کد خبر: 197486 A

گزارش ایلنا از مراسم تشییع پیکر بهبهانی؛

در مراسم تشییع سیمین بهبهانی هنرمندانی همچون محمدرضا شجریان، همایون شجریان، شهرام ناظری، صدیق تعریف، محمود دولت آبادی، جواد مجابی، ابوالحسن تهامی‌نژاد سخنرانی کردند.

مراسم تشیع پیکر سیمین بهبهانی شاعر و غزلسرای نام آور ایران صبح امروز جمعه ۳۱ امرداد با حضور جمع زیادی از علاقه مندان وی وهمچنین اهالی ادبیات وموسیقی وبزرگان این عرصه در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ در ابتدای این مراسمابوالحسن تهامی‌نژادپیشکسوت دوبله و داماد سیمین بهبهانی طی سخنانی با تشکر از کسانی که امروز برای تشیع پیکر بهبهانی آمده‌اند گفت: امروز آغاز زندگی جاودانه سیمین بهبهانی است و چند روز پیش فقط جسد وی زوال پیداکرد. غزل بانوی شعر ایران امروز زندگی جاودانه‌ای را شروع کرده است و از رهگذر غزل وشعر، سیمین بهبهانی همچون حافظ ومولانا همیشه زنده وپاینده است و باکی نداریم که امروز فقط پیکرش را به خاک بسپاریم.
وی ادامه داد: سیمین بهبهانی گفته بود یا من را در امام‌زاده طاهر درکنار مزار همسرم دفن کنید یا آنکه مرادر بهشت زهرا درکنار مزار پدرم وفرزندان بهبهانی گزینه دوم را انتخاب کردند همین.

جواد مجابیشاعر ونویسنده نیز طی سخنانی گفت: امروز شاعر ما رفته است و تن به خاک سپرده است وشیرینی نیز از کام ما رفته وزوال پیدا کرده است اما شاعر در دل ما نهان است و او در جان ماست.

وی با اشاره به نقش بهبهانی در غزل امروز ایران گفت: غزل از زمان رودکی تاشهریار قدمت داشته است و سیمین بهبهانی در دوره‌ای که غزل پیر شده بود و رو به فرتوتی می‌رفت شاخه تازه‌ای بر آن اضافه کرد وغزل امروز از شعر بهبهانی دوباره جان گرفت. سیمین بهبهانی شاعری بودکه ماندگار شد و یکی از دلایل این ماندگاری این بودکه سرگذشت مردمش شد.

مجابی ادامه داد: شاعری می‌ماند که رویاهای مردم و وطنش را درک کند ودر شعر خود بگوید و آن‌ها را به اشتراک بگذارد.

وی ادامه داد: درآینده، آیندگان می‌توانند از روی اشعار افرادی همچون سیمین بهبهانی وشاملو تاریخ ایران را بخوانند وبشناسند زیرا این شاعران حرفهای مردمانشان را ابدی کردند.

وی ادامه داد: سیمین بهبهانی مصلحت اندیش نبود وحقیقت را می‌گفت زیرا تاریخ نیز گواهی می‌دهد که حقیقت همیشه پیروز است سیمین بهبهانی سد شعر محفلی و نخبه گرا را شکست وراهی برای ورود شعر به میان مردم باز کرد به همین دلیل شعر وی صدای دل مردم است و هر جا ظلمی به مردم می‌رفت در شعر سیمین بهبهانی دیده می‌شد.

صدیق تعریفاستاد موسیقی وآواز طی سخنانی گفت: من امروز با دلی مجروح به میان شما آمدم وحضور شما امروز دراین مراسم نشان می‌دهد که سیمین بهبهانی در قلب و روح ما جاودانه است
صدیق تعریف قطعاتی را به یاد سیمین بهبهانی خواند.

محمود دولت آبادینویسنده و از دوستان بهبهانی نیز طی سخنانی گفت: سیمین بهبهانی انسانی پیروز بود که بین دو عدم زندگی می‌کرد سیمین بهبهانی مانند همه ما و همه آدم‌های دیگر نظرات گوناگون داشت و آثار متنوعی را آفریده است.

وی ادامه داد: در شعر سیمین بهبهانی می‌توان از آثار اجتماعی تا آثار تنهایی را دید اشعاری پیرامون آزادی و حقوق زنان و اعتراض به ظلم اجتماعی و توجه به لحظات ناب انسانی در آثار وی دیده می‌شود.

محمدرضا شجریانرئیس شورای عالی خانه موسیقی و استاد آواز نیز طی سخنانی گفت: من ابتدا تصور می‌کردم که امروز بسیاری ما در سختی قرار بگیریم حتی مراد خانی گفته بود که بهتر است برای مراسم امروز سایه‌بان بگذاریم اما من به وی گفتم مردم ما تحملشان بیشتر از این حرفهاست.

وی ادامه داد: من امروز به نمایندگی از هنرمندان موسیقی خدمت شما آمدم تا تسلیت بگویم زیرا امروز ما داغدار هستیم.
شجریان افزود: سیمین بهبهانی تاریخ ساز بود زیرا به ادبیات و غزل و به همه جهان به چشم یک خانواده نگاه می‌کرد وبه دنبال گسترش دوستی ومحبت در جهان بود وبه حقوق زن نیز اهمیت زیادی می‌داد.

شجریان با اشاره به جمله‌ای از دادبه گفت: جهان را مردان می‌سازند و مردان را زنان ملتی که بی‌بهره از این امر باشد زندگی نمی‌کند بلکه مرده است.

وی ادامه داد: سیمین بهبهانی برای همیشه زنده است زیرا یک مادر پر مهر بود و ما باید به یاد سیمین بهبهانی قدر دانی مادران خود باشیم.

علی بهبهانیفرزند سیمین بهبهانی طی سخنانی با تشکر از کسانی که امروز حضور پیدا کردند گفت: سیمین بهبهانی نمونه یک مادر واقعی بود که مردمش را خیلی دوست داشت.

همایون شجریانقطعه رفت آن سوار کولی را به صورت زنده اجرا کرد.شهرام ناظرینیز شعر دوباره می‌سازمت وطن را به صورت زنده خواند.

در این مراسم که اجرای آن عباس سجادی بر عهده داشت هنرمندانی همچون جعفر پناهی، بهمن فرمان‌آرا، امین الله رشیدی، با باچاهی، جواد مجابی، ویکتوریا دانشور، اکبر زنجانپور، علی دهباشی، مریم بوبانی، مهناز افشار، یغما گلرویی، سیروس ابراهیم‌زاده، محمد متوسلانی، ناهید توسلی، محمدرضا شجریان، شهرام ناظری، فرهاد فخر ا لدینی، عبدالحسین مختاباد، علی مرادخانی، محمود دولت آبادی، صدیق تعریف، فاطمه راکعی، همایون شجریان، پوری بنایی، سهیل محمودی حضور داشتند.

پیکر سیمین بهبهانی به مقبره خانوادگی وی درقطعه ۷۲ بهشت زهرا منتقل شد.

مراسم بزرگداشت وی ساعت ۱۱ الی ۱۲:۳۰ دقیقه در مسجد جامع شهرک غرب روز یکشنبه ۲ شهریوری برگزار می‌شود.

همایون شجریان سیمین بهبهانی محمد رضا شجریان سیمین بهبهانی همچون حافظ ومولانا همیشه زنده است
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر