خبرگزاری کار ایران

| 18:16   
کد خبر : ۱۳۸۵۵۶۶

ایرانول از انتصابات فامیلی پرهیز کند

مجموعه مدیریتی ایرانول پیشنهاد می‌شود برای تحقق رشد تولید و رونق فضای کاری خود و البته جلوگیری‌ از ضررها و خسارات این‌چنینی مسیر اصلاح شیوه انتصاب را در پیش گرفته و از نصب منسوبین پرهیز کند.

ایرانول از انتصابات فامیلی پرهیز کند

 ایلنا، «فرستادم او را تحت‌الحفظ به تهران بیاورند تا اعلیحضرت بدانند که اداره‌ی امور مملکت به توصیه‌ی عمه و خاله نمی‌شود» چند سالی‌ست که دستخطی با این متن از سوی میرزا تقی‌خان امیرکبیر به ناصرالدین نگاشته شده است، البته اگرچه صحت و سقم چنین دستخطی قابل تایید نیست اما احتمالاً همین دستخط ، جمله «اداره‌ی امور مملکت به توصیه‌ی عمه و خاله نمی‌شود» را وارد ادبیات سیاسی کشور کرد، گزاره‌ای که اشاره‌ای کنایه آمیز به دخالت افرادی با نسب و نسبت‌های سیاسی در امور جاری کشور خارج از محدوده تخصصی دارد.

با این حال همانطور که بیشتر از یک قرن از انقراض سلسله قاجار گذشته و سپهر سیاست در کشور ما تحولات متنوعی را تجربه کرده ، مسأله مداخلات اقوام و فامیل هم تا حد قابل توجهی دگرگون شده است، اگر درگذشته عمه و خاله شاه در انتصاب یا جلوگیری از عزل افراد دخالت می‌کردند امروزه برقراری نسبت های فامیلی با مقامات و صاحب منصبان است که می‌تواند ضامنی برای ارتقاء افراد در عرصه‌های سیاسی و تصدی مسئولیت های مدیریتی بی ربط باشد.

در همین راستا یکی از پدیده‌های شکل گرفته در سالیان اخیر رشد قابل توجه و تصدی‌گری مسئولیت‌ها توسط «دامادها» است، دامادها در ایران از مسئولیت دفتر پدرزن تا مسئولیت‌های دولتی و مناصب و کرسی های اقتصادی درهیات مدیره‌ها و شرکت‌های دولتی و خصولتی، مشاغل مختلفی را عهده‌دار شده‌اند.

چه اینکه این انتصابات در بسیاری از موارد در حوزه های نامرتبط با تحصیلات و تخصص آقای داماد انجام شده و بدون بررسی صلاحیت های مدیریتی که بیشترین آسیب آن به شرکت دولتی یا خصولتی مذکور وارد می‌شود و در برخی موارد می‌تواند لطمات و خسارات جبران ناپذیری به‌دنبال داشته باشد.

در همین راستا براساس اطلاعاتی که به خبرنگار ایلنا رسیده یکی از این انتصابات فامیلی که تاثیر مستقیم بر عملکرد مجموعه کاری خود داشته در شرکت ایرانول انجام شده است، جایی که این شرکت نامدار ایرانی که روزگاری اسپانسری تیم ملی فوتبال ایران را برعهده داشت و برندی شناخته شده در دنیا محسوب می‌شود طی ماه‌های اخیر روند و مسیر خوبی را در حوزه تولید سپری نمی‌کند و ظاهراً در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «رشد تولید» نامگذاری شده است راهی برخلاف جهت مسیر تحقق این شعار را می‌پیماید.

نگاهی به اطلاعات کدال شرانل در چهار ماه گذشته به خوبی نشان می‌دهد که روند عملکردی این شرکت در ماه های اخیر مطلوب نیست. ‎طبق بررسی‌های صورت گرفته و گزارش به دست آمده، علت عدم تحقق تولید، ارتباط مستقیم و غیرقابل انکاری با عملکرد ضعیف معاونت بازرگانی در تامین ملزومات و مواد افزودنی دارد.

برای مثال در یک مورد که به دست خبرنگار ایلنا رسیده است به علت ناتوانی معاونت بازرگانی ایرانول در مدیریت زنجیره تامین و عدم تامین ملزومات مورد نیاز تولید به کاهش حدود ۷۰ درصدی در تولید محصول نهایی که سازنده سود اصلی شرکت است منجر شده است.

 نیک روشن است که وقتی تخصص جای خود را به روابط فامیلی می‌دهد و در زمان انتصاب به دلیل "داماد فلان روحانی مشهور سابق" بودن توجهی به عدم توانمندی‌های افراد نمی‌شود ، نتیجه نهایی چیزی جز از دست رفتن فرصت و زیان سهامداران نخواهد بود.

لذا به مجموعه تصمیم گیران ایرانول پیشنهاد می‌شود برای تحقق رشد تولید و رونق فضای کاری خود و البته جلوگیری‌ از ضررها و خسارات این‌چنینی مسیر اصلاح شیوه انتصاب را در پیش گرفته و از نصب مدیران فرمایشی پرهیز کنند.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز