به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسولان قوه قضاییه پیرامون اقدامات و عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در دوره‌های زمانی مختلف، هدایت پژوهش‌های کاربردی و توسعه‌ای و نیز محققان و پژوهشگران حوزه‌های مختلف مبارزه همه‌جانبه با مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و پیش‌ساز‌ها به سمت اولویت‌ها و ضرورت‌های ملی با بهره‌گیری از ظرفیت مراکز علمی، دانشگاهی و تحقیقاتی کشور، بهسازی، نوسازی و اصلاحات لازم در امور منابع انسانی، پشتیبانی و مالی دبیرخانه ستاد به‌منظور صرفه‌جویی و افزایش بهره‌وری، نظارت کامل بر عملکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها و فعال نمودن بیشتر استانداران و فرمانداران در امر مبارزه همه جانبه با مواد مخدر، روان‌گردان‌ها و پیش‌ساز‌ها را از دیگر اولویت‌های ستاد ذکر کرد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۷۰ درصد درگیری‌ها با قاچاقچیان در مناطق مرزی صورت گرفته است، گفت: در سال جدید باید تلاش کرد که قاچاقچیان نتوانند از سد آهنین نیروهای عملیاتی کشور عبور کنند، در واقع موضوع قاچاق در‌‌ همان مرز باید جمع شود.

رحمانی‌فضلی بیان داشت: با توجه به افزایش بودجه در سال جدید، باید خلاء ۳۰۰ کیلومتری سراوان تا آخر شهریور ماه امسال حل شود، همچنین باید یادآور شد که ما فقط مسوول مرز‌ها و داخل کشور خودمان هستیم و تعهدی در جاهای دیگر نداریم و اگر کاری انجام می‌دهیم کمک محسوب می‌شود، سازمان‌های بین‌المللی نیز باید در این حوزه به وظایف خود عمل کنند، منابع و تجهیزات مورد نظر را تامین و حمایت‌های حقوقی لازم را انجام دهند.

وی در پایان بر آموزش، ایجاد اشتغال، تقویت مهارت‌های آموزشی، همکاری دستگاه‌ها و تحلیل و بررسی گزارشات، بازرسی مستمر از شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌ها، گسترش فعالیت با کشورهای جهان به ویژه منطقه تاکید و از زحمات دست‌اندرکاران این حوزه تشکر کرد.

اقتصاد ایجاد اشتغال بودجه ترک اعتیاد دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر رسانه سازمان های بین المللی ستاد مبارزه با مواد مخدر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر