کد خبر: 164968 A

داوود موسایی در نشست «وضعیت کتاب‌های مرجع در ایران» عنوان کرد:

اهل قلم باید متعهد شوند تا حقوق مولفان کتابهای مرجع را که هر یک از مقالات آن دارای امضای نویسنده است به رسمیت بشناسند.

داوود موسایی، مدیر انتشارات فرهنگی، در نشست «وضعیت کتاب‌های مرجع در ایران» گفت: هشتاد درصد آسیب‌های حوزه کتاب‌های مرجع منوط به دولت نسبت است و تا زمانی که وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم حوزه کتاب‌های مرجع را در کنار سایر کتاب‌ها به رسمیت نشناسند، این فرهنگسازی در درون خانواده‌ها اتفاق نمی‌افتد.

به گزارش ایلنا؛ بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، نشست «وضعیت کتاب‌های مرجع در ایران» به همت موسسه خانه کتاب عصر امروز شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه با حضور محمدعلی سادات، حجت الاسلام حسن طارمی، کامران فانی و داود موسایی در سرای اهل قلم برگزار شد.

فانی در این نشست به شکوفایی کتابهای مرجع بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: تب فرهنگ نگاری و دایره المعارف نویسی بعد از انقلاب در جامعه رواج یافت به گونه‌ای که نزدیک به۱۳۰ موسسه شروع به تدوین انواع کتابهای مرجع کردند.

فانی ادامه داد: اما در سالهای اخیر به دلیل ظهور پدیده خاص اطلاع رسانی در فضای مجازی اینترنت شاهد بحرانی جهانی در این زمینه بودیم.

ی انفجار اطلاعاتی از طریق اینترنت را بحرانی برای فرهنگ نامه‌های چاپی خواند و گفت: اینترنت به عنوان رقیب بزرگی برای کتابهای مرجع چاپی مانع از سرمایه گذاری بر روی کتابهای مرجع که علاوه بر وقت گیر بودن سرمایه بر نیز بوده، است.

سید عباس سجادی، از دیگر سخنران این نشست تهیه کتابهای مرجع را بسیار دشوار خواند و گفت: تیراژ صد هزار نسخه‌ای کتابهای مرجع در‌تر کیه قابل مقایسه با تیراژ ۱۰ هزار نسخه‌ای این گونه کتاب‌ها در ایران نیست. بنابراین باید با فرهنگسازی مردم ما عادت داده شوند تا به کتابهای مرجع مراجعه کنند.

سجادی عدم تعهد اهالی قلم به حقوق مولفین از مشکلات دیگر این حوزه دانست و عنوان کرد: اهل قلم باید متعهد شوند تا حقوق مولفان کتابهای مرجع را که هر یک از مقالات آن دارای امضای نویسنده است به رسمیت بشناسند.

وی با تاکید بر حمایت نهادهای فرهنگی از چاپ و انتشار کتابهای مرجع اظهار کرد: از کشوری که دعوی فرهنگی دارد انتظار می‌رود که به موسساتی که در تهیه کتابهای مرجع فعالند انواع کمک‌های مادی و معنوی را ارائه دهند.

داوود موسایی، مدیر انتشارات فرهنگی معاصر هشتاد درصد آسیب‌های حوزه کتابهای مرجع را به دولت نسبت داد و گفت: تا زمانی که وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم حوزه کتابهای مرجع را در کنار سایر کتاب‌ها به رسمیت نشناسند، این فرهنگسازی در درون خانواده‌ها اتفاق نمی‌افتد.

محمد علی سادات مولف «دانشنامه دانش گس‌تر» نیز با اشاره به قصور آموزش و پرورش در رواج فرهنگ استفاده از کتابهای مرجع گفت: در بسیاری از مدارس ما کتابداری وجود ندارد تا بتواند شیوه استفاده صحیح از کتاب‌های مرجع را به دانش آموز بیاموزد و بنابراین دانش آموز ما مدرک دیپلم می‌گیرد بدون آنکه در دوران تحصیل به این قبیل کتاب‌ها گریزی زده باشد.

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، از ۱۰ الی ۲۰ اردیبهشت در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.

آسیب‌های حوزه کتاب‌های مرجع به کم کاری وزارت آموزش و پرورش باز می‌گردد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر