کد خبر: 155569 A

رییس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ درگذشت دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی مورخ، نویسنده، پژوهشگر، سفرنامه‌نویس و استاد بازنشسته‌ی دانشگاه تهران را تسلیت گفت.

ایلنا: معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور پیامی درگذشت دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی مورخ، نویسنده، پژوهشگر، سفرنامه‌نویس و استاد بازنشسته‌ی دانشگاه تهران را تسلیت گفت.

در پیام مسعود سلطانی‌فر به مناسبت درگذشت دکتر باستانی پاریزی آمده است:

«درگذشت پژوهشگر، مورخ و سفرنامه‌نویس بزرگی که فرهنگ، تاریخ و میراثفرهنگی این مرز و بوم را به جهانیان معرفی کرد، مایه‌ی اندوه و تاسف بسیار شد. درگذشت ایشان درست در ایامی که با سفر و آیین‌های نوروزی عجین شده است، اتفاقی اندوهبار و در عین حال توأم با درس‌های بسیار برای یکایک ما ایرانیان فرهنگ دوست است. میراثفرهنگی ایران اسلامی به وجود بزرگ‌مردی همچون مرحوم دکتر باستانی پاریزی به خویش می بالد، چرا که آن مرحوم خود نمادی از میراثمعنوی کشور ماست، اندیشمند و محقق خستگی‌ناپذیری که قریب به شش دهه از عمر گرانبار خود را صرف مطالعه و پژوهش در هزارتوی تاریخ و جغرافیا و فرهنگ ایران زمین کرد و نتیجه‌ی این تلاش ارزنده، خلق آثاری بی‌بدیل است که برای همیشه در حافظه‌ی فرهنگ مکتوب این دیار کهن، ماندگار خواهد ماند.

یک ماه پیش در هفتمین گردهمایی راهنمایان گردشگری به استاندار محترم کرمان پیشنهاد برگزاری مراسم بزرگداشت استاد باستانی پاریزی را دادم و در تدارک این اتفاق بودیم که خبر ضایعه درگذشت ایشان را شنیدیم، امیدواریم بتوانیم آیین بزرگداشتی در شأن این اندیشمند بزرگ کشورمان برگزار کنیم.

ضمن عرض تسلیت به خانواده‌ی گرامی و تمامی دوستداران استاد باستانی پاریزی، از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم غفران الهی و برای بازماندگان صبر جمیل مسئلت می‌کنم.»

سازمان میراث فرهنگی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر