خبرگزاری کار ایران

| 09:44   
کد خبر : ۶۹۲۷۷۳
در سومین نشست سلسله گفت‌و‌گوهای توسعه مطرح شد:

علل و عوامل توسعه نیافتگی در ایران از نگاه فرشاد مومنی

سومین جلسه از دور ششم گفت‌وگوهای توسعه با محوریت مسئله توسعه در ایران و علل و موانع توسعه‌نیافتگی از دیدگاه دکتر فرشاد مومنی، در پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، بررسی شد.

علل و عوامل توسعه نیافتگی در ایران از نگاه فرشاد مومنی

به گزارش ایلنا، در این جلسه ذیل جنبه‌های نظری رویکرد فرشاد مؤمنی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، خوانش او از مسئله توسعه در ایران و علل و موانع توسعه‌نیافتگی بررسی شد.

لازم به ذکر است، سلسله نشست‌های توسعه را اعضای موسسه «پویش فکری توسعه» با دبیری علمی محسن رنانی به پیش می‌برند و در این راه به اتکای حمایت و پشتیبانی پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت‌مدرس، این نشست‌ها در محل این پژوهشکده برگزار می‌شوند.

نشست‌هایی که هدف از آن، تولید، تمرین، انتشار و ارتقای همکاری‌ها و گفت‌وگو‌های توسعه‌محور میان متفکران و صاحب‌نظران دانش‌های جامعه‌شناسی، اقتصاد، انسان‌شناسی، علوم سیاسی، روان‌شناسی و... است تا در نهایت از خلال ایجاد نوعی هم‌افزایی گفتمانی، دست‌یابی به چارچوبی تحلیلی برای توضیح مسئله توسعه‌ در ایران ممکن و راهکارهایی سیاستی و جامعه‌محور برای آن تدوین شود.

همچنین برگزاری سلسله گفت‌وگوهای توسعه از شهریورماه سال گذشته شروع شد که در پنج دوره قبلی آن به ترتیب، آرا و نظریات توسعه‌ای محمود سریع‌القلم، مقصود فراستخواه، مسعود نیلی، رضا داوری‌اردکانی و بایزید مردوخی بررسی شده است.

نشست اخیر این پویش فکری نیز، به واکاوی نظریه‌ها و بنیان‌های فکری فرشاد مؤمنی اختصاص داشت که در این میان، علی عرب‌مازار یزدی، علی‌اصغر سعیدی و علی دینی‌ترکمانی به ارزیابی و نقد آثار این اقتصاددان پرداختند.

مؤمنی در این جلسه با تأکید بر اینکه در میان اقتصاددانان توسعه‌ای، پرطرفدارترین رویکرد‌ همانا تقدم امر اجتماعی بر سایر امور سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است، اظهارکرد: «توسعه دانشی بین‌رشته‌ای است و به هدف توسعه‌یافتگی، امر اجتماعی - در حال حاضر- نسبت به هر دوره تاریخی دیگر، از ضریب اهمیت بیشتری برخوردارست».

وی ضمن بسط دیدگاه‌های خود با محوریت قراردادن تمهیدات نهادی و در عصر انقلاب دانایی، نقطه آغازین توسعه در ایران را، اصلاح سازه‌های ذهنی عموم مردمان جامعه و در هر جایگاه و مقام اجتماعی دانست. وی با مقدم دانستن جایگاه عدالت، نسبت به آزادی، خاطرنشان کرد: «پروبلماتیک علوم انسانی و اجتماعی در قرن بیست‌ویکم از سمت آزادی به عدالت، تغییر جهت داده که بیش از همه تابع تحولات موج سوم انقلاب صنعتی یا همان انقلاب دانایی است». به گفته مدیر مؤسسة مطالعاتی دین و اقتصاد و به نقل از شهید بهشتی، این آزادی است که میوة درخت عدالت است.»

مؤمنی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تبیین سطوح تحلیلی کلان، خُرد و توسعه‌ایِ طرح شده در علم اقتصاد پرداخت و با تشریح جزئیات سطح تحلیل توسعه، کانون‌ اصلی تمرکز این سطح تحلیل، یعنی روش‌شناسی را توضیح داد.به باور مؤمنی در ایران با مطالعات توسعه به مثابه رشته‌ای علمی برخورد نمی‌شود و این مهم‌ترین وجه غربت اندیشة توسعه‌ای و در ایران امروز است.

گفتنی است مشروح مذاکرات این دور از گفت‌وگوها به‌زودی منتشر و در اختیار عموم علاقه‌مندان و مخاطبان مباحث توسعه قرار می‌گیرد.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر