کد خبر: 135691 A

خاطرات فضل‌الله فرّخ، اطلاعات سودمندی از وضعیت مشهد از شروع نهضت اسلامی در اختیارما قرار می‌دهد.

ایلنا: مرکز اسناد انقلاب اسلامی در جدید‌ترین اثر خود، کتاب «خاطرات فضل الله فرخ» تدوین حسین کاوشی را منتشر کرد.

به گزارش ایلنا، خاطرات فضل‌الله فرّخ، اطلاعات سودمندی از وضعیت مشهد از شروع نهضت اسلامی در اختیارما قرار می‌دهد. همچنین خاطرات ایشان باتوجه به مهاجرت به تهران، که هم‌ زمان با شروع نهضت اسلامی دردهه‌ی۱۳۴۰صورت گرفت، و فعالیت دربازار تهران که ازکانون‌‌های فعال انقلابیون بوده است، روایت مستندی از فعالیت‌های نیروهای مذهبی درتاریخ انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود. همچنین فعالیت درهیئت‌های مذهبی مانند: هیئت صادقیه که نیروهای مذهبی با ابتکاراتی تازه در آنجا به ترویج مفاهیم انقلاب همت می‌گماشتند، جنبه ‌دیگری ازویژگی‌‌های خاطرات راوی محترم می‌باشد.

راوی خاطرات از ذوق ادبی هم برخورداربوده وبه مناسبت‌های مختلف سروده‌هایی از خود به یادگار گذاشته است که هریک از آن‌ها می‌تواند بیانگر اندیشه‌‌ها، آرمان‌ها، احساسات ومفاهیم دوران ِمبارزه باشد.

فضل‌الله فرّخ پس ازپیروزی انقلاب اسلامی نیز ضمن فعالیت در حزب جمهوری اسلامی، حزب مؤتلفهٔ اسلامی وستاد اقامهٔ نمازجمعه خاطرات بسیاری از این دوران دارد.

یکی ازمنابع مورد استفاده درتدوین تاریخ، خاطرات اشخاص است. هرشخص دارای تجربهٔ فردی است که می‌تواند آن را در قالب خاطره روایت و به نوشتار تبدیل کند. خاطره، وقایع گذشته است که شخص آنرا دیده یاشنیده و بخشی ازمحفوظات ذهن می‌باشد و چون ازبرجستگی و ویژگی خاصی برخوردار بوده، شایستگی ثبت وماندگاری درذهن را یافته است. خاطره، حوادث، رویداد‌ها وحتی سیرعادی زندگی روزمره است که باگذشت زمان، در قسمتی ازذهن جای گرفته و ماندگار شده است وبنا به نیاز شخص قابل یادآوری است. باوجود گذشتِ زمانی طولانی ازتاریخ وقایع، بخشی ازوقایع که نقش مهمی درزندگی افراد داشته‌اند همواره درذهن زنده‌اند؛ گرچه شرح دقیق وکامل آن و میزان یادآوری و ذکرجزئیات درافرادِ مختلف متفاوت است. برخی خاطره ‌نویسی را درمعنای عام آن، نه تنها یادآوری ونگارش دیده‌ها، بلکه شنیده‌ها هم دانسته‌اندکه درآن، علاوه برزمان ومکان وقوع خاطره، به ارزیابی چگونگی وقوع آن نیز می‌پرداخته می‌شود. باید توجه داشت که به خاطرات باید به دیدهٔ احتیاط نگریست واصول ومعیارهای نقدتاریخی را به دقت دراستناد به آن‌ها به کار بست و از قابل اعتماد بودن آن‌ها مطمئن شد.

از پایان قرن هفدهم میلادی، استفاده ازخاطرات شخصی گروه‌های متعدد اجتماعی به‌ عنوان ‌داده‌های تاریخی موردتوجه محققان قرارگرفت. درفرهنگ ایرانی اسلامی، ازقرون میانه، سفرنامه‌ نویسی مانند شکلی ازخاطره ‌نگاری مرسوم بوده ومی‌توان نمونه‌های بارزی از آنرا در ادوار گوناگون تاریخی برشمرد. درتاریخ معاصر ایران، باتوجه به تحولات مهم، نهضت‌هاوقیام‌های مردمی علیه استبدادِ داخلی واستعمارخارجی به ‌خصوص انقلاب اسلامی، که این تلاش‌ها رابه ثمررساند، ثبت وقایع از زبان شاهدانِ عینی رویداد‌ها حایز اهمیت می‌باشد.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی باتوجه به این ضرورت بخشی از فعالیت‌های خود را به ضبط، تدوین و انتشار خاطراتِ شخصیت‌های دخیل در وقایع انقلاب اسلامی اختصاص داده است تا منابع دستِ اول در اختیار پژوهشگران تاریخ معاصرایران و تاریخ انقلاب اسلامی قرار گیرد.

خاطرات فضل الله فرخ، در شمارگان۱۵۰۰ نسخه و ۳۰۴ صفحه و به قیمت ۹۵.۰۰۰ریال روانه بازار نشر گردیده است.

لازم به ذکر است علاقمندان جهت تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری نبش مجتمع ناشران و یا با شماره تلفن‌های ۶۶۹۵۳۶۰۷ و ۶۶۹۶۱۵۳۶ تماس بگیرند.

مرکز اسناد انقلاب اسلامی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر