کد خبر: 151940 A

همایون امیرزاده:

شعر لُری در میان دیدار عشایر موجب جوانه زدن روحیه جوانمردی و رویدن نهال وحدت وبرادری در میان ایل و پاسداری از ارزش­های ایل و تبار که ریشه در اعتقادات معنوی دارد، شده است.

ایلنا: مشاور علمی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور دراختتامیه ششمین جشنواره شعر هُمدُرنگگفت: زبان و گویش زاگرس نشینان همان قند پارسی و زبان دلنشین بومیان آریایی است که گاهی به بنگاله می‌رود و در زمانی دیگر در مقابل هجوم فرهنگی و خواسته نامشروع بیگانگان سر بر می‌آورد.

به گزارش ایلنا، همایون امیرزاده در اختتامیه جشنواره همدرنگ(HOMDORNG) در استان‌های زاگرس نشین در شهرستان باغ ملک خوزستان؛ ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جشنواره گفت: ضرورت دارد فعالیت­هایی نظیر جشنواره هُمدُرنگ شهرستان باغ ملک که توانسته است فرصت بروز ظرفیت­های پنهان فرهنگی بویژه در حوزه شعر استان­های زاگرس­نشین را ایجاد کند و در سایر مناطق و در بین دیگر اقوام و طوایف ایرانی همبستگی ملی و اقتدار فرهنگی را گسترش دهد، مورد حمایت، ساماندهی و هدایت جدی قرار گیرد.

امیرزاده افزود: جشنواره هُمدُرنگ جلوه­ای مثال زدنی از توجه به خرده فرهنگ­هایی است که در گذر زمان اصالت و هویت بکر خود را از دست نداده و طراوت و تازگی فرهنگ کهن ایران بزرگ اسلامی را به نسل امروز منتقل می کند.

وی با تقدیر از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باغ ملک در راه اندازی این جشنواره گفت: علت خوشنامی این جشنواره که توانسته شاعران لُر‌ زبان ۱۲ استان کشور را در زیر یک سقف مشترک جمع کند را باید در درک هوشمندانه دست‌اندرکاران آن جستجو کرد.

مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی توجه به رویکرد مبتنی بر تکریم زبان لُری که قرابت فراوانی با مادر زبان فارسی یعنی زبان دری دارد را به عنوان رسالت مهم جشنواره هُمدُرنگ بر شمرد و تصریح کرد. حفظ و تقویت این رویکرد می­تواند در قوام شعر اصیل استان­های زاگرس نشین کشور تأثیرات مهمی را بهمراه داشته باشد.

وی افزود: زبان و گویش زاگرس نشینان همان قند پارسی و زبان دلنشین بومیان آریایی است که گاهی به بنگاله می­رود و در زمانی دیگر در مقابل هجوم فرهنگی و خواسته نامشروع بیگانگانی که ذلت ادبیات این سرزمین نورانی را آرزو داشتند، از حنجره پاک شاعر گرانمایه‌ای چون ناصر خسرو به بلندای تاریخ طنین انداز می­شود. این قیمتی دُر لفظ دری هرگز به پای بیگانگان ریختند نخواهد شد.

همایون امیرزاده تاکید کرد: زبان لُری یکی از مرواریدهای به جامانده از اقیانوس زبان دری یعنی مادر زبان فارسی است که امروز برای یافتن آن کافی است به گفتگوهای عادی مردم در کوی و برزن مناطق زاگرس نشین به دقت گوش داده و برای حفظ این دُر گران‌بها کوشش­هایی نظیر جشنواره هُمدُرنگ را تقویت کنیم.

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی با اشاره به برخی از ویژگی­های شعر مردم مناطق زاگرس نشین گفت: الهام از طبیعت، تلخ و شیرین‌های روزگار و همچنین تأثیر غیر قابل انکار از شاهنامه موجب جلوه‌گری روح ایمان، سلحشوری، وفای به عهد، بیگانه ستیزی، جوانمردی و ولایت مداری در ابیات، آواها، نواها، مراثی و مؤیه­های مردم این مناطق شده است.

امیرزاده در پایان نیز گفت: ‌ شعر لُری در میان دیدار عشایر موجب جوانه زدن روحیه جوانمردی و رویدن نهال وحدت وبرادری در میان ایل و پاسداری از ارزش­های ایل و تبار که ریشه در اعتقادات معنوی دارد، شده است.

مراسم اختتامیه ششمین دوره جشنواره هُمدُرنگ با حضور مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد استان خوزستان، همایون امیرزاده، مشاور اجرایی معاونت امر فرهنگی و جمعی از فرهیختگان روز گذشته(۱۶ اسفند ماه) در تالار فردوسی باغ ملک خوزستان برگزار شد.

در این دوره از جشنواره ۱۱۰۰ اثر در موضوعات انتظار، آزاد و طنز با یکدیگر رقابت کردند و در پایان به برگزیدگان بخش‌های مختلف جوایزی اهدا شد.

جشنواره شعر هُمدُرنگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر