کد خبر: 735662 A

رییس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی از باغداران کشور خواست نهال‌ها و اندام‌های تکثیری مورد نیاز خود را از مرکز معتبر مجوزدار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان تهیه کنند.

به گزارش ایلنا و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، علی‌امیر آل‌محمد رییس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی با بیان این که در حال حاضر ۳۹۸ نهالستان دارای مجوز و ۲۰ واحد کشت بافت در کشور فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: با توجه به فصل جابجایی نهال، توصیه و برنامه ما این است که باغداران برای دستیابی به نهال‌های سالم، اصیل و استاندارد، خرید خود را از نهالستان‌های مجوزدار انجام دهند.

آل‌محمد تصریح کرد: خرید نهال‌های با مبدا نامشخص، غیر تایید شده و فاقد شناسه موجب مشکلاتی در حوزه تولید می‌شود و بر روی بهره‌وری و عملکرد باغ‌ها تاثیر منفی می‌گذارد، زیرا ورود نهال آلوده به آفت یا بیماری به یک باغ، سایر باغ‌های مجاور را نیز آلوده می‌کند.

وی افزود: فهرست مراکز معتبر مجوزدار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان در سایت معاونت امور باغبانی قابل دسترسی است، ضمن آن که ما به تمام استان‌ها اعلام کرده‌ایم که سردر میادین ورودی و خروجی شهرستان‌ها، مراکز خدمات کشاورزی و اماکن پر تردد نسبت به نصب بنر و اطلاع رسانی در مورد نهالستان‌های مجوزدار اقدام کنند.

آل‌محمد گفت: هر گونه حمایت مادی و معنوی وزارت جهاد کشاورزی فقط از باغدارانی صورت می‌گیرد که از نهالستان‌های دارای مجوز و معتبر نهال خرید کرده باشند.

وی اذعان داشت: کمیته‌های فنی استان نیز باید با دستگاه‌هایی مانند سازمان حفظ نباتات و موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال برای گواهی‌های بهداشتی، مسایل قرنطینه‌ای و اخذ گواهی‌های مبدا و مقصد به منظور جلوگیری از هر گونه شیوع آفت و بیماری هماهنگ شوند.

رییس گروه نهال و ارقام معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: طی ابلاغیه ۱۹ بندی ارسال شده از سوی معاون امور باغبانی به روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها، انتظار داریم ضمن رعایت کامل موارد مطرح شده و نظارت جامع، حساسیت و دقت لازم در مورد جابجایی نهال صورت گیرد.

وی ادامه داد: در زمینه جابجایی نهال همچنین با دستگاه‌های برون سازمانی مانند سازمان تعزیرات حکومتی، شورای تامین استان، فرمانداری‌ها، نیروی انتظامی و پایانه‌های حمل و نقل هماهنگی‌های لازم توسط سازمان‌های جهاد کشاورزی انجام شده است.

آل‌محمد گفت: فصل جابجایی نهال با توجه به شرایط اقلیمی استان‌ها متفاوت است و در محدوده زمانی دو تا سه ماهه قرار دارد.

استاندارد کشاورزی نیروی انتظامی وزارت جهاد کشاورزی کمیته فنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر