کد خبر: 1121889 A

در کنار بحث تولید و پشتیبانی ها، رفع موانع نیز از جمله موارد مهمی است که همواره از آن به عنوان یکی از نیازهای اساسی در صنعت یاد می‌شود. امروزه در حوزه معدن و فولاد، تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن به عنوان یک چالش اساسی بوده و در برخی موارد نیز کمبود این ماده معدنی منجر به کاهش تولید شده است.

به گزارش ایلنا، سال 1400 از سوی مقام معظم رهبری سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نامیده شد. چرا که در سال گذشته که مزین به شعار جهش تولید بود، رشد در تولید تاحدودی محقق شد اما باز هم در راستای گام برداشتن در اقتصاد مقاومتی و خودکفایی کشور، لزوم تولید بیشتر و روز افزون‌تر وجود دارد و در این مسیر نیاز است که پشتیبانی لازم از تولید، همچنین مانع زدایی ها صورت پذیرد.

در این راستا شرکت فولاد مبارکه نیز  در راستا از ابتدای سال موفقیت‌های گوناگونی به دست آورد  و رکوردهای پیاپی تولید را از ابتدای سال جاری شکست. این موضوع  با عزم کارکنان این شرکت و مدیریت فولاد مبارکه در جهت عملی شدن شعار سال، حاصل شد. با وجود مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و برخی مشکلات و محدودیت ها در تامین مواد اولیه خطوط تولید، مدیران و کارکنان شرکت علاوه بر حفظ فرایند کار و تولید هیچگاه از تعهد به مسئولیت های اجتماعی خود غافل نشدند و در چارچوب قوانین و ضوابط شرکت به مسئولیت ملی خود به ویژه در شرایط سخت شیوع ویروس کرونا عمل کردند.

شرکت فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می کند. این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان تراز بیش از پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می‌کند.

جهش تولید در مجموعه فولاد مبارکه

یکی از صنایعی که در سال گذشته توانست جهش تولید را محقق کند، بخش معدن و صنایع معدنی از جمله فولاد کشور بود. به این شکل که در صنعت فولاد با تولید ۳۰ میلیون تن فولاد، نه تنها نیاز کشور به این فلز استراتژیک را حل کرد، بلکه توانست مازاد تولید نزدیک به ۱۴ تا ۱۵ میلیون تن فولاد را به ثبت برساند. در این میان مجموعه فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین تولیدکننده محصولات فولادی در منطقه خاور میانه و شمال افریقا نقش بزرگی در این زمینه داشت و توانست تولید ۱۰میلیون تن فولاد خام را به ثبت برساند، اما نکته مهم در خصوص عملکرد شرکت فولاد مبارکه نوع فعالیت این شرکت است که همواره در جهت حمایت و پشتیبانی از صنایع پایین دستی و به ویژه بزرگ کشور همچون صنعت لوازم خانگی، خودروسازی، صنعت ساخت و ساز، صنعت نفت و گاز و…تلاش کرده و توانسته است بخش قابل توجهی از نیاز این صنایع به مواد اولیه مورد نیازشان را تامین کند و این اتفاق نیز با ثبت تولید ۷ میلیون تن تختال در خود شرکت فولادمبارکه و در سال ۹۹ محقق شد.

رکوردهای پی درپی شرکت فولاد مبارکه در سال ۹۹ و ادامه یافتن آن در روزهای نخستین سال ۱۴۰۰ را می‌توان به نوعی به عنوان پشتیبانی و مانع‌زدایی این گروه در بخش صنعت کشور دانست. چراکه همواره یکی از نیازهای صنایع داخلی کشور، پشتیبانی از سوی مسئولان در جهت تامین مواد اولیه آنها بوده است که این امر با کمک و همراهی شرکت‌های بزرگ تولیدکننده همچون فولاد مبارکه محقق گشته است.

تامین نیاز ۵۰ درصد از فولاد کشور

در واقع نوع عملکرد شرکت فولاد مبارکه و توانمندی برای تامین نیاز حدود ۵۰ درصد از فولاد کشور، موجب شده تا این شرکت به یکی از بهترین شاخص‌های صنعتی کشور تبدیل شود و حتی انتظار می‌رود این مجموعه بتواند به تنهایی نیاز کل کشور را به تامین مواد اولیه فولادی تامین کند. بنابراین می‌توان گفت در سال ۱۴۰۰ مجموعه فولاد مبارکه یکی از پشتیبان‌های اصلی در تولید کشور بوده و چشم امید بسیاری از تولیدکنندگان پایین دستی در صنعت فولاد نیز به دستان توانمند این تولیدکننده بزرگ فولادی کشور خواهد بود.

رفع موانع تولید، با همت فولاد مردان در شرکت فولاد مبارکه

اما در کنار بحث تولید و پشتیبانی ها، رفع موانع نیز از جمله موارد مهمی است که همواره از آن به عنوان یکی از نیازهای اساسی در صنعت یاد می‌شود. امروزه در حوزه معدن و فولاد، تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن به عنوان یک چالش اساسی بوده و در برخی موارد نیز کمبود این ماده معدنی منجر به کاهش تولید شده است. ورود شرکت فولاد مبارکه در حوزه معدن و تلاش برای افزایش ذخایر سنگ آهن گامی در جهت رفع این مانع بزرگ خواهد بود. چراکه به واسطه فعالیت شرکت فولاد مبارکه و زیرمجموعه های آن که در مجموع اشتغالزایی۳۵۰ هزارنفری را به دنبال داشته، بسیاری از صنایع کشور همچون خودروسازی، لوازم خانگی و ساخت و ساز و … نیز با سهم اشتغالزایی بالا در کشور، نیازمند تامین مواد اولیه از جمله ورق فولادی هستند. این درحالی است که به واسطه تولید ورق های فولادی توسط فولاد مبارکه و خودکفایی در تولید بیشتر ورق های مصرفی در صنایع، از خروج سالانه ۸ میلیارد دلار برای واردات ورق از کشور جلوگیری شده و گفته می‌شود با راه اندازی و تولید طرح‌های توسعه ای این ابر قدرت فولادی، به ویژه پروژه نورد گرم ۲، نه تنها نیاز کشور به ورق به صورت کامل تامین می‌شود، بلکه می‌توان به فکر صادرات از مازاد تولید ورق در کشور نیز بود.

انتهای پیام/
رشد سنگ آهن صنعت فولاد معدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر