کد خبر: 174981 A

در اختتامیه‌­ی پنجمین جشنواره­­‌ی قصه­‌نویسی و چهارمین جشنواره­‌ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان؛ هوشنگ‌ مرادی‌کرمان، افشین علا، علی‌زارعی نجفدری و معصومه انصاری به صحبت پرداختند.

آیین اختتامیه‌­ی پنجمین جشنواره‌­­ی قصه­‌نویسی و چهارمین جشنواره­‌ی تصویرگری کتاب کودک و نوجوان در روز دوشنبه(۱۹ خرداد) در محل انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ علی زارعی نجفدری در این مراسم از خلق آثار در حوزه کودک و نوجوان به‌­عنوان کاری دشوار یاد کرد و گفت: عرصه­‌ی قلم، عرصه­­‌ی اندیشه، تفکر، خلاقیت و ابداع است. این عرصه پیچیدگی­‌ها و فراز و نشیب­‌های زیادی دارد که مهمترین آن­ها خلق آثار در حوزه­‌ی کودک ونوجوان است؛ به­ دلیل مخاطبان خاص آن.

مدیر مسئول انتشارات علمی و فرهنگی گفت: شاید یکی­ از دلایل پیچیدگی عرصه قلم در حوزه­‌ی کودک و نوجوان این باشد که نویسنده باید افکار و اندیشه‌­های خود را به دنیای کودک ببرد که این کار هرکسی نیست. از این رو وارد کردن نویسندگان به حوزه‌­ی کودک و نوجوان کار بسیار مشکلی است.

وی در ادامه سه فاکتور اصلی در برخورد با حوزه کودک و نوجوان را برشمرد: محور کمال­ جویی و دین­‌مداری؛ روانشناسی و روان­­پروری و جامعه­‌شناسی و جامع­‌گرایی. که اگر این سه­ فاکتور را در بحثورود به این حوزه مدنظر قرار دهیم؛ می­‌توانیم به توفیق‌های بزرگی دست یابیم.

زارعی­ نجفدری فرهنگ­سازی را راه­‌حلی مناسب برای رفع مساله کاهش­ جمعیت­ جوان دانست و گفت: مناسبترین حوزه برای اجرای فرهنگ­سازی، حوزه کودک و نوجوان است. ما حاضریم نشست­‌های مختلفی را برگزار کنیم تا دراین مورد بحثو تبادل نظر شود.

وی سه صورت­ مساله بنیادین در حوزه­‌ی کودک را استعدادهای نهفته، ضعف ارتباط بین­ نسلی در جامعه و عدم آشنایی با نیاز فکری و فرهنگی نسل نو دانست و تاکید کرد: ما در ایجاد ارتباط بین­ نسلی در جامعه کار خاصی انجام نداده­‌ایم. این صورت‌مساله­‌ها باید به­ عنوان دغدغه قرار گیرد و مجامع فرهنگی نیز باید به آن­ها بپردازند.

واژه­‌ها مانند پیچ هستند

در این جلسه همچنین هوشنگ­ مرادی­ کرمانی به­ عنوان یکی­ از اعضای هیئت داوران، در سخنانش به وظیفه اثر­هنری اشاره کرد: اولین کار یک اثرهنری این­ است که برای نسل­‌های مختلف جذابیت داشته­ باشد. اثری می­‌تواند ماندگار باشد که برای همه انسان­ها و همه اندیشه­‌ها و تفکرها حرف برای گفتن داشته­ باشد و موقعیت سیاسی و اجتماعی را منعکس کند.

مرادی­ کرمانی گفت: اثر ماندگار باید همچون آب که در ظرف­‌های مختلف ریخته­ می­‌شود و ذات خود را حفظ می­‌کند، در قالب­‌های متفاوت ماهیت خودرا ازدست­ ندهد. برای مثال رمان بینوایان به­ عنوان یک اثر ادبی که از آن فیلم­‌ها و انیمیشن­‌های زیادی تولید شده، هنوز جذابیت خودرا حفظ کرده­ است. این می­‌تواند امتحانی باشد برای تشخیص آن­که یک اثر می­‌تواند ماندگار باشد یا نه.

وی در ادامه افزود: شعر فروغ از وقتی‌­که شروع شد تا به الآن به رشد کرده و در این­ روند کسی نتوانست جلوی پیشرفت آن را بگیرد.

خالق قصه­‌های مجید تبدیل زندگی به یک اثر هنری را عامل خلق اثری با نگرش جدید دانست و گفت: باتوجه به آن­که هیچ چیز دردنیا وجود ندارد که انجام نشده باشد، با آشنایی­ زدایی می­‌توان یک اثر جدید خلق­ کرد. برای مثال ما به­ طور معمول می‌گوییم من منتظر تو هستم و همین مفهوم را شاملو این­گونه بیان می­‌کند: تو را من چشم در راهم.

مرادی­ کرمانی واژه­‌ها را به پیچ تشبیه و اضافه کرد: واژه­‌ها مانند پیچ پس از مدتی هرز می­‌شوند و به مرور زمان تکراری می‌‌شوند. برای مثال ما واژه­‌ای داریم به­ نام کادو. این واژه جای چند واژه ناب ایرانی را گرفته همچون: تحفه، سوغات، باج‌سبیل، چشم­‌روشنی، پیشکش و…

وی افزود: امروزه نویسندگان براساس ترجمه می‌­نویسند. اصطلاح " درحالی­‌که " در ترجمه‌­ها به­‌وفور استفاده می­‌شود و درمتون ادبی ما نیز رسوخ کرده­ است. من برای نوشتن قصه­‌های مجید به­ دنبال جایگزین­‌هایی برای این اصطلاح گشتم به­‌طوری­که دراین متن حتی یک نمونه از این اصطلاح دیده­ نمی­‌شود.

در بخشی از جلسه؛ افشین علا؛ دلیل خوشنامی افراد را در استفاده از قداست کلمه دانست و گفت: در کتاب مقدس می‌خوانیم که در ابتدا کلمه بود و کلمه پیش خدابود و کلمه خدابود. کسانی که با نفی و دشنام با مخاطب برخورد می­‌کنند نمی­‌توانند با نسل خود و نسل‌­های آینده ارتباط برقرار کنند.

وی افزود: اگر قرار است ایران زمین سری بین سرها بلند کند و آرمان­‌های خودرا در سراسر جهان به­‌نمایش بگذارد، جز از طریق فرهنگ و هنر و ادبیات نمی­‌تواند.

در ابتدای جلسه اختتامیه معصومه انصاری؛ عضو هیئت داوران این جشنواره کتاب کودک را محصول کارگروهی دانست و در ادامه گفت: تاثیرگذاری این جشنواره­‌ها وقتی مشخص می­‌شود که به­‌طور مداوم برگزار شود. این کار را با اختصاص دادن دبیرخانه­‌ای دائمی برای جشنواره­‌ها می­‌توان اجرا کرد.

وی افزود: جشنواره‌­های کودک و نوجوان و جشنوارهای بزرگسال باید ازهم تفکیک شود. چراکه ملاحظاتی­‌که در نوشته­‌های کودک رعایت می­‌شود در متون بزرگسالان مراعات نمی‌­شود.

در انتهای این جلسه در هربخش قصه­‌نویسی و تصویرگری از ده نفر تقدیر شد و افراد زیر به­‌عنوان نفرات برتر معرفی شدند:

در بخش قصه­‌نویسی:

نفر سوم: تندیس جشنواره و لوح تقدیر و ده میلیون ریال جایزه نقدی برای داستان خط سیاه تنها به لیلا هنرکار

نفر دوم: تندیس جشنواره و لوح تقدیر و سی میلیون ریال جایزه نقدی برای داستان پنکه به مریم علی بخشی

نفر اول: تندیس جشنواره و لوح تقدیر و پنجاه میلیون ریال جایزه نقدی برای داستان بچه های ابغوره به سمیرا آرامی

در بخش تصویرگری:

نفر سوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و ده میلیون ریال جایزه نقدی به هاله قربانی

نفر دوم: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و بیست میلیون ریال جایزه نقدی به غزاله بیگدلو

نفر اول: تندیس جشنواره، لوح تقدیر و سی میلیون ریال جایزه نقدی به زهرا کیقبادی

همزمان با برگزاری این مراسم نمایشگاه آثار قصه­‌های تصویرگری این دوره از­جشنواره به­ مدت ۱۰روز در نگارخانه‌­ی ایوان دایر خواهد­ بود.

هوشنگ مرادی کرمانی افشین علاء علی زارعی نجفدری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر