کد خبر: 164836 A

فرماندار شهرستان قرچک تأکید کرد:

مقام معظم رهبری به حق در نامگذاری امسال علاوه بر مقوله اقتصاد، به بحثفرهنگ نیز به صورت ویژه نگاه کرده‌اند از این حیثکه عمده مشکلات ما از ناحیه فرهنگ و اقتصاد است و فرهنگ زیربنای مسائل اقتصادی محسوب می‌شود.

فرماندار شهرستان قرچک تأکید کرد: برای درمان وضعیت اقتصادی کشور همه باید بسیج شوند.
به گزارش ایلنا، علی صادقی در همایش سراسری شوراهای اسلامی شهر و روستاهای شهرستان قرچک افزود: سالی که در آن به سر می‌بریم مزین به سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی است. مقام معظم رهبری به حق در نامگذاری امسال علاوه بر مقوله اقتصاد، به بحثفرهنگ نیز به صورت ویژه نگاه کرده‌اند از این حیثکه عمده مشکلات ما از ناحیه فرهنگ و اقتصاد است و فرهنگ زیربنای مسائل اقتصادی محسوب می‌شود.
وی بیان کرد: از چند روز پیش بحثاجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها آغاز شده و دولت تکالیفی در اجرای این قانون بر عهده دارد. متأسفانه در طول سالهای گذشته، تورم کشور ما دو رقمی بوده و در طول ۴۰ سال این بیماری مزمن در کشور درمان نشده و به بیانی دیگر ما را از داشتن اقتصاد سالم بی‌بهره کرده و موجب عدم تعادل‌های شدید اجتماعی و فرهنگی در جامعه شده است.
این مقام مسئول افزود: از طرفی بحران آب و بحران استفاده بی‌رویه از انرژی‌های مختلف موجب عدم تعادل‌های اقتصادی در جامعه ما شده است؛ در کشورهای دارای اقتصاد سالم وقتی دولت می‌خواهد صادرات را افزایش دهد با یک یا دو درصد کاهش ارزش پول ملی، صادراتش جهش پیدا می‌کند اما در کشور ما با وجود اینکه نرخ ارز به یکباره ۳۰۰ درصد افزایش پیدا می‌کند اتفاقی در صادرات رخ نمی‌دهد.
وی با بیان اینکه متأسفانه اقتصاد کشور ما ناسالم و دچار بیماری است، گفت: دولت‌ها می‌توانند با نرخ ارز، اقتصاد خود را کنترل کنند و با کم کردن نرخ بهره، سرمایه گذاری را افزایش دهند اما در کشور ما وقتی نرخ بهره بانکی کاهش می‌یابد مردم برای دریافت وام به بانک‌ها رجوع کرده و وقتی وام می‌گیرند اشتغال پایداری ایجاد نمی‌شود. در ایران شاخص‌های زیادی به ما هشدار می‌دهد که هر چه با این وضعیت جلو‌تر برویم اتفاق خوشایندی رخ نخواهد داد.
برای درمان وضعیت اقتصادی کشور باید هر شخص از خود شروع کند
فرماندار شهرستان قرچک اضافه کرد: برای درمان این وضعیت هر شخصی باید از خود شروع کند، رهبری امسال را سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری کرده‌اند به این معناست که همه باید همت کرده و از خود و از فرهنگ خود شروع کنند. به جای اینکه بهره وری در کشور ما نیم ساعت باشد بایستی‌‌ همان مقدار قانونی یعنی روزی هشت ساعت کار مفید انجام شود تا مدیریت جهادی اتفاق بیافتد.
وی یادآور شد: در کشور ما در بخش آب چهار برابر میزان جهانی هدررفت داریم، در سالهای اخیر رشد نقدینگی ۷ برابر شده یعنی از ۷۰ هزار میلیارد تومان به ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده‌ایم. وفتی نقدینگی در جامعه افزایش یابد تورم اتفاق می‌افتد. مسئله بعدی این است که کشور امروز دچار رکود تورمی شده، کشور ما تنها کشوری در دنیاست که ۴۰ سال است تورم آن دو رقمی است.
ضرورت کنترل مصرف در کشور
نماینده عالی دولت در شهرستان قرچک افزود: امسال الزام قانونی مجلس به دولت بر این بود که حاملهای انرژی را به مقدار ۷۰ درصد گران کند در حالیکه دولت مدیریت کرد و این میزان را فقط تا۵۰ درصد افزایش داد. اگر می‌خواهیم دولت موفق شود و کشور به سمت توسعه برود یک راه دارد و آنهم این است که از خودمان شروع کنیم و به اصالت خودمان که‌‌ همان فرمایش پیامبر(ص) مبنی بر کنترل مصرف است برگردیم.
وی عنوان کرد: دولت امروز نیازمند مساعدت مردم است، برای اینکه بتوانیم از گردنه مشکلات عبور کرده و رشد تولید اقتصادی را به بالای هفت درصد برسانیم نیازمند حمایت مردم هستیم.

اشتغال اقتصاد ایران بسیج تورم درمان دولت شاخص مسائل اقتصادی مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر