کد خبر: 164542 A

مدیر کمیته ناشران الکترونیک نمایشگاه کتاب:

محدودیت‌های مکانی اجازه نمی‌دهد پذیرای همه‌ی ناشران الکترونیک باشیم / امسال ۱۲۳ ناشر الکترونیک در نمایشگاه کتاب حضور دارند.

درحالیکه مدتی است در سراسر جهان برخی از صاحبنظران حوزه ی چاپ و نشر از حذف نشر کاغذی و چاپی سخن می‌گویند هنوز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به این مسئله توجه درخوری نمی‌شود و سالنی که به این موضوع اختصاص داده شده؛ بسیار کوچک است و غیرقابل مقایسه با سالن کتابهای دانشگاهی و عمومی. این درحالی است که از زمان تاسیس انجمن ناشران الکترونیک یعنی سال ۱۳۷۸ سالهای زیادی می‌گذرد. از سال ۱۳۸۰ این انجمن به عنوان اتحادیه‌ی مهمان عضو اتحادیه انجمن ناشران و کتابفروشان به این تشکل پیوست و اکنون بیش از ۳۵۰ عضو دارد.

بنابر گفته مدیر کمیته ناشران الکترونیک، نوروز پور دیلمی در گفتگو با خبرنگار ایلنا، امسال ۱۲۳ ناشر الکترونیک در نمایشگاه کتاب حضور دارند.

نوروز دیلمی در این باره گفت: مسلما این تعداد همه ناشران الکترونیک ما نیستند بلکه فقط تعداد محدودی هستند که در مهلت مقرر ثبت نام کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: اهمیت نشر الکترونیک را نمی‌شود انکار کرد ولی محدودیت‌های مکانی اجازه نمی‌دهد ما پذیرای همه‌ی ناشران الکترونیک باشیم. متاسفانه فضا محدود است و مصلای تهران با همه‌ی بزرگی‌اش مساحت محدودی دارد که اجازه نمی‌دهد همه ناشران چه الکترونیک و چه کاغذی در نمایشگاه حاضر شوند.

پور دیلمی افزود: ناشران الکترونیک شرکت کننده در نمایشگاه همگی مجوز نشر دارند و از لحاظ قوانین نشر هیچ فرقی با ناشران دیگر ندارند و باید قوانین و ضوابط نمایشگاه را رعایت کنند.

پور دیلمی در پاسخ به سوالی درباره دور افتاده بودن سالن ناشران الکترونیک از سالن اصلی و همچنین خلوت بودن آن به نسبت سالن‌های دیگر گفت: به نظر من که استقبال خیلی خوب است. همین حالا هم این سالن شلوغ و پرازدحام است. شاید تعریف ما از شلوغ بودن متفاوت است.

قابل ذکر است که ناشران الکترونیک شرکت کننده در نمایشگاه کتاب شامل دو گروه هستند: اول کسانی که در حوزه‌ ebook کار می‌کنند و پروانه انتشار خود را از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد اخذ کرده‌اند و گروه دوم ناشرانی هستند که پروانه انتشار خود را از موسسه رسانه‌های دیجیتال دریافت کرده‌اند.

ناشران الکترونیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر