کد خبر: 117306 A

کتاب «یاد مانده‌ها» شامل زندگی نامه محسن وزیری مقدم است که به قلم این هنرمند نوشته شده است.

ایلنا: کتاب «یاد مانده‌ها» نوشته محسن وزیری مقدم برای اخذ مجوز چاپ از سوی انتشارات مشق هنر به وزارت ارشاد تحویل داده شد.
به گزارش ایلنا، این کتاب داستان زندگی این نقاش مدرنیست از بدو تولد تا به امروز است و به نوعی فصلی از تاریخ هنر محسوب می‌شود.
کتاب «یاد مانده‌ها» نوشته محسن وزیری مقدم از سوی انتشارات مشق هنر در قطع وزیری منتشر خواهد شد. این کتاب برای اخذ مجوز به اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده شده. طرح جلد کتاب نیز کاری از ناصر نصیری است.
کتاب «بازمانده‌ها» به دو زبان فارسی و ایتالیایی منتشر می‌شود. ترجمه کتاب را بهاره خسروان برعهده داشته است. وی مترجم بیش از ۴۰ کتاب در حوزه کودک، هنرهای تجسمی و اجتماعی است.
این کتاب علاوه بر ایران در کشور ایتالیا نیز رونمایی خواهد شد.
وزیری مقدم در بخشی از این کتاب تاکید دارد: «آن‌چه در این نوشتار آورده شده مجموعه رویدادهایی هستند که در طول هشتاد و هشت سال زندگی با آن‌ها دست به گریبان بوده‌ام و سعی کرده‌ام با کمال صراحت و بدون اغراق‌گویی ماجراهای شاد و دردناک و تلاش بی‌امان خود را برای به وجود آوردن آثار هنری در مراحل گوناگون زندگی بیان کنم. در یک جمع بندی کلی به این نتیجه می‌رسم که گویی سرنوشت با من سر ناسازگاری داشته و یا شاید نیروی مافوق تصوری خواسته مرا آزمایش کند تا معلوم شود چه اندازه نیروی ایستادگی در برابر مشکلات را دارم. تنها دورانی که از یک آسایش نسبی برخوردار بودم، از سی و سه سالگی تا چهل و دو سالگی را در برمی گیرد».
محسن وزیری مقدم متولد سال ۱۳۰۳ است و در تهران به دنیا آمده. وی دوره دبستان را از ۵ سالگی آغاز کرد. البته نزد پدرش با خواندن و نوشتن آشنا شده بود. این هنرمند به موسیقی نیز علاقه داشت و زمانی که در دانشکده هنرهای زیبا تحصیل می‌کرد، ۲ سال به تمرین نوازندگی ویلن پرداخت. در سن ۱۶ سالگی برای نخستین بار نقاشی رنگ روغن را تجربه کرد.
وزیری مقدم در سال ۱۳۳۴ راهی ایتالیا شد و در آکادمی هنرهای زیبای رم ثبت نام کرد. او در چندین نمایشگاه داخلی و خارجی شرکت کرد و در حال حاضر چندین اثر او در موزه‌های مهم دنیا نگهداری می‌شود. مجسمه‌های چوبی و مفصلی او در عالم هنر شهرتی فراگیر دارد. «شیوه طراحی»، «راهنمای نقاشی»، «طراحی» و «۱۴ گفتار» از جمله کتاب‌های منتشر شده این هنرمند است.

محسن وزیری مقدم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر